آدرس شعب: تخت طاووس، مبنای دانش، دارآباد 021-2610-7569 aj_lab_group
نکاتی که افراد مبتلا به لوپوس باید در مورد واکسن COVID-19 بدانند!

نکاتی که افراد مبتلا به لوپوس باید در مورد واکسن COVID-19 بدانند!

سه شنبه، 20 مهر ماه 1400

در نظرسنجی اخیر اتحادیه تحقیقات لوپوس که روی 703 آمریکایی مبتلا به لوپوس و 63 نفر از بستگان و دوستان آنها انجام شد ، 64 درصد گفتند که مایلند واکسن COVID-19 را در صورت موجود بودن دریافت کنند و توسط دانشمندان برای آنها ایمن باشد.

Jeffrey R. Curtis ، MD ، MPH ، استاد روماتولوژی و ایمونولوژی در دانشگاه آلاباما در بیرمنگام و رئیس کالج آمریکایی می گوید لوپوس خود و داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی برای درمان آن ممکن است خطر عفونت شدید COVID-19 را افزایش دهد. گروه تخصصی روماتولوژی (ACR) COVID-19 واکسن بالینی راهنمای بالینی. بنابراین واکسن می تواند ابزار مهمی در کاهش خطر بیماری شدید ناشی از COVID-19 برای 1.5 میلیون آمریکایی مبتلا به لوپوس باشد.

اما اگر شما یا یکی از عزیزان خود دچار بیماری مزمن خود ایمنی هستید ، احتمالاً هنوز سوالات زیادی دارید که در این مقاله به آن میپردازیم.

1. در صورت ابتلا به لوپوس ، چه زمانی قادر به دریافت واکسن خواهم بود؟

به گفته بنیاد لوپوس آمریکا ، دقیقاً زمانی که افراد مبتلا به لوپوس قادر به دریافت واکسن از نظر ایالتی بودند. اما از 19 آوریل ، همه بزرگسالان در ایالات متحده در حال حاضر واجد شرایط ثبت نام برای قرار ملاقات واکسن هستند.

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماریها (CDC) توصیه های ملی در مورد افرادی که باید واکسن را دریافت کنند ، ارائه داده است ، با پرسنل مراقبت های بهداشتی ، ساکنان مراکز مراقبت طولانی مدت ، کارگران اصلی خط مقدم و افراد مسن. و سپس آن را برای کسانی که دارای شرایط خاص پزشکی هستند ، عرضه می کند.

در حالی که لوپوس در حال حاضر در لیست بیماریهای CDC با شواهد قوی برای افزایش خطر ابتلا به عفونت های شدید COVID-19 نیست ، استفاده از داروهایی که سیستم ایمنی را تضعیف می کند در لیست ثانویه موقعیت های پزشکی CDC است که ممکن است خطر را افزایش دهد. بسیاری از داروهای لوپوس فعالیت سیستم ایمنی را کاهش می دهند.

در فوریه ، کالج روماتولوژی آمریکا خلاصه راهنمای بالینی واکسن COVID-19 را برای بیماران مبتلا به بیماری های روماتیسمی و اسکلتی-عضلانی منتشر کرد ، که در آن آمده است که افراد مبتلا به بیماری های روماتوئید التهابی خود ایمنی (دسته ای که شامل لوپوس ، آرتریت روماتوئید و سایر بیماری ها می شود) باید " برای واکسیناسیون در اولویت قرار بگیرید تا جمعیت عمومی غیرمجاز در سن و جنس مشابه "به دلیل خطر بیشتر برای COVID شدید.

2. در صورت ابتلا به لوپوس ، دریافت واکسن مهم است؟

Anca D. Askanase ، روماتولوژیست ، مدیر مرکز لوپوس دانشگاه کلمبیا و عضو شورای مشاوره پزشکی و علمی بنیاد لوپوس آمریکا می گوید: "افراد مبتلا به لوپوس باید واکسن دریافت کنند." دکتر کرتیس می گوید محافظت از خود در برابر COVID-19 بسیار مهم است.

افراد مبتلا به بیماریهای خودایمنی و التهابی مانند لوپوس در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به COVID شدید هستند که نیاز به بستری شدن دارد. او می گوید: "بر اساس این نگرانی ، بیماران لوپوس باید بلافاصله پس از در دسترس بودن واکسن واکسینه شوند."

3. آیا واکسن ها برای افراد مبتلا به لوپوس بی خطر و موثر هستند؟

آزمایشات بالینی واکسن های COVID-19 Pfizer-BioNTech ، Moderna و Janssen (Johnson & Johnson) که در حال حاضر در ایالات متحده استفاده می شود ، بسیاری از افراد مبتلا به بیماری های خود ایمنی یا داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی را حذف می کند. به گفته بنیاد لوپوس ، این بدان معناست که تعداد کمی از افراد مبتلا به لوپوس در این مطالعه حضور داشتند.

با این حال ، دستورالعمل های جدید کالج روماتولوژی آمریکا می گوید واکسن ها برای افراد مبتلا به لوپوس بسیار مهم هستند ، زیرا مزایای آن بسیار بیشتر از خطرات آن است. روماتولوژیست کنت کالونیان ، دکتر ، استاد دانشگاه کالیفرنیا در سن دیه گو و رئیس شبکه تحقیقات محققان بالینی لوپوس ، می گوید: "روماتولوژیست ها در سراسر جهان فکر می کنند واکسن بی خطر است." "هیچ دلیل مکانیکی برای شک در این مورد وجود ندارد. این سوالی است که من 20 بار در روز از بیمارانم به آن پاسخ می دهم. "

در همین حال ، کارشناسان می گویند این احتمال وجود دارد که واکسن ها در افراد مبتلا به لوپوس (و کسانی که دارای سایر بیماری های روماتوئید التهابی خود ایمنی هستند) در مقایسه با عموم مردم به دلیل اثرات داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی که در این شرایط استفاده می شود ، تا حدودی موثر تر باشد.

