آدرس شعب: تخت طاووس، مبنای دانش، دارآباد 021-2610-7569 aj_lab_group
واکسن ها چگونه ساخته می شوند؟

واکسن ها چگونه ساخته می شوند؟

دوشنبه، 26 مهر ماه 1400

با استفاده از استراتژی جدید ساخت واکسن، ویروس ها ضعیف می شوند بنابراین یک بار در داخل بدن بسیار ضعیف تولید مثل می کنند. واکسن های سرخک ، اوریون ، سرخک آلمانی (سرخچه) ، روتاویروس ، فلج اطفال (در ایالات متحده استفاده نمی شود) ، آبله مرغان (واریسلا) و آنفولانزا (نسخه داخل بینی) واکسن ها از این طریق ساخته می شوند. ویروسها معمولاً با تولید مثلهای متعدد در بدن باعث بیماری می شوند. در حالی که ویروس های طبیعی هزاران بار در طول عفونت تولید مثل می کنند ، ویروس های واکسن معمولاً کمتر از 20 بار تولید مثل می کنند. از آنجا که ویروس های واکسن زیاد تکثیر نمی شوند ، باعث بیماری نمی شوند ، اما ویروس های واکسن به اندازه کافی تکثیر می شوند تا "سلول های حافظه B" را ایجاد کنند که در آینده در برابر عفونت محافظت می کند. در مورد این و دیگر سلول های سیستم ایمنی بیشتر بدانید.

مزیت واکسن های زنده و "تضعیف شده" این است که یک یا دو دوز ایمنی را معمولاً مادام العمر ایجاد می کند. محدودیت این رویکرد این است که معمولاً این واکسن ها را نمی توان به افرادی با سیستم ایمنی ضعیف (مانند افراد مبتلا به سرطان یا ایدز) تزریق کرد. وقتی سیستم ایمنی بدن به درستی کار نمی کند ، بیشتر بدانید چه اتفاقی می افتد.

نکته : قبل از واکسیناسیون شما نیاز به انجام آزمایش کووید نوترالایز یا آنتی بادی خنثی کننده دارید برای کسب اطلاعات بیشتر و انجام این تست کافیست برروی لینک کلیک کنید.

ویروس را غیرفعال کنید

با استفاده از این استراتژی ، ویروس ها با یک ماده شیمیایی کاملاً غیرفعال (یا کشته) می شوند. با از بین بردن ویروس ، احتمالاً نمی تواند خود را تکثیر کند یا باعث بیماری شود. واکسن فلج اطفال غیر فعال ، هپاتیت A ، آنفلوانزا (واکسن) و واکسن هاری از این طریق ساخته می شوند. از آنجا که ویروس هنوز توسط بدن "دیده می شود" ، سلولهای سیستم ایمنی که در برابر بیماری محافظت می کنند ، تولید می شوند.

این رویکرد دو مزیت دارد:

واکسن حتی نمی تواند باعث شکل خفیفی از بیماری شود که از آن جلوگیری می کند
واکسن را می توان به افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند تزریق کرد
با این حال ، محدودیت این روش این است که برای دستیابی به ایمنی معمولاً به دوزهای متعددی نیاز است.

از بخشی از ویروس استفاده کنید

با استفاده از این استراتژی ، تنها یک قسمت از ویروس برداشته شده و به عنوان واکسن مورد استفاده قرار می گیرد. هپاتیت B ، زونا ، ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) و یکی از واکسن های آنفلوانزا به این روش ساخته می شوند. واکسن از پروتئینی تشکیل شده است که در سطح ویروس قرار دارد. این استراتژی می تواند زمانی مورد استفاده قرار گیرد که یک پاسخ ایمنی به یک قسمت از ویروس (یا باکتری ها) مسئول حفاظت در برابر بیماری باشد. این واکسن ها را می توان به افراد با ایمنی ضعیف تزریق کرد و به نظر می رسد پس از دوز دوام ، ایمنی طولانی مدت را ایجاد می کند.

از بخشی از باکتری ها استفاده کنید

برخی از باکتری ها با ساخت پروتئین مضر به نام سم باعث ایجاد بیماری می شوند. چندین واکسن با مصرف سموم و غیرفعال کردن آنها با یک ماده شیمیایی ساخته می شود (سمی که پس از غیرفعال شدن ، توکسوئید نامیده می شود). با غیرفعال کردن سم ، دیگر باعث بیماری نمی شود. واکسن های دیفتری ، کزاز و سیاه سرفه به این روش ساخته می شوند.

