آدرس شعب: تخت طاووس، مبنای دانش، دارآباد 021-2610-7569 aj_lab_group
منظور از کم خونی چیست؟ از علائم کم خونی چه میدانید؟

منظور از کم خونی چیست؟ از علائم کم خونی چه میدانید؟

چهار شنبه، 23 تیر ماه 1400

کم خونی زمانی رخ می دهد که گلبول های قرمز سالم کافی برای حمل اکسیژن به اندام های بدن شما وجود نداشته باشد. در نتیجه ، احساس سرماخوردگی و علائم خستگی یا ضعف معمول است. انواع مختلف کم خونی وجود دارد ، اما شایع ترین نوع آن کم خونی فقر آهن است. با افزودن آهن به رژیم غذایی خود می توانید علائم این نوع کم خونی را کاهش دهید.

کم خونی چیست؟

کم خونی زمانی اتفاق می افتد که گلبول قرمز کافی ندارید. سلولها با آهن و هموگلوبین ، پروتئینی که به انتقال اکسیژن از طریق جریان خون به اندام های شما در سراسر بدن کمک می کند ، حرکت می کنند. وقتی فردی دچار کم خونی می شود ، گفته می شود که "کم خونی" است. کم خونی ممکن است به این معنی باشد که بیشتر از حد معمول احساس خستگی یا سرما می کنید ، یا اگر پوست شما بیش از حد رنگ پریده به نظر می رسد. این امر به این دلیل است که اندام های شما اکسیژن مورد نیاز خود را برای انجام وظایف خود دریافت نمی کنند. برخی از افراد هنگام اهدای خون متوجه می شوند که آهن کمی دارند.

آیا انواع مختلفی از کم خونی وجود دارد؟

انواع مختلفی از کم خونی وجود دارد ، اما هر یک از آنها باعث کاهش تعداد گلبول های قرمز در گردش خون می شود. سطح گلبول های قرمز به یکی از دلایل زیر کم است:

بدن شما نمی تواند هموگلوبین کافی (هموگلوبین کم) بسازد.
بدن شما هموگلوبین تولید می کند ، اما هموگلوبین به درستی کار نمی کند.
بدن شما به اندازه کافی گلبول قرمز تولید نمی کند.
بدن شما به سرعت گلبول های قرمز را تجزیه می کند.
برخی از انواع کم خونی که احتمالاً در مورد آنها شنیده اید شامل کم خونی فقر آهن و کم خونی داسی شکل است.

کم خونی چقدر شایع است؟

کم خونی بیش از دو میلیارد نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد که بیش از 30 درصد کل جمعیت است. این بیماری به ویژه در کشورهایی که منابع کمی دارند رایج است ، اما بر بسیاری از افراد در کشورهای صنعتی نیز تأثیر می گذارد. در ایالات متحده ، کم خونی شایع ترین بیماری خونی است. تخمین زده می شود که سه میلیون آمریکایی به این اختلال مبتلا هستند.

چه کسانی بیشتر در معرض کم خونی هستند؟

هر کسی می تواند دچار کم خونی شود ، اگرچه گروه های زیر خطر بیشتری دارند:

زنان: با از دست دادن خون در طول عادت ماهانه و زایمان می تواند منجر به کم خونی شود. این امر به ویژه در صورت پریودهای شدید یا شرایطی مانند فیبروئید صدق میکند.
کودکان 1 تا 2 ساله: بدن در زمان جهش رشد به آهن بیشتری احتیاج دارد.
نوزادان: نوزادان ممکن است هنگام شیرگیری از شیر مادر یا شیر خشک به غذای جامد آهن کمتری دریافت کنند. آهن موجود در غذای جامد به راحتی توسط بدن جذب نمی شود.
افراد بالای 65 سال: افراد بالای 65 سال بیشتر در معرض رژیم های غذایی فقیر از آهن و برخی بیماری های مزمن هستند.
افرادی که از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنند: این داروها شامل آسپرین ، کلوپیدوگرل (Plavix®) ، وارفارین (Coumadin®) ، محصولات هپارین و...

علائم و نشانه های کم خونی چیست؟

علائم و نشانه های متعددی در انواع کم خونی مانند خستگی ، تنگی نفس و احساس سرما رخ می دهد. موارد دیگر عبارتند از:

سرگیجه یا ضعف
سردرد
پوست رنگ پریده ، پوست خشک یا پوست کبود
حرکت ناخواسته در ساق پا (سندرم پای بی قرار)
ضربان قلب سریع

کم خونی چگونه بر بدن تأثیر می گذارد؟

کم خونی علاوه بر احساس خستگی یا سرما می تواند تأثیرات دیگری بر بدن شما بگذارد. از دیگر نشانه هایی که ممکن است کمبود آهن داشته باشید ، داشتن ناخن های شکننده یا قاشق شکل و احتمال ریزش مو است. ممکن است متوجه شوید که حس چشایی شما تغییر کرده است یا ممکن است در گوش خود زنگ بزنید.

انواع مختلف کم خونی ممکن است منجر به مشکلات جدی دیگری شود. افراد مبتلا به کم خونی داسی شکل اغلب دارای عوارض قلبی و ریوی هستند.

اگر کم خونی دارید که درمان نمی شود ، ممکن است منجر به آریتمی (ضربان نامنظم قلب) ، بزرگ شدن قلب یا نارسایی قلبی شود. شما همچنین بیشتر در معرض ابتلا به عفونت و افسردگی هستید.

شاید شنیده باشید که کمبود آهن با جویدن یخ ارتباط دارد درواقع جویدن یخ نشانه بیماری پیکا است ، شرایطی که شامل خوردن چیزهایی است که در واقع غذا نیستند ، مانند گچ یا خاک. بنابراین پیکا نیز نشانه کمبود آهن است و اغلب در کودکان مبتلا به کم خونی مشاهده می شود.

توجه : برای انجام آزمایش کم خونی کافیست برروی لینک کلیک کنید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
نظر خود را ثبت کنید
* اطلاعات تماس شما نمایش داده نخواهد شد.