آدرس شعب: تخت طاووس، مبنای دانش، دارآباد 021-2610-7569 aj_lab_group
چرا نوع دلتا ویروس کرونا یک تهدید جدید به حساب می آید و چگونه می توان ایمن ماند؟

چرا نوع دلتا ویروس کرونا یک تهدید جدید به حساب می آید و چگونه می توان ایمن ماند؟

دوشنبه، 19 مهر ماه 1400

نوع بسیار قابل انتقال دلتا ویروس کرونا که باعث COVID-19 می شود تهدیدی است که پیشرفت ایالات متحده برای پایان دادن به همه گیری را تضعیف می کند. بر اساس آخرین داده های نظارتی مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) ، دلتا اکنون نوع غالب در ایالات متحده است و 51.7 درصد از نمونه های مثبت COVID-19 را به خود اختصاص داده است.

روشل والنسکی ، مدیر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها ، روشل والنسکی ، MD ، MPH ، در 1 ژوئیه گفت: شیوع نوع دلتا ، همراه با میزان ضعیف واکسیناسیون ، عوامل کلیدی در افزایش 10 درصدی تعداد موارد COVID-19 در ایالات متحده است. دلتا با نام B.1.617 ، چهارمین "نوع نگرانی" در لیست سازمان بهداشت جهانی (WHO) است. مدیر کل سازمان بهداشت جهانی ، تدروس آدهانوم غبریسوس ، دکترا ، گفت که دلتا اکنون در 85 کشور شناسایی شده است و آن را "قابل انتقال ترین از انواع شناسایی شده تا کنون" می نامد.

اولین مورد عفونت توسط نوع دلتا در هند در دسامبر 2020 شناسایی شد و دلتا به زودی تبدیل به نوع غالب شد ، در نهایت منجر به موج دوم کشنده COVID-19 در این کشور شد. تخمین زده می شود که این نوع تقریباً 95 درصد مواردی را که در انگلستان دنباله دار شده اند ، تشکیل دهد.

دقیقاً یک واریانت چیست؟

هنگامی که یک ویروس میزبان جدید حیوان یا شخص را آلوده می کند. از خود کپی هایی با تفاوت های ژنتیکی کوچک به نام جهش می کند. گیب کلن ، مدیر بخش اورژانس پزشکی جانز هاپکینز در بالتیمور می گوید: "با افزایش تعداد افراد آلوده ، دامنه جهش ها گسترده می شود ، اگرچه اکثریت قریب به اتفاق آنها به جایی نمی رسند و بر هیچ چیز تأثیر نمی گذارند." "اما هر از چند گاهی ، جهش می تواند در قسمتی از ویروس رخ دهد که آن را یا عفونی تر یا کشنده تر می کند. سپس آن نوع شروع به غلبه می کند زیرا از نظر داروینی مزیتی در جهان دارد. می تواند نسخه های دیگر ویروس را برتری دهد. " علاوه بر دلتا ، بقیه آلفا (نسخه ای که برای اولین بار در انگلستان ظاهر شد) ، بتا (نوع آفریقای جنوبی) و گاما (نوع برزیلی) هستند.

دلتا چقدر مسری است؟

کلن توضیح می دهد: "اکثر کروناویروس ها به خوبی به سلول های تنفسی" نمی چسبند " آنها تقریباً مانند نوار اسکاچ استفاده می شوند." SARS-CoV-2 (نام رسمی ویروس کرونا که باعث COVID-19 می شود) که برای اولین بار در ووهان چین کشف شد ، دارای پروتئین خوشه ای بسیار چسبنده ای بود که به آن امکان اتصال و ورود به سلول های انسانی را می داد و پروتئین سنبله نوع انگلستان حتی یکسان بود. او می گوید که چسبناک تر است.

کلن می گوید: "اکنون این نسخه دلتا برای نسخه حتی چسبنده تر انتخاب شده است." داده های بریتانیا که در 25 ژوئن منتشر شد نشان می دهد که delta در گسترش 35 تا 60 درصد بهتر از آلفا است ، مطالعه ای که در مجله Science در آوریل 2021 منتشر شد نشان داد 43 تا 90 درصد بیشتر از ویروس اصلی عفونی است. به گفته پزشکی ییل ، ​​در محیطی که هیچ کس واکسینه نشده یا ماسک نمی زند ، برآورد می شود که به طور متوسط ​​فرد آلوده به ویروس اصلی ویروس 2.5 نفر را آلوده می کند ، در حالی که فرد آلوده به نوع دلتا آن را به 3.5 یا 4 نفر منتقل می کند. 

آیا نسخه دلتا کشنده تر است؟

کلن می گوید: "شواهد واضحی وجود ندارد که نشان دهد نوع دلتا کشنده تر از ویروس اصلی است." وی می افزاید: اگر با در نظر گرفتن تعداد کل مرگ و میرها ، دلتا بیشتر از سایر انواع تهدید کننده زندگی باشد ، زیرا افراد بیشتری ممکن است به آن مبتلا شوند.

تحقیقات اولیه بر روی نوع دلتا نشان می دهد که ممکن است با عفونت های شدیدتر مرتبط باشد. مطالعه بر روی 38،805 مورد منتشر شده توسط Public Health England در 11 ژوئن نشان داد که پس از کنترل سن ، جنس ، قومیت و وضعیت واکسیناسیون ، افراد آلوده به نوع دلتا در مقایسه با افراد دیگر ، 2.61 ریسک بیشتر بستری شدن در عرض 14 روز پس از عفونت داشتند. آلفا با نوع آلفا آلوده شده است.

