آدرس شعب: تخت طاووس، مبنای دانش، دارآباد 021-2610-7569 aj_lab_group
تحولات اخیر در واکسیناسیون COVID-19

تحولات اخیر در واکسیناسیون COVID-19

یکشنبه، 25 مهر ماه 1400

در طول یک سال فوق العاده سخت و پر از اضطراب در مورد COVID-19 و پیامدهای جسمی ، اجتماعی و اقتصادی آن ، کاهش میزان آلودگی ، کاهش تلفات و کاهش "خستگی COVID" با توزیع COVID مورد انتظار بسیار مهم شده است. -19 واکسن ساندرا لیندسی ، پرستار مراقبت های ویژه در مرکز پزشکی یهودی لانگ آیلند ، اولین آمریکایی که علیه کووید -19 واکسینه شد ، اظهار داشت: "من به علم اعتماد دارم. آنچه من به آن اعتماد ندارم این است که COVID-19 را دریافت کنم زیرا نمی دانم چگونه روی من و اطرافیانم تأثیر خواهد گذاشت. "

سوالات و نگرانی های زیادی در مورد توسعه واکسن های جدید COVID-19 ، ایمنی و اثربخشی آنها و نحوه توزیع آنها در دستیابی به ایمنی گله وجود دارد. مصونیت گله به عنوان حالتی تعریف می شود که در آن اکثر مردم در برابر یک بیماری عفونی مصون هستند. این امر می تواند با آلوده شدن به COVID-19 و بهبودی از آن یا واکسیناسیون به دست آید. با توجه به اینکه SARS-CoV-2 یک ویروس بسیار مسری و بالقوه کشنده است ، واکسیناسیون جایگزین ایمن تری برای ایمنی طبیعی ، به ویژه برای افرادی که در معرض خطر شدید بیماریهای شدید هستند ، فراهم می کند.

آنتونی فائوچی ، دکتر ، مدیر موسسه ملی آلرژی و بیماریهای عفونی (NIAID) ، پیش بینی می کند که "اگر 70 تا 85 درصد از مردم واکسینه شده و از ایمنی خوبی برای گله برخوردار شویم ، فکر می کنم تا پاییز ، می توانیم شروع کنیم به نوعی از حالت عادی نزدیک شوید. "

کدام واکسن ها از FDA مجوز استفاده اضطراری (EUA) دریافت کرده اند؟

در دسامبر 2020 ، سازمان غذا و دارو (FDA) مجوز استفاده اضطراری (EUA) را برای دو واکسن COVID-19 اعطا کرد: یکی توسط Pfizer ، که با همکاری BioNTech توسعه داده شده است و دیگری توسط Moderna ، که با همکاری موسسه ملی آلرژی طراحی شده است. و بیماریهای عفونی (NIAID). در فوریه 2021 ، FDA یک واکسن COVID-19 مبتنی بر آدنوویروس جانسون و جانسون را برای اتحادیه اروپا صادر کرد. EUA رویکردی است که FDA برای اطمینان از اینکه آزمایش ها ، داروها و سایر مداخلات پزشکی ، از جمله واکسن ، در مواقع اضطراری بهداشت عمومی ، مانند این همه گیری COVID-19 ، سریعتر در اختیار مردم قرار می گیرد. EUA معادل تأیید FDA نیست و آزمایشات ، داروها و واکسنهایی که به EUA اعطا شده اند هنوز در حال انجام مطالعات بالینی برای جمع آوری داده های بیشتر هستند.

واکسن فایزر برای افراد 12 سال به بالا مجاز است. نیاز به دو دوز با فاصله 21 روز دارد. یک کارآزمایی بالینی بزرگ که واکسن را با دارونما در 43000 نفر از کشورهای مختلف با نژاد ، قومیت ، سن ، جنس و شاخص توده بدنی متفاوت مقایسه می کند ، نشان داد که دو دوز واکسن 95 درصد از افراد را در برابر COVID-19 محافظت می کند. بالای 16 سال طبق مطالعه ای که در فوریه 2021 در The New England Journal of Medicine در مورد واکسیناسیون دسته جمعی با واکسن Pfizer در اسرائیل بین دسامبر 2020 تا فوریه 2021 منتشر شد ، این واکسن 94 درصد در پیشگیری از عفونت بدون علامت COVID-19 و بیماری های شدید و 87 درصد موثر بود. م inثر در جلوگیری از بستری شدن پس از دو دوز و 72 درصد در جلوگیری از مرگ و میر ناشی از COVID-19 پس از اولین دوز م effectiveثر است. شایع ترین عوارض جانبی گزارش شده در این مطالعه طی دو ماه مشابه مواردی بود که با سایر واکسن های ویروسی مشاهده شد: درد در محل تزریق ، خستگی ، سردرد ، لرز ، درد عضلانی و تب.

