آدرس شعب: تخت طاووس، مبنای دانش، دارآباد 021-2610-7569 aj_lab_group
بیماری تیروئید چیست و از علت آن چه میدانید؟

بیماری تیروئید چیست و از علت آن چه میدانید؟

چهار شنبه، 23 تیر ماه 1400

به طور کلی غده تیروئید شما هورمون هایی را ایجاد و تولید می کند که در بسیاری از سیستم های مختلف بدن نقش دارند. وقتی تیروئید شما بیش از حد یا بسیار کم از این هورمون های مهم تولید می کند ، به آن بیماری تیروئید می گویند. انواع مختلفی از بیماری های تیروئید وجود دارد ، از جمله پرکاری تیروئید ، کم کاری تیروئید ، تیروئیدیت و تیروئیدیت هاشیموتو

توجه : کاربر گرامی در صورتی که تمایل به انجام آزمایش تیروئید دارید، کافیست برروی لینک تست تیروئید کلیک کنید.

بیماری تیروئید چیست

غده تیروئید چیست؟

غده تیروئید یک اندام کوچک است که در جلوی گردن قرار دارد و در اطراف نای (نای) پیچیده شده است. شکل آن شبیه یک پروانه است ، در وسط کوچکتر و دارای دو بال گسترده است که در اطراف گلو شما کشیده شده است. تیروئید یک غده است. شما غدد در سرتاسر بدن دارید ، جایی که آنها موادی را ایجاد و آزاد می کنند که به بدن شما در انجام یک کار خاص کمک می کند. تیروئید شما هورمون هایی تولید می کند که به کنترل بسیاری از عملکردهای حیاتی بدن شما کمک می کند.

هنگامی که تیروئید شما به درستی کار نمی کند ، می تواند بر کل بدن شما تأثیر بگذارد. اگر بدن شما بیش از حد هورمون تیروئید تولید می کند ، می توانید به بیماری پرکاری تیروئید مبتلا شوید. اگر بدن شما هورمون تیروئید بسیار کمی تولید کند ، به آن کم کاری تیروئید می گویند. هر دو بیماری جدی هستند و باید تحت مراقبت پزشک قرار گیرند.

غده تیروئید چه کاری انجام می دهد؟

تیروئید وظیفه مهمی در بدن شما دارد. درواقع این غده منجر به آزادسازی و کنترل هورمون های تیروئید که متابولیسم را کنترل می کنند، می شود. متابولیسم فرآیندی است که در آن مواد غذایی که به بدن تان وارد کرده اید را به انرژی تبدیل می کند. این انرژی در سراسر بدن شما برای حفظ عملکرد صحیح بسیاری از سیستم های بدن شما استفاده می شود. متابولیسم خود را به عنوان یک مولد در نظر بگیرید. انرژی خام مصرف می کند و از آن برای تامین انرژی بزرگتر استفاده می کند.

تیروئید متابولیسم شما را با چند هورمون خاص - T4 (تیروکسین ، شامل چهار اتم یدید) و T3 (تری یدوتیرونین ، شامل سه اتم یدید) کنترل می کند. این دو هورمون توسط تیروئید ایجاد می شوند و به سلول های بدن می گویند که چقدر از انرژی استفاده کنند. هنگامی که تیروئید شما به درستی کار می کند ، مقدار مناسب هورمون ها را حفظ می کند تا متابولیسم شما با سرعت مناسب کار کند. با استفاده از هورمون ها ، تیروئید جایگزین ایجاد می کند.

همه اینها تحت نظارت سیستمی به نام غده هیپوفیز است. غده هیپوفیز در مرکز جمجمه ، زیر مغز شما قرار دارد و میزان هورمون های تیروئید را در جریان خون شما کنترل و کنترل می کند. هنگامی که غده هیپوفیز کمبود هورمون های تیروئید یا سطح بالای هورمون ها را در بدن شما احساس می کند ، مقدار آن را با هورمون خود تنظیم می کند. این هورمون هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) نامیده می شود. TSH به تیروئید ارسال می شود و به تیروئید می گوید که برای بازگشت بدن به حالت عادی باید چه کار کرد.

بیماری تیروئید چیست؟

بیماری تیروئید یک اصطلاح عمومی برای بیماری است که از تولید مقدار مناسب هورمون ها جلوگیری می کند. تیروئید شما به طور معمول هورمون هایی تولید می کند که عملکرد طبیعی بدن را حفظ می کند. وقتی تیروئید بیش از حد هورمون تیروئید تولید می کند ، بدن شما خیلی سریع از انرژی استفاده می کند. به این حالت پرکاری تیروئید می گویند. استفاده سریع از انرژی بیشتر از خستگی شما عمل می کند - می تواند ضربان قلب شما را سریعتر کند ، باعث می شود بدون تلاش وزن کم کنید و حتی باعث عصبی شدن شما شود. از طرف دیگر ، تیروئید شما می تواند هورمون تیروئید بسیار کمی تولید کند. به این حالت کم کاری تیروئید می گویند. هنگامی که هورمون تیروئید در بدن شما بسیار کم است ، می تواند باعث ایجاد احساس خستگی ، افزایش وزن و حتی عدم تحمل دمای سرد شود.

