آدرس شعب: تخت طاووس، مبنای دانش، دارآباد 021-2610-7569 aj_lab_group
پرکاری تیروئید چیست؟ از علائم آن چه میدانید؟

پرکاری تیروئید چیست؟ از علائم آن چه میدانید؟

چهار شنبه، 23 تیر ماه 1400

پرکاری تیروئید (تیروئید پرکار) زمانی اتفاق می افتد که غده تیروئید بیش از حد هورمون تیروکسین تولید می کند. پرکاری تیروئید می تواند متابولیسم بدن شما را تسریع کرده و باعث کاهش وزن ناخواسته و ضربان قلب سریع یا نامنظم شود.

چندین درمان برای پرکاری تیروئید در دسترس است. پزشکان از داروهای ضد تیروئید و ید رادیواکتیو برای کاهش تولید هورمون های تیروئید استفاده می کنند. گاهی اوقات ، درمان پرکاری تیروئید شامل جراحی برای برداشتن تمام یا قسمتی از غده تیروئید است. اگر پرکاری تیروئید دارید و آن را نادیده بگیرید، می تواند جدی شود.

توجه : کاربر گرامی در صورتی که تمایل به انجام آزمایش تیروئید دارید، کافیست برروی لینک تست تیروئید کلیک کنید.

علائم پرکاری تیروئید :

پرکاری تیروئید می تواند سایر مشکلات سلامتی را تقلید کند ، که تشخیص آنها را برای پزشک دشوار می کند. همچنین می تواند انواع مختلفی از علائم و نشانه ها را ایجاد کند ، از جمله:

 • کاهش وزن ناخواسته ، حتی زمانی که اشتها و مصرف غذا ثابت می ماند یا افزایش می یابد
 • ضربان قلب سریع  (معمولاً بیش از 100 ضربه در دقیقه)
 • ضربان قلب نامنظم (آریتمی)
 • تپش قلب (تپش قلب)
 • افزایش اشتها
 • عصبی بودن ، اضطراب و تحریک پذیری
 • ایجاد لرزش در دست یا پا
 • تعریق
 • تغییر در الگوهای قاعدگی
 • افزایش حساسیت به گرما
 • تغییر در الگوهای روده ، به ویژه حرکات مکرر روده
 • غده تیروئید بزرگ شده (گواتر) ، که ممکن است به صورت تورم در قسمت پایین گردن شما ظاهر شود
 • خستگی ، ضعف عضلانی
 • مشکل در خوابیدن
 • نازک شدن پوست
 • موهای نازک و شکننده

افراد مسن بیشتر بدون علائم هستند یا علائم کمی مانند افزایش ضربان قلب ، عدم تحمل گرما و تمایل به خستگی در حین فعالیت های عادی دارند.

زمان مراجعه به پزشک؟

در صورت کاهش وزن غیرقابل توضیح ، ضربان قلب سریع ، تعریق غیرمعمول ، تورم در ناحیه گردن یا سایر علائم و نشانه های مرتبط با پرکاری تیروئید ، به پزشک خود مراجعه کنید. توصیف کامل تغییراتی که مشاهده کرده اید بسیار مهم است ، زیرا بسیاری از علائم و نشانه های پرکاری تیروئید ممکن است با تعدادی از شرایط دیگر مرتبط باشد.

اگر تحت درمان پرکاری تیروئید قرار گرفته اید یا در حال حاضر تحت درمان هستید ، به طور منظم به پزشک خود مراجعه کنید تا او بتواند وضعیت شما را تحت نظر داشته باشد.

علت ایجاد بیماری تیروئید پرکار :

پرکاری تیروئید می تواند به دلایل مختلفی از جمله بیماری گریوز ، بیماری پلامر و تیروئیدیت ایجاد شود.

تیروئید شما یک غده کوچک پروانه ای شکل در قسمت پایین گردن شما است ، درست زیر سیب آدم شما. غده تیروئید تأثیر زیادی بر سلامت شما دارد. هر جنبه ای از متابولیسم شما توسط هورمون های تیروئید تنظیم می شود.

