آدرس شعب: تخت طاووس، مبنای دانش، دارآباد 021-2610-7569 aj_lab_group
از درمان آنتی بادی مونوکلونال برای COVID-19 چه میدانید؟

از درمان آنتی بادی مونوکلونال برای COVID-19 چه میدانید؟

چهار شنبه، 21 مهر ماه 1400

آنتی بادی های آزمایشگاهی می توانند به سیستم ایمنی بدن در مقابله با ویروس کرونا کمک کنند ، اما جایگزینی برای واکسیناسیون COVID-19 نیستند. با افزایش موارد کووید -19 در سراسر ایالات متحده ، تقاضا برای درمان آنتی بادی های مونوکلونال به ویژه در مناطقی از کشور که میزان واکسیناسیون پایینی دارند افزایش می یابد.

به گفته منبع معتبر سازمان غذا و دارو (FDA) ، این درمان آزمایشی از "پروتئین های ساخته شده در آزمایشگاه که توانایی سیستم ایمنی را در مقابله با آنتی ژن های مضر مانند ویروس ها" شبیه SARS-CoV-2 تقلید می کند ، استفاده می کند. این امر به ویژه برای افرادی با سیستم ایمنی ضعیف که ممکن است پاسخ واکنشی قوی به واکسن های کووید -19 نشان ندهند مفید است و برای افرادی که در معرض خطر شدید بیماری هستند.

در حالی که آنتی بادی های مونوکلونال می توانند کروناویروس را ظرف چند ساعت پس از تزریق داخل وریدی (IV) در بدن پاکسازی کنند ، این درمان ممکن است برای همه موثر نباشد. به همین دلیل است که متخصصان توصیه می کنند افراد به طور کامل در برابر کووید -19 واکسینه شوند ، که از بیماری های شدید و بستری شدن به دلیل بیماری جلوگیری می کند.

آنتی بادی های مونوکلونال چگونه کار می کنند؟

آنتی بادی مونوکلونال یک پروتئین تولید شده در آزمایشگاه است که مانند آنتی بادی های سیستم ایمنی در پاسخ به عفونت عمل می کند.

با اتصال به یک مولکول خاص بر روی ویروس یا باکتری - معروف به آنتی ژن - یک آنتی بادی مونوکلونال می تواند پاسخ ایمنی را در برابر این عوامل بیماری زا تقویت یا بازگرداند.

درمان آنتی بادی مونوکلونال برای ویروس ابولا و ویروس سینسیتیال تنفسی (RSV) و همچنین بیماری های مزمن مانند آرتریت روماتوئید ، مولتیپل اسکلروزیس ، بیماری التهابی روده و موارد دیگر مورد استفاده و آزمایش قرار گرفته است.

دانشمندان همچنین در حال توسعه آنتی بادی های مونوکلونال هستند که سلول های سرطانی را هدف قرار می دهند.

دانشمندان گاهی اوقات با جداسازی برخی سلولهای ایمنی - به نام سلولهای B - از شخصی که با موفقیت از عفونت بهبود یافته است ، آنتی بادی های مونوکلونال ایجاد می کنند.

روبرت کارنهان ، دکترا ، مدیر مرکز واکسن وندربیلت در تنسی ، گفت: "در مورد COVID-19 ، ما افرادی را که پاسخ آنتی بادی خوبی به ویروس داشتند ، بررسی کردیم و بهترین آنتی بادی های ساخته شده را انتخاب کردیم."

دانشمندان از سلول های B جدا شده برای بازسازی آنتی بادی های مونوکلونال در آزمایشگاه استفاده می کنند. این می تواند به صورت انبوه تولید شود و از طریق IV به افراد داده شود.

آنتی بادی مونوکلونال یک آنتی ژن خاص را روی ویروس یا باکتری هدف قرار می دهد. بنابراین این درمان با پلاسمای دوره نقاهت که حاوی آنتی بادی های متعددی است که آنتی ژن های مختلف را هدف قرار می دهند متفاوت است.

بیشتر آنتی بادی های مونوکلونال که برای درمان COVID-19 توسعه می یابد پروتئین سنبله را هدف قرار می دهد ، ویروس کرونا (SARS-CoV-2) از آن برای ورود به سلول های میزبان استفاده می کند.

با اتصال به پروتئین سنبله ، یک آنتی بادی مونوکلونال می تواند از آلوده شدن ویروس به سلول های انسانی جلوگیری کند.

تحقیقات نشان می دهد که برخی آنتی بادی های مونوکلونال می توانند خطر بستری شدن و مرگ در افراد مبتلا به COVID-19 بدون علامت یا خفیف را کاهش دهند.