تا همین اواخر ، واکسن کووید برای افراد زیر 16 سال مجاز نبود. مطالعه مداوم واکسن Pfizer در 2260 نوجوان (12 تا 15 ساله) 100 درصد اثر واکسن در برابر COVID-19 و عوارض جانبی بسیار ناچیز را نشان داد.

واکسن ساخته شده توسط Moderna برای افراد 18 سال یا بیشتر مجاز است. این واکسن همچنین به دو دوز نیاز دارد اما با واکسن Pfizer تفاوت دارد زیرا دوز دوم 28 روز پس از دوز اول تزریق می شود. بر اساس نتایج اولیه آزمایش بزرگ فاز 3 که بیش از 30،000 نفر در آن شرکت کردند ، این واکسن 94 درصد در پیشگیری از بیماری کووید -19 موثر است. عوارض جانبی مشابه واکسن Pfizer با واکسن COVID-19 Moderna گزارش شده است ، از جمله درد محل تزریق ، خستگی ، سردرد ، تهوع و تب.

در 27 فوریه 2021 ، FDA یک EUA برای اولین واکسن COVID-19 تک شبه مبتنی بر آدنوویروس ، تولید شده توسط Johnson & Johnson ، برای افراد 18 سال یا بیشتر صادر کرد. در کارآزمایی بالینی مرحله 3 آنها 45000 نفر شرکت کردند و به این نتیجه رسیدند که واکسن تک شات آنها 72 درصد در ایالات متحده موثر است ، 66 درصد در کل در پیشگیری از COVID-19 متوسط ​​تا شدید م 85ثر است ، 85 درصد در پیشگیری از بیماری های شدید م effectiveثر است و همچنین محافظت کامل را نشان داد. در برابر بستری شدن و مرگ واکسن کووید -19 جانسون و جانسون یک تکه است و بین 2 تا 8 درجه سانتی گراد ذخیره می شود ، که ممکن است یک مزیت اضافی برای توزیع انبوه باشد. به نظر می رسد عوارض جانبی تا کنون حداقل بوده و شامل درد در محل تزریق ، سردرد ، خستگی ، دردهای عضلانی و حالت تهوع است. بیشتر عوارض جانبی 1 تا 2 روز پس از تزریق رخ می دهد و تنها چند روز طول می کشد.

آیا عوارض جانبی مرتبط با واکسن های جدید وجود دارد؟

گزارش هایی از واکنش های آلرژیک بعد از واکسیناسیون با واکسن Pfizer و Moderna از جمله تورم زبان و مشکل در تنفس گزارش شده است. این واکنشها بلافاصله پس از واکسیناسیون اتفاق افتاد و با موفقیت درمان شد. در یک مطالعه اخیر ، از اولین 4 میلیون دوز واکسن Moderna COVID-19 ، فقط 10 مورد واکنش آلرژیک رخ داده است و هیچ موردی از مرگ گزارش نشده است. در یک مطالعه مشابه ، از 1.8 میلیون دوز اولیه واکسن Pfizer COVID-19 ، فقط 21 مورد واکنش منفی گزارش شد ، معمولاً در عرض 15 دقیقه پس از واکسیناسیون. توصیه می شود که شایع ترین عوارض جانبی ممکن است بعد از تزریق دوز دوم واکسن رخ دهد. علاوه بر این ، به نظر می رسد عوارض جانبی در بزرگسالان جوان بیشتر شایع است ، احتمالاً در نتیجه سیستم ایمنی قوی تر در مقایسه با افراد مسن است. در فوریه 2021 ، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریها (CDC) گزارشی را منتشر کرد که در آن ایمنی واکسن های Pfizer و Moderna پس از تجویز بیش از 13 میلیون دوز در ایالات متحده تجزیه و تحلیل شد بیش از 90 درصد واکنشهای گزارش شده جدی نبود ، از جمله سردرد. ، درد در محل تزریق و خستگی. CDC همچنین در مورد موارد میوکاردیت یا پریکاردیت در برخی افراد ، به ویژه مردان جوان (بین سنین 12 تا 29 سال) ، پس از دوز دوم واکسن های Pfizer یا Moderna ، به روز رسانی کرد. کمیته مشورتی در مورد اقدامات ایمن سازی (ACIP) مزایا و خطرات این واکسن ها را بررسی کرد و تاکید کرد که هنوز هم همچنان برای همه افراد 12 ساله و بالاتر تحت EUAs توصیه می شود.

