آدرس شعب: تخت طاووس، مبنای دانش، دارآباد 021-2610-7569 aj_lab_group
آنچه باید در مورد واکسن COVID-19 بدانید!

آنچه باید در مورد واکسن COVID-19 بدانید!

شنبه، 24 مهر ماه 1400

اگرچه منابع واکسن COVID-19 محدود است ، اما سرعت واکسیناسیون در حال افزایش است و هر آمریکایی بالای 16 سال در حال حاضر واجد شرایط یک واکسن است. با گذشت بیش از یک سال از همه گیری کووید -19 ، سیستم درمانی ایالات متحده در تلاش است تا هرچه بیشتر افراد را واکسینه کند تا این بیماری که 31 میلیون آمریکایی را آلوده کرده و بیش از 560،000 نفر را کشته است ، متوقف کند.

در حال حاضر ، بیش از نیمی از افراد بالای 18 سال در ایالات متحده حداقل یک دوز واکسن دریافت کرده اند-از Pfizer-BioNTech یا Moderna (که نیاز به دو تزریق با فاصله یک ماه دارد) یا Johnson & Johnson (یک ایمن سازی شات) هر سه واکسن توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) مجوز استفاده اضطراری (EUA) را دریافت کرده اند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) اعلام کرد ، از 19 آوریل ، همه افراد 16 سال به بالا در ایالات متحده واجد شرایط واکسن COVID-19 هستند.

دکتر مایکل جی ایسون ، استاد پزشکی و جراحی در دانشکده پزشکی Northwestern Medicine Feinburg School of Medicine در شیکاگو می گوید که واکسیناسیون تا آنجا که ممکن است بهترین و مطمئن ترین راه برای بازگشت به زندگی عادی است. او می گوید: "رسیدن به آن نقطه مستلزم هماهنگی بسیاری از اجزای مختلف است که برخی از آنها می تواند بسیار چالش برانگیز باشد."

نگرانی ها در مورد واکسن جانسون و جانسون (J&J) Janssen یکی از این چالش ها است: در 13 آوریل ، FDA و CDC توصیه کردند که استفاده از آن متوقف شود. از حدود هفت میلیون دوز واکسن J&J در ایالات متحده ، شش مورد نوع نادر و شدید لخته شدن خون در زنان زیر 50 سال گزارش شده است.

به گفته آنتونی فائوچی ، مدیر موسسه ملی آلرژی و بیماری های عفونی ، مصاحبه با CBS News ، این اعداد نشان می دهد که احتمال لخته شدن خون کمتر از یک در یک میلیون است.

FDA و CDC موقعیت خود را در 23 آوریل به روز کردند و توصیه کردند که از رزومه واکسن J&J استفاده کنید: بررسی همه داده های موجود نشان داد که مزایای شناخته شده و بالقوه واکسن بیشتر از خطرات شناخته شده و بالقوه است. اما ، به گفته آژانس ها ، زنان زیر 50 سال باید از این عارضه نادر مرتبط با واکسن J&J آگاه شوند ، در صورتی که گزینه واکسن متفاوت COVID-19 را ترجیح دهند.

آدرین شاپیرو ، دکتر ، محقق واحد آزمایشات واکسن سیاتل و استادیار در بخش آلرژی و بیماریهای عفونی در دانشکده پزشکی UW در سیاتل می گوید: "مردم باید در اسرع وقت به واکسیناسیون ادامه دهند." به "ما در این کشور خوش شانس هستیم که انواع مختلفی از واکسن ها را در دسترس داریم."

واکسن های مختلف COVID-19 چگونه کار می کنند؟

برخلاف واکسن های سنتی (مانند واکسن آنفولانزا) ، واکسن های Pfizer ، Moderna و J&J COVID-19 از فرم ضعیف یا غیرفعال ویروس برای ایجاد پاسخ ایمنی استفاده نمی کنند.

واکسن های Pfizer و Moderna از یک مولکول ژنتیکی به نام RNA پیام رسان (mRNA) استفاده می کنند. طبق CDC ، دستورالعمل های موجود در mRNA باعث می شود سلول های بدن یک قطعه بی ضرر از آنچه پروتئین سنبله نامیده می شود تولید کنند - شبیه پروتئین سنبله در سطح کروناویروس جدید.