کورتیس می گوید: "این بسیار محتمل و احتمالاً حتی محتمل است." وی توضیح می دهد که داروهای تعدیل کننده سیستم ایمنی ، از جمله داروهایی که توسط بیماران لوپوس (مانند سیتوکسان و ریتوکسیماب) مصرف می شوند ، ممکن است باعث کاهش محافظت واکسن COVID-19 و سایر واکسن ها شود. "با این حال ، حتی تا حدی کاهش حفاظت بهتر از هیچ است. اگر واکسن برای جمعیت عمومی 90 تا 95 درصد محافظت کننده باشد و در بیماران لوپوس تا حدی کمتر موثر باشد ، همه ما احساس می کنیم که محافظت از واکسن برای بیماران لوپوس بهتر از آن است که کسی واکسینه نشود. "

4. آیا قبل از دریافت واکسن COVID-19 باید داروهای لوپوس را به تأخیر بیندازم؟

طبق دستورالعمل ACR ، برخی از داروها برای لوپوس و سایر بیماریهای روماتوئید التهابی خود ایمنی باید در هنگام دریافت واکسن ادامه پیدا کنند. این داروها برای ادامه شامل هیدروکسی کلروکین ، کورتیکواستروئیدها با دوز کمتر و مایکوفنولات هستند.

اما برای سایر درمانها ، از جمله ریتوکسیماب و سیکلوفسفامید داخل وریدی (سیتوکسان) ، ACR به پزشکان توصیه می کند که با تزریق واکسن COVID مراقبت های دقیق را انجام دهند. به عنوان مثال ، دوز برخی از داروهای لوپوس باید به اندازه کافی زود تزریق شود تا قبل از تزریق واکسن کووید -19 تا چند هفته فاصله وجود داشته باشد. پزشک شما همچنین باید برخی از درمان های لوپوس را زمان بندی کند تا یک هفته یا بیشتر بعد از اولین یا دوز دوز واکسن COVID شما فاصله ایجاد شود. زمان دقیق بستگی به دارو دارد.

پیش از موعد با پزشک خود در مورد درمان لوپوس و واکسن COVID صحبت کنید و زمان انجام واکسن را با پزشک خود در میان بگذارید.

5. در صورت ابتلا به بیماری لوپوس ، آیا باید واکسن دریافت کنم؟

این راهنما توصیه می کند که در صورت وجود واکسن ، بیماران مبتلا به بیماری های خودایمنی و التهابی (که شامل لوپوس می شود) آن را دریافت کنند ، حتی اگر مبتلا به شعله ور شدن باشند. هیچ توصیه ای برای تأخیر وجود ندارد ، "کرتیس می گوید. او می افزاید: تنها شرایطی که فرد مبتلا به لوپوس باید به تأخیر انداختن واکسیناسیون به دلیل وضعیت خود فکر کند ، برای یک بیمار بسیار بیمار در بیمارستان ، احتمالاً در بخش مراقبت های ویژه است.

6. افراد مبتلا به لوپوس باید به چه عوارض جانبی واکسن توجه کنند؟

افراد مبتلا به لوپوس ممکن است عوارض جانبی نسبتاً خفیفی را تجربه کنند که اغلب پس از دریافت واکسن توسط افراد گزارش می شود ، مانند سردرد ، لرز ، درد دست ، درد ، خستگی یا تب. این عوارض جانبی ممکن است بعد از تزریق دوم واکسن های دوتایی قوی تر شود ، که این نیز یک واکنش طبیعی برای عموم مردم است.

ایده خوبی است که توصیه CDC را رعایت کنید تا 15 تا 30 دقیقه پس از آن در مکانی که تزریق واکسن انجام داده اید، بمانید و در صورت بروز عارضه جانبی نادر به نام آنافیلاکسی. کالونیان می گوید: "من فکر نمی کنم هوشیاری افراد مبتلا به لوپوس متفاوت از جمعیت عمومی باشد." اگر شما واکنشی نشان دادید ، او پیشنهاد می کند با روماتولوژیست یا پزشک مراقبت های اولیه خود تماس بگیرید.

اگر نسبت به اولین دوز خود واکنش های طبیعی مربوط به واکسن دارید ، دریافت دوز دوم خود را مطابق ACR کنار نگذارید یا به تعویق نیندازید. شما برای محافظت در برابر کرونا به هر دو نیاز دارید.

و شایان ذکر است که عوارض جانبی شایع واکسن :خستگی ، تب کم و به طور کلی احساس خوب نداشتن، به راحتی می تواند در روزهای پس از تزریق واکسن ، با وقوع لوپوس اشتباه گرفته شود. عوارض جانبی باید در یک روز یا بیشتر از بین بروند. 

نکته : قبل از واکسیناسیون شما نیاز به انجام آزمایش کووید نوترالایز یا آنتی بادی خنثی کننده دارید برای کسب اطلاعات بیشتر و انجام این تست کافیست برروی لینک کلیک کنید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
نظر خود را ثبت کنید
* اطلاعات تماس شما نمایش داده نخواهد شد.