آدرس شعب: تخت طاووس، مبنای دانش، دارآباد 021-2610-7569 aj_lab_group
از علائم، علل، تشخیص، درمان استفراغ چه میدانید؟

از علائم، علل، تشخیص، درمان استفراغ چه میدانید؟

یکشنبه، 11 مهر ماه 1400

استفراغ به ندرت دردناک است ، اما هرگز خوشایند نیست. استفراغ ، که از نظر علمی به عنوان "استفراغ" نیز شناخته می شود و در اصطلاح عامیانه به عنوان پریدن ، خارش ، سوزش ، پرت کردن ، قورت دادن ، پرتاب کردن یا مریض شدن است ، تخلیه اجباری یا غیر ارادی محتویات معده از طریق دهان یا کمتر بینی است.

انواع مختلفی از استفراغ وجود دارد. برخی از افراد به تپه های خشک مبتلا می شوند ، جایی که شما احساس خارش می کنید و احساس استفراغ می کنید ، اما چیزی از معده شما خارج نمی شود. به تپه های خشک استفراغ غیرمولد نیز گفته می شود.

استفراغ رگه دار یا خونی معمولاً نشان دهنده بریدگی یا تراشیدن مری یا معده است. برخی از استفراغ ها شبیه به قهوه هستند. استفراغی شبیه قهوه زمانی ایجاد می شود که اسید معده و خون متراکم شوند. استفراغ قهوه می تواند نشانه ای از زخم ، بیماری رفلاکس معده (GERD) ، سرطان معده یا کبد یا سایر بیماری های شکمی باشد.

استفراغ زرد نشان دهنده وجود صفرا است که معمولاً بعد از غذا اتفاق می افتد. این مورد نادر است ، اما افرادی که عملکرد غیر طبیعی روده دارند ممکن است غذاها یا مدفوع تا حدی هضم شده را استفراغ کنند.

علائم و نشانه های استفراغ

حالت تهوع و استفراغ معمولاً در افرادی با عفونت های مختلف از آنفولانزا تا گاستروانتریت رخ می دهد. علائم تهوع و استفراغ عبارتند از:

درد شکم
اسهال
تب
سبکی سر
سرگیجه
نبض سریع
تعریق بیش از حد
دهان خشک
کاهش ادرار
درد قفسه سینه
غش کردن
گیجی
خواب آلودگی بیش از حد

علل و عوامل خطر استفراغ

استفراغ یک رفلکس غیر ارادی است که معده را به شدت تخلیه می کند. برخی از افراد نیز ممکن است به دلیل اختلال در خوردن خود باعث استفراغ شوند.

دلایل تهوع و استفراغ بسیار متفاوت است و می تواند شامل موارد زیر باشد: 

مراحل اولیه بارداری
استفراغ ناشی از دارو
درد شدید
استرس عاطفی (مانند ترس)
بیماری کیسه صفرا
مسمومیت غذایی
عفونت ها (مانند "آنفولانزای معده")
پرخوری
واکنش به برخی بوها 
حمله قلبی
ضربه مغزی یا آسیب مغزی
تومور مغزی
زخم ها

برخی از انواع سرطان

پرخوری عصبی یا سایر بیماری های روانی
گاستروپارزی یا تخلیه آهسته معده (شرایطی که در افراد دیابتی قابل مشاهده است)
مصرف سموم یا مقدار زیاد الکل
میگرن
لابیرنتیت ، که همچنین باعث سرگیجه و احساس چرخش می شود (سرگیجه)
تهوع و استفراغ همراه با مسافرت
داروهای خاص مانند آنتی بیوتیک ها و مسکن های افیونی
عفونت کلیه و سنگ کلیه
انسداد روده ، که ممکن است در اثر فتق یا سنگ کیسه صفرا ایجاد شود
شیمی درمانی و پرتودرمانی
کیسه صفرا ملتهب

گزینه های درمانی و دارویی برای استفراغ

درمان تهوع و استفراغ بستگی به علت زمینه ای دارد. بیشتر قسمت های استفراغ را می توان در خانه درمان کرد. اقدامات خود مراقبتی که می توانید برای درمان استفراغ انجام دهید عبارتند از:

مایعات فراوان بنوشید تا دچار کم آبی نشوید.
برای استراحت به معده از رژیم مایع شفاف پیروی کنید.
از بوهای شدید ، از جمله بوی غذا ، عطر و دود ، که ممکن است باعث استفراغ شود ، خودداری کنید.
هنگامی که دوباره شروع به خوردن غذای جامد می کنید ، به غذاهای ملایم که به راحتی قابل هضم هستند ، مانند غلات ، برنج و کراکر ، پایبند باشید.
از غذاهای تند و چرب خودداری کنید.
اگر قصد سفر دارید و سابقه بیماری حرکتی دارید ، داروهای بدون نسخه را برای درمان این بیماری مانند دیمن هیدرینات و مکلیزین امتحان کنید. برای سفرهای طولانی تر مانند سفرهای دریایی ، پزشک شما ممکن است یک چسب چسبنده برای درمان بیماری حرکت تجویز کند.

استفراغ همراه با درمان سرطان اغلب می تواند با نوع دیگری از درمان دارویی درمان شود. همچنین داروهای تجویزی و بدون نسخه وجود دارد که می تواند برای کنترل استفراغ مرتبط با بارداری استفاده شود. اینها شامل مکمل های ویتامین B6 ، داکسیلامین و داروی ترکیبی داکسیلامین و پیریدوکسین است. قبل از استفاده از هر یک از این روش های درمانی با پزشک مشورت کنید. کم آبی شدید ناشی از استفراغ ممکن است نیاز به درمان با مایعات داخل وریدی داشته باشد.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
نظر خود را ثبت کنید
* اطلاعات تماس شما نمایش داده نخواهد شد.