گزارش شد که دو شرکت کننده بلافاصله پس از دریافت واکسن کووید -19 جانسون و جانسون در آزمایش بالینی در حال انجام واکنش های آلرژیک شدید بودند. پس از وقوع شش مورد لخته شدن خون در زنان زیر 50 سال ، تجویز واکسن جانسون و جانسون متوقف شد ، اما اجازه داده شد از سر گرفته شود. در 12 ژوئیه 2021 ، FDA یک هشدار به برچسب واکسن جانسون و جانسون اضافه کرد تا اطلاعات جدیدی در مورد سندرم گیلن باره ، یک اختلال عصبی ، که در آن سیستم ایمنی بدن به سلول های عصبی آسیب می رساند ، ایجاد می کند و باعث ضعف عضلانی و فلج می شود. نکته مهم این است که به نظر می رسد این عوارض جانبی نادر هستند. شواهد مربوط به ایمنی هر سه واکسن مجاز هنوز در حال تکامل است و واکنشهای جانبی به دقت تحت نظارت و گزارش قرار می گیرد.

هنگامی که ویروس SARS-CoV-2 با پاسخ ایمنی بدن آشنا می شود ، طبیعی است که ویروس احتمالاً برای فرار از ایمنی ارائه شده توسط واکسن ها جهش می یابد. مطالعات متعدد در حال بررسی اثربخشی واکسن های مجاز در برابر انواع مختلف COVID-19 در حال گسترش است. اطلاعات تا کنون نشان می دهد که واکسن های موجود درجه بالایی از حفاظت را در برابر بیماری شدید یا مرگ ناشی از COVID-19 ارائه می دهند. بنابراین ، در حال حاضر ، CDC توصیه می کند که مردم واکسینه شوند تا از خود در برابر عفونت محافظت کرده و شیوع COVID-19 را در جامعه محدود کنند.

این واکسن ها چگونه کار می کنند؟

هر سه واکسن مجاز COVID-19 بر اساس مکانیزمی طراحی شده است که بر ارسال دستورالعمل های ژنتیکی به بدن شما برای ساختن پروتئین موجی ویروس SARS-CoV-2 متکی است. واکسن جانسون و جانسون از روشهای سنتی واکسن با ذخیره این دستورالعمل ها در DNA استفاده می کند و با استفاده از یک ویروس خالی حرکت می کند.

هر دو واکسن Pfizer و Moderna متکی به فناوری mRNA هستند که با استفاده از مولکول ژنتیکی به نام RNA (ریبونوکلئیک اسید) سیستم ایمنی بدن را تحریک می کند. RNA شبیه DNA است و نقش های بیولوژیکی مختلفی از جمله تنظیم و بیان ژن ها را ایفا می کند.

دانشگاه کمبریج توضیح می دهد که واکسن RNA با معرفی توالی mRNA (مولکولی که به سلول ها می گوید چه چیزی را بسازند) در بدن کار می کند. mRNA به سلولهای بدن دستور می دهد پروتئین "سنبله" ویروس را بسازند. هنگامی که بدن نسخه ای از پروتئین سنبله تولید می کند ، سیستم ایمنی بدن را ترغیب می کند تا آنتی بادی هایی تولید کند که به بدن آموزش می دهد چگونه از خود دفاع کند.