CDC توضیح می دهد که سلول ها قطعه پروتئینی را روی سطوح خود نشان می دهند و باعث واکنش ایمنی می شود که شامل تولید آنتی بادی ها می شود. اینها در خون آماده برای دفاع در برابر هرگونه عفونت ویروس کرونا در آینده هستند.

واکسن J&J بدون واکسن Pfizer و Moderna ، واکسن ناقل ویروسی است. به جای mRNA ، از یک آدنوویروس ژنتیکی تغییر یافته استفاده می کند - یک دسته ویروس که شامل نوع پشت سرماخوردگی می شود.

واکسن COVID-19 چقدر خوب کار می کند؟

هر سه واکسن اساساً خطر بستری شدن یا مرگ ناشی از COVID-19 را از بین می برد. برآورد می شود که واکسن Pfizer 95 درصد در پیشگیری از COVID-19 م ،ثر است ، واکسن Moderna 94.1 درصد و واکسن J&J 85 درصد در توقف بیماری های شدید و (در آزمایشات ایالات متحده) 72 درصد در پیشگیری از بیماری ها موثر است.

م 95ثر بودن 95 درصد واکسن به این معنی است که از هر 100 داوطلب آزمایشی که در هفته ها و ماه ها پس از ایمن سازی کامل به ویروس کرونا مبتلا شده اند ، 95 نفر در گروه دارونما (تزریق آب شور) قرار گرفتند و فقط پنج نفر در گروه دریافت کننده واکسن ، دکتر ایسون توضیح می دهد. او می گوید: "بنابراین همه شرکت کنندگان در معرض خطر ابتلا به عفونت هستند ، اما میزان عفونت در بیماران مبتلا به واکسن بسیار کمتر است."

در حالی که مقایسه واکسن J&J به طور مستقیم با واکسن های mRNA موجود در ایالات متحده دشوار است زیرا در مراحل مختلف بیماری همه گیر آزمایش شده اند ، به نظر می رسد واکسن J&J در پیشگیری از علائم خفیف تا متوسط ​​علامتدار کووید -19 دارای تأثیر کمی است. دکتر شاپیرو می گوید 19 بیماری و بیماری شدید در مقایسه با واکسن های mRNA. او می افزاید: "با این حال ، پیشگیری هنوز بسیار خوب است."

محققان هنوز در حال یادگیری نحوه موثر بودن واکسن ها در محافظت در برابر انواع ویروس کرونا هستند. شاپیرو می گوید: "ما داده هایی از مطالعات آزمایشگاهی داریم که نشان می دهد ایمنی تولید شده توسط واکسن ها در برابر برخی از انواع محافظ نیست." او می افزاید که همچنین داده هایی از آزمایشات بالینی در مناطقی از جهان وجود دارد که انواع مختلف آن در حال انتشار است که نشان می دهد واکسن ها به اندازه محافظت کننده در برابر انواع مختلف نیستند. او می گوید هیچ یک از انواع مختلف در برابر واکسن ها کاملاً "مقاوم" نیستند ، اما همه آنها تا حدی "فرار" از مصونیت دارند.

چگونه می دانیم واکسن های کووید -19 بی خطر هستند؟

ایسون می گوید: "واکسن ها برای بررسی دو چیز مورد بررسی قرار می گیرند - آیا آنها بی خطر هستند و آیا م effectiveثر هستند." او می گوید آزمایشات واکسن COVID-19 شامل ده ها هزار داوطلب برای ارزیابی ایمنی و اثربخشی است. طبق اعلام شرکت ، آزمایش نهایی (مرحله 3) واکسن Pfizer 43661 شرکت کننده را شامل شد.

ایسون می گوید: برای اطمینان از ایمن بودن واکسن COVID-19 ، محققان به دنبال عوارض جانبی شایع در بین شرکت کنندگان در آزمایش هستند. به عنوان مثال ، درست مانند تزریق واکسن آنفولانزا ، این واکسن ها باعث ایجاد درد در محل تزریق می شوند و ممکن است یک روز بعد از آن احساس خستگی و درد کنید. این عوامل خطر شناخته شده هستند ، "او می گوید.

محققان همچنین بیمار شدن افراد حاضر در آزمایش را ارزیابی می کنند ، زیرا در موارد نادر ، برخی از انواع واکسن ها می توانند افراد را به جای بیماری کمتر بیمار کنند ، و این یک عارضه نامطلوب محسوب می شود. این در مورد واکسن های مجاز COVID-19 در حال حاضر صادق نیست ، ایسون می گوید: اگر فردی پس از تزریق واکسن به کووید -19 مبتلا شود ، در واقع مورد خفیف تری پیدا می کند ، که شواهد بیشتری از ایمنی واکسن است.

