آدرس شعب: تخت طاووس، مبنای دانش، دارآباد 021-2610-7569 aj_lab_group
منظور از کم کاری تیروئید چیست؟

منظور از کم کاری تیروئید چیست؟

چهار شنبه، 23 تیر ماه 1400

کم کاری تیروئید (تیروئید کم کار) شرایطی است که در آن غده تیروئید شما به اندازه کافی برخی از هورمون های مهم را تولید نمی کند. کم کاری تیروئید ممکن است در مراحل اولیه علائم قابل توجهی ایجاد نکند. با گذشت زمان ، کم کاری تیروئید درمان نشده می تواند تعدادی از مشکلات سلامتی مانند چاقی ، درد مفاصل ، ناباروری و بیماری های قلبی را ایجاد کند.

آزمایشات دقیق عملکرد تیروئید برای تشخیص کم کاری تیروئید در دسترس است. درمان با هورمون مصنوعی تیروئید معمولاً ساده ، ایمن و موثر است هنگامی که شما و پزشکتان دوز مناسب را برای شما پیدا کردید.

علائم و نشانه های کم کاری تیروئید بسته به شدت کمبود هورمون متفاوت است. مشکلات به آرامی و اغلب طی چند سال ایجاد می شوند.

در ابتدا ، شما به سختی ممکن است علائم کم کاری تیروئید ، مانند خستگی و افزایش وزن را مشاهده کنید. یا ممکن است به سادگی آنها را به افزایش سن نسبت دهید. اما با کند شدن متابولیسم ، ممکن است مشکلات واضح تری ایجاد کنید.

کم کاری تیروئید

علائم و نشانه های کم کاری تیروئید شامل موارد زیر است:

 • خستگی
 • افزایش حساسیت به سرما
 • یبوست
 • پوست خشک
 • افزایش وزن
 • صورت پف کرده
 • گرفتگی صدا
 • ضعف عضلانی
 • افزایش سطح کلسترول خون
 • دردهای عضلانی ، حساسیت و سفتی
 • درد ، سفتی یا تورم در مفاصل شما
 • دوره های قاعدگی شدیدتر از حالت عادی یا نامنظم
 • نازک شدن موها
 • کند شدن ضربان قلب
 • افسردگی
 • اختلال حافظه
 • بزرگ شدن غده تیروئید (گواتر)

کم کاری تیروئید در نوزادان

اگرچه کم کاری تیروئید اغلب زنان میانسال و مسن را تحت تأثیر قرار می دهد ، اما همه می توانند به این بیماری مبتلا شوند ، از جمله نوزادان. در ابتدا ، نوزادانی که بدون غده تیروئید متولد می شوند یا با غده ای که درست کار نمی کند ممکن است علائم و نشانه های کمی داشته باشند. هنگامی که نوزادان مبتلا به کم کاری تیروئید دچار مشکل می شوند ، این مشکلات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

زرد شدن پوست و زردی چشم

در بیشتر موارد ، این اتفاق می افتد زمانی که کبد نوزاد نمی تواند ماده ای به نام بیلی روبین را متابولیزه کند ، که به طور معمول هنگامی که بدن سلول های قرمز خون قدیمی یا آسیب دیده را بازیافت می کند ، ایجاد می شود.

زبان بزرگ و بیرون زده
مشکل در تنفس
فتق ناف

با پیشرفت بیماری ، نوزادان به احتمال زیاد در تغذیه دچار مشکل می شوند و ممکن است در رشد طبیعی نیز دچار مشکل شوند و همچنین ممکن است موارد زیر را داشته باشند:

یبوست
عضلانی ضعیف
خواب آلودگی بیش از حد

وقتی کم کاری تیروئید در نوزادان درمان نشود ، حتی موارد خفیف می تواند منجر به عقب ماندگی شدید جسمی و روحی شود.

کم کاری تیروئید در کودکان و نوجوانان

به طور کلی ، کودکان و نوجوانان مبتلا به کم کاری تیروئید علائم و نشانه های مشابهی با بزرگسالان دارند ، اما ممکن است موارد زیر را نیز تجربه کنند:

رشد ضعیف ، در نتیجه کوتاه قد است
تاخیر در رشد دندانهای دائمی
بلوغ تاخیری
رشد ذهنی ضعیف

علت کم کار شدن تیروئید :

وقتی تیروئید شما به اندازه کافی هورمون تولید نمی کند ، تعادل واکنش های شیمیایی در بدن شما به هم می خورد. دلایل مختلفی می تواند وجود داشته باشد ، از جمله بیماری های خود ایمنی ، درمان های پرکاری تیروئید ، پرتودرمانی ، جراحی تیروئید و داروهای خاص

تیروئید شما یک غده کوچک پروانه ای شکل است که در قسمت جلویی گردن شما ، درست در زیر سیب آدم قرار دارد. هورمون های تولید شده توسط غده تیروئید - تری یدوتیرونین (T3) و تیروکسین (T4) - تأثیر بسیار زیادی بر سلامت شما دارند و بر تمام جنبه های متابولیسم شما تأثیر می گذارد. این هورمون ها همچنین بر کنترل عملکردهای حیاتی مانند دمای بدن و ضربان قلب تأثیر می گذارند.