دانشگاه کمبریج می گوید که تولید واکسن های mRNA سریعتر و ارزان تر از واکسنهای سنتی است و بی خطر بودن آنها ثابت شده است.

یکی دیگر از ویژگی های کلیدی این دو واکسن این است که باید سرد نگه داشته شوند. واکسن Moderna در دمای -20 درجه سانتیگراد نگهداری می شود که معمولی برای فریزرهای استاندارد است. واکسن Pfizer باید در دمای -80 درجه سانتیگراد نگهداری شود و به زنجیره ای مخصوص و بسیار سرد نیاز دارد. شرایط ذخیره سازی مربوط به ماده mRNA موجود در واکسن است. از نظر طبیعت ، مولکولهای mRNA بسیار ناپایدار هستند و آنزیم ها آنها را به سرعت تجزیه می کنند مگر اینکه دما پایین نگه داشته شود.

"این واکسن [Pfizer] باید در دمای -80 درجه سانتی گراد [-112 درجه فارنهایت] ذخیره شود. این برای مراکز اصلی پزشکی مشکلی ایجاد نمی کند ، اما برای مناطق روستایی ایالات متحده و کشورهای تحت مراقبت پزشکی در سراسر جهان یک چالش خواهد بود ،" "جنیفر هورنی ، دکترا ، استاد اپیدمیولوژی و دانشکده اصلی در مرکز تحقیقات بلایای طبیعی در دانشگاه دلاور در نیوآرک می گوید. اخیراً ، Pfizer و BioNTech به FDA پیشنهاد کردند که بر اساس داده های جدید به روز رسانی EUA را بر اساس داده های جدید نشان دهد که واکسن به مدت دو هفته در دمای 25- تا 15- درجه سانتیگراد (-13 درجه فارنهایت تا 5 درجه فارنهایت) ذخیره می شود ، که جایگزین ساده تری برای ذخیره در فریزرهای با درجه حرارت بسیار پایین خواهد بود. "

از زمان تأیید اولیه واکسن های mRNA Pfizer و Moderna ، CDC همچنان با ظهور اطلاعات جدید ، توصیه های به روز در مورد تجویز آنها را ارائه می دهد. توصیه می شود دوز دوم واکسن Pfizer یا Moderna به ترتیب ظرف 21 یا 28 روز پس از اولین دوز تزریق شود. اگر نمی توانید به این برنامه توصیه شده پایبند باشید ، دوز دوم ممکن است برای تجویز تا 6 هفته پس از اولین دوز برای هر واکسن برنامه ریزی شود. اگر دوز دوم فراتر از این فاصله ها داده شود ، نیازی به شروع مجدد سری واکسیناسیون نیست. واکسن های Pfizer و Moderna را نمی توان با هم مخلوط کرد و باید تمام تلاش خود را بکار گرفت تا از تکمیل سری واکسن ها با محصول مشابه اطمینان حاصل شود.

افرادی که در گذشته با عفونت COVID-19 تشخیص داده شده بودند ، هنوز باید به واکسیناسیون فکر کنند و پس از بهبودی از بیماری حاد واجد شرایط دریافت واکسن خواهند بود. همچنین به تعویق انداختن واکسیناسیون تا سه ماه پس از عفونت طبیعی منطقی است ، زیرا اعتقاد بر این است که عفونت مجدد در این دوره بعید است. این یک تصمیم شخصی است. به همین ترتیب ، در صورت دریافت آنتی بادی مونوکلونال برای درمان عفونت COVID-19 ، واکسیناسیون باید 90 روز به تعویق بیفتد. در نهایت ، CDC توصیه می کند که این واکسن ها به تنهایی و حداقل 14 روز قبل یا بعد از تزریق هر واکسن دیگر تزریق شوند.

نکته : قبل از واکسیناسیون شما نیاز به انجام آزمایش کووید نوترالایز یا آنتی بادی خنثی کننده دارید برای کسب اطلاعات بیشتر و انجام این تست کافیست برروی لینک کلیک کنید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
نظر خود را ثبت کنید
* اطلاعات تماس شما نمایش داده نخواهد شد.