آدرس شعب: تخت طاووس، مبنای دانش، دارآباد 021-2610-7569 aj_lab_group
دلایل ناباروری در مردان و زنان را بشناسید!

دلایل ناباروری در مردان و زنان را بشناسید!

دوشنبه، 12 مهر ماه 1400

ناباروری ممکن است به دلایل متعددی در سیستم های باروری مردان یا زنان ایجاد شود. با این حال ، گاهی اوقات نمی توان علل ناباروری را توضیح داد. شما میتوانید آزمایش قبل از بارداری را در آزمایشگاه آج به انجام رسانید، کافیست برروی لینک کلیک کنید.

در سیستم باروری زنان ، ناباروری ممکن است به دلایل زیر ایجاد شود:

اختلالات لوله ای مانند مسدود شدن لوله های فالوپ ، که به نوبه خود ناشی از عفونت های مقاربتی (STI) درمان نشده یا عوارض سقط ناامن ، سپسیس بعد از زایمان یا جراحی شکم/لگن است.
اختلالات رحمی که می توانند ماهیت التهابی داشته باشند (مانند اندومتریوز) ، طبیعت مادرزادی (مانند سپتوم رحم) یا طبیعت خوش خیم (مانند فیبروم).
اختلالات تخمدان مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک و سایر اختلالات فولیکولی 
اختلالات سیستم غدد درون ریز باعث عدم تعادل هورمون های تولید مثل می شود. سیستم غدد درون ریز شامل هیپوتالاموس و غده هیپوفیز است. نمونه هایی از اختلالات شایع م affectثر بر این سیستم شامل سرطان های هیپوفیز و هیپوپیتوئیتاریسم است.

در سیستم باروری مردان ، ناباروری ممکن است به دلایل زیر ایجاد شود:

انسداد دستگاه تناسلی باعث اختلال در عملکرد خروج مایع منی می شود. این انسداد می تواند در لوله هایی که مایع منی را حمل می کنند (مانند مجاری انزالی و وزیکول های منی) رخ دهد. انسداد معمولاً به دلیل آسیب یا عفونت دستگاه تناسلی است.
اختلالات هورمونی منجر به ناهنجاری در هورمون های تولید شده توسط غده هیپوفیز ، هیپوتالاموس و بیضه ها می شود. هورمون هایی مانند تستوسترون تولید اسپرم را تنظیم می کنند. نمونه ای از اختلالات که منجر به عدم تعادل هورمونی می شود شامل سرطان های هیپوفیز یا بیضه است.

شکست بیضه در تولید اسپرم ، به عنوان مثال به دلیل واریکوسل یا درمان های پزشکی که سلول های اسپرم ساز را مختل می کند (مانند شیمی درمانی).

عملکرد و کیفیت غیرطبیعی اسپرم شرایط یا شرایطی که باعث شکل غیر طبیعی (مورفولوژی) و حرکت (تحرک) اسپرم می شود ، باروری را به طور منفی تحت تأثیر قرار می دهد. به عنوان مثال ، استفاده از استروئیدهای آنابولیک می تواند پارامترهای غیرطبیعی مایع منی مانند تعداد و شکل اسپرم را ایجاد کند.

عوامل محیطی و شیوه زندگی مانند سیگار کشیدن ، مصرف زیاد الکل و چاقی می توانند بر باروری تأثیر بگذارند. علاوه بر این ، قرار گرفتن در معرض آلاینده ها و سموم محیطی می تواند مستقیماً برای گامت ها (تخمک و اسپرم) سمی باشد و در نتیجه تعداد آنها کاهش یافته و کیفیت پایینی داشته و منجر به ناباروری شود.

چرا رسیدگی به ناباروری مهم است؟

هر انسانی حق دارد از بالاترین سطح دستیابی به سلامت جسمی و روحی برخوردار باشد. افراد و زوجین حق دارند در مورد تعداد ، زمان و فاصله فرزندان خود تصمیم بگیرند. ناباروری می تواند تحقق این حقوق اساسی بشر را نفی کند. پرداختن به ناباروری بخش مهمی از احقاق حق افراد و زوجین برای تشکیل خانواده است

طیف وسیعی از افراد ، از جمله زوج های دگرجنس گرا ، شرکای همجنسگرایان ، افراد مسن ، افرادی که در روابط جنسی نیستند و افرادی که دارای شرایط خاص پزشکی هستند ، مانند برخی از زوج های سروو ناسازگار HIV و بازماندگان سرطان ، ممکن است به مدیریت ناباروری و باروری نیاز داشته باشند. خدمات مراقبت نابرابری ها و نابرابری ها در دسترسی به خدمات مراقبت از باروری بر افراد فقیر ، مجرد ، تحصیل نکرده ، بیکار و دیگر افراد حاشیه نشین تأثیر منفی می گذارد.

رسیدگی به ناباروری نیز می تواند نابرابری جنسیتی را کاهش دهد. اگرچه هم زنان و هم مردان می توانند ناباروری را تجربه کنند ، زنان در رابطه با یک مرد اغلب بدون در نظر گرفتن اینکه آیا نابارور هستند یا خیر از ناباروری رنج می برند. ناباروری تأثیرات اجتماعی منفی قابل توجهی بر زندگی زوج های نابارور و به ویژه زنان دارد که اغلب با خشونت ، طلاق ، انگ اجتماعی ، استرس عاطفی ، افسردگی ، اضطراب و عزت نفس پایین روبرو هستند.

در برخی از شرایط ، ترس از ناباروری می تواند زنان و مردان را از استفاده از روشهای پیشگیری از بارداری منصرف کند ، در صورتی که به دلیل ارزش اجتماعی بالای باروری ، از نظر اجتماعی برای اثبات باروری خود در سنین پایین احساس فشار می کنند. در چنین شرایطی ، آموزش و مداخلات افزایش آگاهی برای رسیدگی به درک شیوع و عوامل تعیین کننده باروری و ناباروری ضروری است.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
نظر خود را ثبت کنید
* اطلاعات تماس شما نمایش داده نخواهد شد.