اگرچه این آزمایشات بزرگ شواهد کافی برای ایمنی برای کسب EUA ارائه داد ، اما یکی از چالش ها موارد بسیار نادری است که با هر واکسنی اتفاق می افتد ، که ممکن است 1 در 100،000 نفر یا حتی یک در یک میلیون را تحت تاثیر قرار دهد. ایسون می گوید: "به همین دلیل است که این واکسن ها دارای آنچه تحت عنوان نظارت پس از بازاریابی نامیده می شود ، خواهند بود."

نظارت پس از بازاریابی چیست؟ ایسون می گوید که به محض شروع به کار واکسن ها ، متخصصان بهداشت عمومی از اقدامات متعددی برای شناسایی و پیگیری هرگونه مشکل ایمنی استفاده خواهند کرد ، و می افزاید: "اگر این موارد شناسایی شوند ، تغییراتی در نحوه واکسن ایجاد می شود. داده شده."

شاپیرو می گوید این نوع نظارت است که باعث توقف واکسن J&J شد. "من فکر می کنم که عموم مردم باید مطمئن شوند که FDA و CDC به این اندازه به عوارض جانبی احتمالی توجه می کنند. این مکث نشانه این است که سیستم نظارت کار می کند. "

چرا واکسن J&J در ایالات متحده متوقف شد؟

تا 12 آوریل ، بیش از 6.8 میلیون دوز واکسن جانسون و جانسون در ایالات متحده انجام شد و مشکلات لخته شدن شدید در شش نفر ظاهر شد.

در این موارد ، نوعی لخته خون به نام ترومبوز سینوس وریدی مغزی (CVST) در ترکیب با سطح پایین پلاکت خون (ترومبوسیتوپنی) مشاهده شد. همه موارد در بین زنان بین 18 تا 48 سال رخ داده است و علائم 6 تا 13 روز پس از واکسیناسیون ظاهر شده است.

وی گفت: "ما می دانیم که لخته ها پس از دریافت واکسن J&J در افراد رخ داده است ، اما آنچه هنوز نمی دانیم این است که آیا واکسن باعث ایجاد این لخته ها شده است. از آنجا که این نوع خاص از لخته شدن بسیار جدی است ، FDA و CDC تصور کردند که مکث در واکسن J&J امن ترین کار است ، به خصوص به این دلیل که واکسن های دیگری وجود دارد که می توان به آنها ادامه داد. "

آیا باید در مورد واکسن J&J نگران باشم؟

از آنجا که لخته شدن مربوط به واکسن بین 6 تا 13 روز پس از واکسن اتفاق افتاده است ، به گفته دکتر فائوسی افرادی که یک یا دو ماه قبل واکسن را دریافت کرده اند ، نگران نباشند.

اگر اخیراً واکسن زده اید ، آمار کمتر از یک در یک میلیون را در نظر داشته باشید. شاپیرو می گوید: "اگر شما در معرض این عارضه احتمالی هستید ، علائم هشداردهنده ممکن است یک سردرد بسیار شدید باشد - نه سردرد کسل کننده ای که طی یک یا دو روز پس از دریافت واکسن اتفاق می افتد - درد شدید شکمی ، درد شدید پا ، یا مشکل در تنفس. "

شاپیرو می گوید در صورت بروز هر یک از این علائم جدید ، باید به دنبال مراقبت های اورژانسی باشید و به پزشکان اطلاع دهید که چه زمانی واکسن J&J را دریافت کرده اید.

در صورت واکنش شدید نسبت به اولین دوز واکسن Pfizer یا Moderna ، چه باید بکنم؟

گزارش هایی از افرادی که به واکسن ها واکنش آلرژیک نشان می دهند مانند تورم زبان و مشکل در تنفس گزارش شده است. تمام بیمارانی که تاکنون چنین واکنشی داشته اند تحت درمان قرار گرفته و بهبود یافته اند.

نکته : قبل از واکسیناسیون شما نیاز به انجام آزمایش کووید نوترالایز یا آنتی بادی خنثی کننده دارید برای کسب اطلاعات بیشتر و انجام این تست کافیست برروی لینک کلیک کنید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
نظر خود را ثبت کنید
* اطلاعات تماس شما نمایش داده نخواهد شد.