آدرس شعب: تخت طاووس، مبنای دانش، دارآباد 021-2610-7569 aj_lab_group
آیا می توانید با نوشیدن آب وزن خود را کاهش دهید؟

آیا می توانید با نوشیدن آب وزن خود را کاهش دهید؟

شنبه، 17 مهر ماه 1400

اگر یک "شرط اصلی" برای حفظ سلامت بدن شما وجود داشته باشد ، نوشیدن مقدار زیادی آب است. سازمان زمین شناسی ایالات متحده خاطرنشان می کند که آب تقریبا 60 درصد بدن ما را تشکیل می دهد و مسئول همه چیز از دفع مواد زائد بدن تا تنظیم دمای بدن است.

آلبرت دو ، MD ، MPH ، متخصص گوارش و مدیر کلینیتور توضیح می دهد: "بدن ما بسیار وابسته به آب است ، زیرا همه سلول ها ، قسمت های بدن و مایعات بدن (به عنوان مثال خون) در بدن انسان تا حدی حاوی آب هستند." برنامه کبد چرب در پزشکی ییل در نیوهیون ، کانکتیکات. او می افزاید که کلیه های ما در مدیریت میزان آب درون بدن ما خوب عمل می کنند. آنها در شرایط آب اضافی ادرار بیشتری تولید می کنند و تولید ادرار را در دوره های کاهش مصرف آب کاهش می دهند. اما بدن نسبت به شرایط محرومیت از آب حساس تر است و به طور کلی نمی تواند بیش از یک هفته بدون آب زنده بماند.

آب علاوه بر زنده نگه داشتن شما با کمک به عملکرد سیستم های بدن (که بدیهی است بزرگترین مزیت هیدراته ماندن است!) ، همچنین می تواند به شما در رسیدن به وزن سالم کمک کند. اما این به سادگی آب نیست ، وزن کم کنید. در اینجا آنچه شما باید در مورد چگونگی کمک آب به کاهش وزن یا حفظ آن بدانید ، آمده است.

علم در مورد هیدراتاسیون و کاهش وزن چه می گوید؟

برخی شواهد علمی وجود دارد که آب را به عنوان ابزاری برای کاهش وزن از طریق مکانیسم های مختلف پشتیبانی می کند. دکتر دو تأکید می کند که "روشن نیست" که نوشیدن آب به طور مستقیم منجر به کاهش وزن می شود و می گوید این دو ممکن است به طور غیر مستقیم مرتبط باشند.

سینتیا ساس ، MPH ، RDN ، متخصص در زمینه رژیم درمانی ورزشی مستقر در لس آنجلس ، تأیید کرده است که آب تنها یک قطعه از معمای کاهش وزن است و توصیه نمی کند که روی آن به عنوان تنها راه حل کاهش وزن حساب کنید. او توضیح می دهد: "با این حال ، آب برای هر فرآیند در بدن از جمله گردش خون سالم ، هضم و دفع مواد زائد - مورد نیاز است ، بنابراین نوشیدن آب کافی از راه های دیگر برای سلامتی مفید است."

مصرف آب ممکن است منجر به مصرف کمتر غذا شود

یک مطالعه کوچک ، که در اکتبر 2018 در Clinical Nutrition Research منتشر شد ، نشان داد که نوشیدن آب قبل از غذا به طور طبیعی به کاهش مصرف کالری کمک می کند ، که ممکن است به نوبه خود از مدیریت وزن سالم پشتیبانی کند. هنگامی که افراد یک و یک چهارم فنجان آب قبل از غذا می نوشیدند ، در مقایسه با گروه هایی که به همان مقدار بعد از غذا نوشیدند یا اصلا چیزی نمی نوشیدند ، کمتر غذا خوردند. این مطالعه تنها شامل 15 شرکت کننده بود که همگی بین 20 تا 30 سال سن داشتند ، بنابراین مطالعات بزرگتر و متنوع تری مورد نیاز است.

به بیان دیگر ، نوشیدن آب قبل از غذا یا همراه با غذا ممکن است منجر به کاهش غذای مصرفی و در نتیجه کاهش وزن شود. "نوشیدن آب در یک ساعت قبل از خوردن غذا ممکن است باعث شود تا سیگنال های هورمونی سیری تاثیرگذار بوده و در زمان غذا خوردن منجر به گرسنگی کمتر شود."