اگر واکسینه شده ام ، آیا باید نگران نسخه دلتا باشم؟
وی گفت: "تا کنون ، واکسن هایی که در ایالات متحده وجود دارد ، حتی در برابر نوع دلتا م effectiveثر است. کلن می گوید: این بدان معنا نیست که شما اصلاً نمی توانید آلوده شوید ، اما احتمال بستری شدن و مرگ در بیمارستان بسیار کمتر از واکسینه نشدن است.

بر اساس مطالعه پیش چاپ انگلستان که در 24 می 2021 در medRxiv ارسال شد ، دو دوز واکسن Pfizer در پیشگیری از عفونت دلتا علامت دار 88 درصد و در پیشگیری از بستری شدن 96 درصد موثر بود.

Moderna در 29 ژوئن اعلام کرد واکسن آن در برابر انواع مختلفی از نگرانی ها ، از جمله دلتا موثر است.

به گفته CDC ، حدود 8 درصد از افرادی که در ایالات متحده در برابر COVID-19 ایمن شده اند واکسن جانسون و جانسون (J&J) را دریافت کرده اند. بیانیه مطبوعاتی این شرکت در 1 ژوئیه اعلام کرد که واکسن در یک مطالعه آزمایشگاهی نویدبخش نوع دلتا است. بر اساس بیانیه ، محققان خون هشت بیمار را تجزیه و تحلیل کردند و سطح بالایی از پاسخ ایمنی را پیدا کردند ، حتی بالاتر از مواردی که در برابر نوع بتا یافت شد ، "در آنجا که اثربخشی بالایی در برابر بیماری های شدید و بحرانی نشان داده شد."

ژنرال ويوك مورتي ، جراح آمريكايي ، در 30 ژوئن به CNBC گفت كه دليل اميدواري وجود دارد كه افرادي كه واكسن J&J را دريافت كرده اند به دليل تاثير 92 درصدي تزريق AstraZeneca در برابر نوع دلتا گزارش شده توسط Public ، اميدوار باشند. 

من تا حدی واکسینه شده ام چگونه می توانم از خود در برابر نوع دلتا محافظت کنم؟

کلن می گوید: بهترین محافظت در برابر نوع دلتا این است که دوز دوم واکسن را به محض برنامه ریزی انجام دهید. طبق CDC ، تا زمانی که دوز دوم خود را دریافت نکنید ، باید ماسک و فاصله اجتماعی را ادامه دهید. "اگر شما دوز دوم خود را طبق برنامه دریافت نکرده اید ، به طور قطعی مشخص نیست که چه مدت می توانید قبل از شروع مجدد بروید ، اما اگر بتوانید آن را در عرض سه یا چهار ماه از اولین دوز خود دریافت کنید ، احتمالا" نیازی به تکرار یا شروع مجدد نیست ، "کلن می گوید.

کلن با اشاره به آزمایش واکسن Com-Cov گروه واکسن آکسفورد می گوید: "برخی داده های اولیه وجود دارد که به نظر می رسد" ترکیب و مطابقت "برای دوز دوم شما می تواند پاسخ ایمنی کلی شما را تقویت کند." در این مورد ، "مخلوط کردن و مطابقت" به معنای دریافت مارک متفاوت واکسن برای دوز دوم شما به جای دریافت دو دوز از همان مارک است. در حال حاضر ، هیچ سیاست رسمی برای توصیه به این امر وجود ندارد ، اما ممکن است به زودی رایج تر و قابل قبول تر شود.

خطای دلتا برای افراد واکسینه نشده چیست؟

به گفته ییل مدیکین ، افرادی که واکسن COVID-19 را واکسینه نکرده اند ، بیشترین خطر ابتلا به دلتا را دارند. دکتر والنسکی ، مدیر CDC ، در کنفرانس مطبوعاتی 1 ژوئیه گفت که این نوع بیشترین خطر را برای مناطقی در ایالات متحده ایجاد می کند که میزان واکسیناسیون در آنها پایین است. وی گفت که تخمین زده می شود که 1000 استان در کشور واکسیناسیون کمتر از 30 درصد دارند. بر اساس CDC ، از 2 جولای 54.9 درصد از افراد 12 سال به بالا کاملاً واکسینه شده اند.

در ایالات متحده همچنان "نقاط داغ" وجود دارد که میزان عفونت COVID-19 در آن بالا است. کلن می گوید: "سیستم های بهداشتی وجود دارد که غرق شده اند ، بیشتر در مکانهایی که به طور قابل توجهی واکسینه نشده اند." از آنجا که هنوز کودکان زیر 12 سال نمی توانند واکسینه شوند ، در معرض خطر دلتا نیز هستند. اما داده های بهداشت عمومی انگلستان نشان می دهد که بستری شدن کودکان از زمان شروع نوع جدید فقط اندکی افزایش یافته است.

نکته : قبل از واکسیناسیون شما نیاز به انجام آزمایش کووید نوترالایز یا آنتی بادی خنثی کننده دارید برای کسب اطلاعات بیشتر و انجام این تست کافیست برروی لینک کلیک کنید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
نظر خود را ثبت کنید
* اطلاعات تماس شما نمایش داده نخواهد شد.