کم کاری تیروئید زمانی ایجاد می شود که غده تیروئید نتواند به اندازه کافی هورمون تولید کند. کم کاری تیروئید ممکن است به دلایل مختلفی باشد ، از جمله:

بیماری خودایمنی : شایع ترین علت کم کاری تیروئید یک اختلال خود ایمنی است که به تیروئیدیت هاشیموتو معروف است. اختلالات خود ایمنی زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن شما آنتی بادی هایی تولید می کند که به بافت های شما حمله می کنند. گاهی اوقات این فرآیند غده تیروئید شما را درگیر می کند.

دانشمندان مطمئن نیستند که چرا این اتفاق می افتد ، اما احتمالاً ترکیبی از عوامل است ، مانند ژنتیک و یک محرک محیطی، به هر حال ، این آنتی بادی ها بر توانایی تیروئید در تولید هورمون تأثیر می گذارد.

پاسخ بیش از حد به درمان پرکاری تیروئید افرادی که بیش از حد هورمون تیروئید تولید می کنند (پرکاری تیروئید) اغلب با ید رادیواکتیو یا داروهای ضد تیروئید درمان می شوند. هدف از این درمان ها بازگرداندن عملکرد تیروئید به حالت عادی است. اما گاهی اوقات ، اصلاح پرکاری تیروئید می تواند تولید هورمون تیروئید را بیش از حد کاهش دهد و منجر به کم کاری تیروئید دائمی شود.

جراحی تیروئید : حذف تمام یا بخش بزرگی از غده تیروئید می تواند تولید هورمون را کاهش داده یا متوقف کند. در این صورت ، شما باید مادام العمر هورمون تیروئید مصرف کنید.

پرتو درمانی : اشعه ای که برای درمان سرطان های سر و گردن استفاده می شود می تواند بر غده تیروئید شما تأثیر بگذارد و ممکن است منجر به کم کاری تیروئید شود.

داروها : تعدادی از داروها می توانند به کم کاری تیروئید کمک کنند. یکی از این داروها لیتیوم است که برای درمان برخی اختلالات روانی استفاده می شود. اگر دارویی مصرف می کنید ، از پزشک خود در مورد تأثیر آن بر غده تیروئید بپرسید.

عوارض درمان نکردن تیروئید کم کار :

کم کاری تیروئید درمان نشده می تواند منجر به تعدادی از مشکلات سلامتی شود از جمله :

گواتر : تحریک مداوم تیروئید برای ترشح هورمون های بیشتر ممکن است باعث بزرگ شدن غده شود - وضعیتی که به گواتر معروف است. اگرچه به طور کلی ناراحت کننده نیست ، اما یک گواتر بزرگ می تواند بر ظاهر شما تأثیر بگذارد و ممکن است در بلع یا تنفس اختلال ایجاد کند.

مشکلات قلبی : کم کاری تیروئید همچنین ممکن است با افزایش خطر بیماری قلبی و نارسایی قلبی همراه باشد ، در درجه اول به این دلیل که سطوح بالای کلسترول لیپوپروتئین با چگالی پایین (LDL)-کلسترول "بد" می تواند در افرادی که تیروئید کم کار دارند رخ دهد.

ایجاد مشکلاتی مربوط به سلامت روان : افسردگی ممکن است در اوایل کم کاری تیروئید رخ دهد و با گذشت زمان شدیدتر شود. کم کاری تیروئید همچنین می تواند باعث کند شدن عملکرد ذهنی شود.

نوروپاتی محیطی : کم کاری تیروئید کنترل نشده طولانی مدت می تواند به اعصاب محیطی شما آسیب برساند. اینها اعصابی هستند که اطلاعات را از مغز و نخاع شما به بقیه بدن شما می رسانند - به عنوان مثال ، دست ها و پاها. نوروپاتی محیطی ممکن است باعث درد ، بی حسی و سوزن سوزن شدن در مناطق آسیب دیده شود.

میکسدما : این بیماری نادر و تهدید کننده زندگی نتیجه کم کاری تیروئید طولانی مدت و تشخیص داده نشده است. علائم و نشانه های آن شامل عدم تحمل شدید سرما و خواب آلودگی و به دنبال آن بی حالی شدید و بیهوشی است.

توجه : کاربر گرامی در صورتی که تمایل به انجام آزمایش تیروئید دارید، کافیست برروی لینک تست تیروئید کلیک کنید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
نظر خود را ثبت کنید
* اطلاعات تماس شما نمایش داده نخواهد شد.