افزایش مصرف آب میتواند به تسریع متابولیسم کمک کند

مروری بر مطالعات انجام شده در ژوئن 2016 ، که در Frontiers in Nutrition منتشر شد ، به این نتیجه رسید که افزایش مصرف آب نه تنها باعث کاهش وزن از طریق "کاهش تغذیه" می شود ، بلکه با افزایش لیپولیز (تجزیه چربی ها و سایر لیپیدها توسط هیدرولیز باعث آزاد شدن بدن می شود) به افزایش سوخت و ساز بدن نیز کمک می کند. اسیدهای چرب)

برای کاهش وزن چقدر آب باید بنوشید؟

دو می گوید مقدار خاصی از آب برای کاهش وزن توصیه نمی شود ، زیرا رابطه این دو از نظر علمی اثبات نشده است. اما "برای حفظ تعادل هیدراتاسیون" ، او توصیه های زیر را از آکادمی های ملی علوم ، مهندسی و پزشکی پیشنهاد می کند: 15.5 فنجان (3.7 لیتر یا 124 اونس) برای مردان و 11.5 فنجان (2.7 لیتر یا 92 اونس) برای زنان. او می گوید که این شامل آب و مایعات ناشی از غذا می شود.

برای کاهش وزن چه زمانی باید آب بنوشید؟

در مورد زمان مصرف آب برای به حداکثر رساندن کاهش وزن ، قبل از غذا ممکن است به کاهش اشتها و جلوگیری از پرخوری کمک کند. و از آنجا که آب می تواند به هضم غذا کمک کند ، نوشیدن مقداری بعد از غذا را در نظر بگیرید. با این حال ، به طور کلی ، Sass توصیه می کند که مصرف آب خود را در طول روز پخش کنید.

دو می گوید: "علاوه بر این ، برخی از نوشیدنی ها حاوی مواد شیمیایی - مانند کافئین - هستند که تولید ادرار را تحریک می کنند." به عبارت دیگر ، آنها تأثیر متضاد و آب زدایی دارند. در حالی که نیازی به تغییر آب بدون کافئین برای اهداف هیدراتاسیون ندارید ، او پیشنهاد می کند سعی کنید تشخیص دهید که چه میزان آب اضافی باید در نظر گرفته شود - به عنوان مثال ، در مواردی که در معرض هوای گرم یا فعالیت بدنی قرار دارید - و مطمئن شوید که در پاسخ به آن آب دهید. 

ساس می افزاید: "تحقیقات نشان می دهد که آب می تواند به متابولیسم بدن کمک کند و اگرچه ممکن است تأثیر آن اندک باشد ، اما می تواند گلوله برفی را در طول زمان ایجاد کند."

چگونه می توانید مصرف آب خود را افزایش دهید؟
مانند سایر رفتارهای سبک زندگی سالم ، گنجاندن آب در برنامه روزانه شما می تواند به شما در حفظ این تمرین کمک کند. "این می تواند به معنای ارتباط مصرف آب با عادات فعلی (به عنوان مثال ، نوشیدن یک فنجان آب بعد از مسواک زدن در عصر) یا تنظیم یادآوری برای این کار باشد."

رویکرد دیگر ممکن است افزودن غذاهای حاوی آب به رژیم غذایی شما باشد. کلینیک مایو اشاره می کند که بسیاری از میوه ها و سبزیجات دارای آب بالایی هستند و هندوانه و اسفناج را به عنوان دو ماده غذایی که تقریباً 100 درصد آب هستند ، برجسته می کند.

Sass پیشنهاد می کند که یک بطری آب همراه خود داشته باشید و یادآوری هایی را روی دستگاه خود تنظیم کنید تا خود را به نوشیدن وادار کنید. همچنین می توانید از یک بطری آب هوشمند مانند HidrateSpark کمک بگیرید ، که میزان آب مورد نیاز برای نوشیدن را محاسبه می کند و میزان مصرف شما را پیگیری می کند.

او می گوید: "اگر طرفدار آب معمولی نیستید ، آن را با افزودنی های سالم مانند لیمو ، نعناع تازه ، خیار خرد شده ، زنجبیل تازه کمی له شده از میوه های فصلی تزئین کنید.

آیا سایر منابع غذایی آب می توانند به کاهش وزن کمک کنند؟

به گفته ساس ، غذاها و میوه های غنی از آب که شامل هندوانه ، توت فرنگی ، طالبی ، هلو ، پرتقال ، خیار ، و حتی ماست و پنیر است-می تواند حدود 20 درصد از کل مایعات دریافتی شما را تامین کند. با این وجود محاسبه میزان مصرف آب از منابع غذایی دشوار است. دو می گوید: "در همه غذاها [به میزان مختلف] آب وجود دارد ، بنابراین اندازه گیری دقیق میزان آب مورد نیاز فرد به صورت روزانه دشوار است."

اگر میخواهید وزن خود را کاهش دهید، باید محتوای تغذیه ای هر غذا از جمله کالری ، کربوهیدرات و گرم پروتئین و نحوه تأثیر آنها بر رژیم کلی شما را در نظر بگیرید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
نظر خود را ثبت کنید
* اطلاعات تماس شما نمایش داده نخواهد شد.