دانشمندان همچنین در حال بررسی این هستند که آیا این درمان می تواند خطر انتقال ویروس به افراد دیگر را در خانواده خود با COVID-19 کاهش دهد یا خیر.

چه کسی می تواند درمان آنتی بادی مونوکلونال را دریافت کند؟

چندین آنتی بادی مونوکلونال تأیید اضطراری دریافت کرده اند منبع معتبر از FDA:

REGEN-COV : این کوکتل دارویی حاوی دو آنتی بادی مونوکلونال ، casirivimab و imdevimab است. برای افراد بالای 12 سال تایید شده است.
سوترویماب : این دارو برای بزرگسالان و کودکان بالای 12 سال مجاز است.
باملانی ویماب/اتسیم ویماب : در ماه ژوئن ، دولت ایالات متحده توزیع این دو آنتی بادی مونوکلونال را متوقف کرد زیرا آزمایشات نشان داد که آنها در برابر انواع بتا و گاما ویروس کرونا کار نمی کنند. FDA توصیه می کند که متخصصان بهداشت به جای آنتی بادی های مونوکلونال دیگر استفاده کنند. FDA همچنین برای درمان COVID-19 در بزرگسالان بستری در بیمارستان و کودکان 2 سال به بالا به Actemra (توسیلیزوماب) موافقت اضطراری داده است. این آنتی بادی مونوکلونال التهاب ناشی از COVID-19 را کاهش می دهد. همه این آنتی بادی های مونوکلونال برای افراد مبتلا به کرونا ویروس خفیف تا متوسط ​​در افراد 12 سال یا بالاتر که تست کرونای آنها مثبت است و در معرض خطر بالای کووید -19 شدید هستند ، مجوز اضطراری دریافت کردند.

این شامل افرادی است که سیستم ایمنی ضعیف دارند ، افراد مسن ، افراد باردار و کسانی که چاقی ، دیابت یا سایر بیماری های مزمن دارند.

در حالی که آنتی بادی های مونوکلونال می توانند خطر بیماری های شدید را در این افراد کاهش دهند ، واکسیناسیون کامل نیز مهم است.

دکتر وینسنت راجکومار ، متخصص سرطان در کلینیک مایو ، در توییتر خود نوشت: "اگر شما دچار نقص ایمنی شده اید ، من واقعاً امیدوارم که قبلاً واکسینه شده باشید."

راکومار ادامه داد: "اما در صورت عدم وجود ، [توصیه های] آنتی بادی مونوکلونال در مورد شما صدق می کند: اگر در معرض فردی مبتلا به کووید قرار گرفتید یا به COVID مبتلا شدید ، سعی کنید درمان آنتی بادی مونوکلونال را انجام دهید." هم افراد واکسینه شده و هم واکسینه نشده با این معیارها واجد شرایط دریافت این درمان هستند. درمان آنتی بادی مونوکلونال معمولاً ظرف 10 روز پس از مثبت شدن آزمایش کووید -19 انجام می شود.

کارنهان می گوید: "اگر آنتی بادی های مونوکلونال نسبتاً زود در بیماران پرخطر تجویز شود ، [درمان] می تواند تأثیر داشته باشد." با این حال ، "هرچه فردی بعداً در دوره بیماری خود قرار گیرد ، احتمال اینکه آنتی بادی مفید باشد کمتر است."

کوکتل آنتی بادی Regeneron همچنین دارای تأیید اضطراری برای استفاده در افرادی است که در معرض خطر شدید COVID-19 قرار دارند و در معرض ویروس کرونا قرار گرفته اند ، اما هنوز آزمایش آنها مثبت نشده یا علائم ایجاد نشده است. این در مواردی مفید است که فرد واکسینه نشده در معرض COVID-19 قرار گیرد.

با واکسن های mRNA دو دوز ، محافظت کامل تا 2 هفته پس از دریافت دوز دوم اتفاق نمی افتد. در آن زمان ، مردم ممکن است به شدت بیمار شده باشند. مدت کوتاهی پس از قرار گرفتن در معرض ویروس ، "احتمالاً واکسن به نفع کسی نخواهد بود. به این زودی برای محافظت از فرد اثر نمی گذارد ، "کارنهان گفت. "در حالی که در مورد آنتی بادی ها ، محافظت در عرض چند دقیقه تا چند ساعت در دسترس است.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
نظر خود را ثبت کنید
* اطلاعات تماس شما نمایش داده نخواهد شد.