استراتژی دیگر برای ساخت واکسن باکتریایی استفاده از قسمتی از پوشش قند (یا پلی ساکارید) باکتری است. محافظت در برابر عفونت توسط برخی از باکتریها بر اساس ایمنی در برابر این پوشش قند (و نه کل باکتری) است. با این حال ، از آنجا که کودکان خردسال به تنهایی به پوشش قند واکنش ایمنی بسیار خوبی نشان نمی دهند ، این پوشش با یک پروتئین بی ضرر مرتبط است (این واکسن "پلی ساکارید مزدوج" نامیده می شود). واکسن Haemophilus influenzae نوع B (یا Hib) ، پنوموکوک و برخی از واکسن های مننگوکوک به این روش ساخته می شوند.

واکسن های DNA

واکسن های DNA کد ژنتیکی را که mRNA از آن ساخته شده است ، تحویل می دهند. mRNA سپس به عنوان نقشه ای برای ساخت پروتئین ویروسی عمل می کند و سیستم ایمنی بدن ، با تشخیص "بیگانه" بودن ، برای محافظت از بدن و ایجاد حافظه ایمونولوژیک پاسخ می دهد. در حال حاضر ، هیچ واکسن DNA در دسترس تجاری نیست.

دو واکسن مننگوکوک ، که مانع از نوع خاصی از باکتری (نوع B) می شود که در سایر واکسن های مننگوکوک وجود ندارد ، با استفاده از دو یا چند پروتئین از باکتری ساخته می شود ، نه پلی ساکارید باکتریایی.

کد ژنتیکی (DNA ، mRNA یا ویروس های ناقل) را برای بخشی از ویروس ارائه دهید
با استفاده از این استراتژی ، فرد واکسینه شده بخشی از ویروس را ایجاد می کند. برخی از واکسن های COVID-19 به این روش ساخته می شوند.

واکسن های mRNA

واکسن پیام رسان COVID-19 (mRNA) حاوی mRNA است که کد یا طرح اولیه پروتئین سنبله ویروس SARS-CoV-2 است. سلولهای دندریتیک فرد واکسینه شده از طرح اولیه برای تولید پروتئین سنبله از سطح ویروس استفاده می کنند. هنگامی که سیستم ایمنی بدن متوجه می شود این پروتئین "بیگانه" است ، یک واکنش ایمنی در برابر آن ایجاد می کند ، از جمله حافظه ایمونولوژیک ، بنابراین دفعه بعد ، فرد در معرض ویروس قرار می گیرد ، سیستم ایمنی آماده پاسخ سریع است. مشابه استراتژی های واکسیناسیون که بخش هایی از ویروس را مستقیماً تزریق می کند ، این استراتژی می تواند زمانی مورد استفاده قرار گیرد که پاسخ ایمنی به یک قسمت از ویروس بتواند در برابر بیماری محافظت کند.

این واکسن ها را می توان به افرادی که دارای نقص ایمنی هستند ، اما برای محافظت نیاز به دوز دارند ، تزریق کرد. واکسن های Pfizer و Moderna COVID-19 از این طریق ساخته می شوند. درست مانند واکسن های ویروسی غیرفعال ، واکسن های باکتریایی را می توان برای افرادی با سیستم ایمنی ضعیف تزریق کرد ، اما اغلب برای ایجاد ایمنی کافی به دوزهای متعدد نیاز است.

واکسن های ناقل ویروس (به عنوان مثال ، واکسن های مبتنی بر آدنوویروس)

راه دیگر برای انتقال ژنی که پروتئین افزایش یافته ویروس کرونا را کد می کند ، قرار دادن این ژن در ویروسی است که نمی تواند خود را تولید کند ، اما هنوز هم می تواند وارد سلول شده و ژن مورد نیاز را تحویل دهد. این استراتژی در واکسن های آدنوویروس انسانی یا شبیه سینه شبیه به نقص تکرار استفاده می شود. اگرچه آدنوویروس ها می توانند باعث ایجاد بیماری در افراد شوند ، اما این ویروس های حامل شده طوری طراحی شده اند که نمی توانند باعث بیماری شوند. به همین ترتیب ، می توان آنها را به افرادی که از نظر ایمنی مصون هستند، داد.

واکسن های جانسون و جانسون (J&J)/Janssen و AstraZeneca (AZ) COVID-19 به این ترتیب ساخته می شوند. واکسن J & J/Janssen به صورت یک دوز و واکسن AZ به دو دوز داده می شود.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
نظر خود را ثبت کنید
* اطلاعات تماس شما نمایش داده نخواهد شد.