غده تیروئید شما دو هورمون اصلی تولید می کند ، تیروکسین (T4) و تری یدوتیرونین (T3) که بر همه سلول های بدن شما تأثیر می گذارد. آنها میزان استفاده بدن از چربی ها و کربوهیدرات ها را حفظ می کنند ، به کنترل دمای بدن شما ، تأثیر بر ضربان قلب شما و تنظیم تولید پروتئین کمک می کنند. تیروئید شما همچنین هورمونی تولید می کند که به تنظیم میزان کلسیم در خون (کلسیتونین) کمک می کند.

دلایل زیاد بودن تیروکسین (T4)

به طور معمول ، تیروئید شما مقدار مناسب هورمون آزاد می کند ، اما گاهی اوقات بیش از حد T4 تولید می کند. این ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد ، از جمله:

بیماری گریوز بیماری گریوز یک اختلال خود ایمنی است که در آن آنتی بادی های تولید شده توسط سیستم ایمنی شما تیروئید شما را برای تولید بیش از حد T4 تحریک می کند. این شایع ترین علت پرکاری تیروئید است.

عملکرد ندولهای تیروئید (آدنوم سمی ، گواتر چند ندولی سمی یا بیماری پلامر). این نوع پرکاری تیروئید زمانی رخ می دهد که یک یا چند آدنوم تیروئید شما بیش از حد T4 تولید می کند. آدنوم قسمتی از غده است که از بقیه غده جدا شده و توده های غیر سرطانی (خوش خیم) ایجاد می کند که ممکن است باعث بزرگ شدن تیروئید شود.

تیروئیدیت گاهی غده تیروئید شما ممکن است پس از بارداری ملتهب شود ، به دلیل یک وضعیت خود ایمنی یا به دلایل نامعلوم. التهاب می تواند باعث شود که هورمون تیروئید اضافی ذخیره شده در غده به جریان خون شما نشت کند. برخی از انواع تیروئیدیت ممکن است باعث درد شوند ، در حالی که برخی دیگر بدون درد هستند.

درمان نکردن پرکاری تیروئید، می تواند عوارض زیر را ایجاد کند :

مشکلات قلبی : برخی از جدی ترین عوارض پرکاری تیروئید قلب را درگیر می کند. این موارد شامل ضربان سریع قلب ، اختلال ریتم قلب به نام فیبریلاسیون دهلیزی است که خطر سکته مغزی را افزایش می دهد و نارسایی احتقانی قلب شرایطی که در آن قلب شما نمی تواند خون کافی را برای برآوردن نیازهای بدن شما به گردش در آورد.

استخوان های شکننده : پرکاری تیروئید درمان نشده نیز می تواند منجر به ضعف و شکنندگی استخوان ها (پوکی استخوان) شود. استحکام استخوان های شما تا حدی به میزان کلسیم و سایر مواد معدنی آنها بستگی دارد. هورمون تیروئید بیش از حد با توانایی بدن شما در ترکیب کلسیم در استخوان شما تداخل دارد.

مشکلات چشم : افراد مبتلا به افتالموپاتی گریوز دچار مشکلات چشمی از جمله برآمدگی ، قرمزی یا تورم چشم ها ، حساسیت به نور و تاری یا دوبینی می شوند. مشکلات شدید چشم درمان نشده می تواند منجر به از دست دادن بینایی شود.
پوست قرمز و متورم. در موارد نادر ، افراد مبتلا به بیماری گریوز دچار درموپاتی گریوز می شوند. این امر بر پوست تأثیر می گذارد و باعث قرمزی و تورم ، اغلب در ساق پا و پا می شود.

بحران تیروتوکسیک : پرکاری تیروئید همچنین شما را در معرض بحران تیروتوکسیک قرار می دهد - تشدید ناگهانی علائم شما ، منجر به تب ، نبض سریع و حتی هذیان می شود. اگر این اتفاق افتاد ، فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
نظر خود را ثبت کنید
* اطلاعات تماس شما نمایش داده نخواهد شد.