این دو اختلال اصلی می تواند ناشی از شرایط مختلف باشد. آنها همچنین می توانند از طریق خانواده ها (موروثی) به ارث رسیده باشند.

چه کسانی تحت تأثیر بیماری تیروئید قرار می گیرند؟

بیماری تیروئید می تواند همه را تحت تأثیر قرار دهد از جمله مردان ، زنان ، نوزادان ، نوجوانان و افراد مسن. این می تواند در هنگام تولد (معمولاً کم کاری تیروئید) وجود داشته باشد و با افزایش سن (اغلب پس از یائسگی در زنان) ایجاد می شود.

بیماری تیروئید بسیار شایع است ، به طوری که تخمین زده می شود 20 میلیون نفر در ایالات متحده دچار نوعی اختلال تیروئید هستند. احتمال ابتلای زنان به تیروئید در زنان حدود پنج تا هشت برابر بیشتر از مردان است.

شما ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری تیروئید باشید اگر:

سابقه خانوادگی بیماری تیروئید داشته باشید.
بیماری داشته باشید (این موارد می تواند شامل کم خونی خطرناک ، دیابت نوع 1 ، نارسایی اولیه آدرنال ، لوپوس ، آرتریت روماتوئید ، سندرم شوگرن و سندرم ترنر باشد).
دارویی حاوی ید بالا (آمیودارون) مصرف کنید.
سن شما بالای 60 سال باشد، به ویژه در زنان.
تحت درمان بیماری تیروئید یا سرطان گذشته (تیروئیدکتومی یا پرتو درمانی) بوده اید.

بیماری تیروئید

علت بیماری تیروئید چیست؟

دو نوع اصلی بیماری تیروئید کم کاری و پرکاری تیروئید هستند. هر دو بیماری می تواند ناشی از بیماری های دیگری باشد که بر نحوه عملکرد غده تیروئید تأثیر می گذارد.

شرایطی که می تواند باعث کم کاری تیروئید شود عبارتند از:

تیروئیدیت: این بیماری التهاب (تورم) غده تیروئید است. تیروئیدیت می تواند میزان هورمون های تولید شده توسط تیروئید را کاهش دهد.

تیروئیدیت هاشیموتو: یک بیماری بدون درد ، تیروئیدیت هاشیموتو یک بیماری خود ایمنی است که در آن سلول های بدن به تیروئید حمله کرده و به آن آسیب می رسانند. این یک بیماری ارثی است.

تیروئیدیت پس از زایمان: این حالت در 5 تا 9 درصد از زنان بعد از زایمان رخ می دهد. معمولاً شرایط موقتی است.

کمبود ید: تیروئید از ید برای تولید هورمون استفاده می کند. کمبود ید موضوعی است که چندین میلیون نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد.

غده تیروئید که کار نمی کند: گاهی غده تیروئید از بدو تولد به درستی کار نمی کند. این مورد از هر 4000 نوزاد 1 نفر را تحت تأثیر قرار می دهد. اگر کودک درمان نشود ، ممکن است در آینده هم مشکلات جسمی و هم روانی داشته باشد. همه نوزادان در بیمارستان آزمایش خون غربالگری داده می شوند تا عملکرد تیروئید خود را بررسی کنند.

شرایطی که می تواند باعث پرکاری تیروئید شود عبارتند از:

بیماری گریوز: در این شرایط ممکن است کل غده تیروئید بیش از حد فعال بوده و هورمون زیادی تولید کند. این مشکل گواتر سمی منتشر (بزرگ شدن غده تیروئید) نیز نامیده می شود.

ندول ها: پرکاری تیروئید می تواند ناشی از ندول هایی باشد که در تیروئید بیش فعال هستند. یک ندول منفرد غدد تیروئید سمی عمل می کند ، در حالی که غده ای با چندین ندول گواتر سمی چند ندولی نامیده می شود.

تیروئیدیت: این اختلال می تواند دردناک باشد یا اصلا احساس نشود. در تیروئیدیت ، تیروئید هورمون هایی را که در آنجا ذخیره شده بود آزاد می کند. این می تواند چند هفته یا چند ماه طول بکشد.

ید بیش از حد: وقتی مقدار زیادی ید (ماده معدنی که برای تولید هورمون های تیروئید استفاده می شود) در بدن خود دارید ، تیروئید بیش از نیاز خود هورمون های تیروئید تولید می کند. ید بیش از حد در برخی داروها (آمیودارون ، داروی قلب) و شربت های سرفه یافت می شود.

 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
نظر خود را ثبت کنید
* اطلاعات تماس شما نمایش داده نخواهد شد.