آدرس شعب: تخت طاووس، مبنای دانش، دارآباد 021-2610-7569 aj_lab_group
آزمایش بلوغ زودرس در دختران
آزمایش بلوغ زودرس در دختران
  • توضیحات
درخواست نمونه گیری در محل
{{lab.tests.info.price.toLocaleString()}} تومان
اطلاعات تماس آزمایشگاه
درخواست مشاوره
جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با آزمایشگاه تماس بگیرید.
اطلاعات تماس آزمایشگاه

آزمایش بلوغ زودرس در دختران

آزمایش بلوغ زودرس در دختران شامل آزمایشهایی چون FSH, LH و E.S.T.D می باشد که در ادامه به بررسی هر یک از این آزمایشات می پردازیم. به طور متوسط، دختران بین 9 تا 13 سالگی پا به بلوغ می‌گذارند، اما در برخی از آنها جوانه زدن سینه‌ها و رشد موی اندام تناسلی یا داشتن بوی بدن قبل از هشت سال و نیم شروع می‌ شود. اصطلاح تخصصی برای این وضعیت بلوغ زودرس است و دختران بیشتر از پسران احتمال بلوغ زودرس دارند. به طور کلی بلوغ پدیده‌ ای طبیعی در روند تکاملی زندگی هر فرد می باشد و زمانی اتفاق می‌ افتد که هورمون‌ های ترشح‌ شده از غدد جنسی یعنی بیضه در پسران و تخمدان در دختران، افزایش یابد و این افزایش هورمون‌ های جنسی به دنبال افزایش هورمون‌ های هیپوفیزی می‌ باشد که به‌ نوبه خود تحت تأثیر هورمون پیشتاز ترشح‌ شده از هیپوتالاموس است.

آزمایش FSH چیست؟

این آزمایش سطح هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) را در خون شما اندازه گیری می کند. FSH توسط غده هیپوفیز ساخته می شود ، یک غده کوچک که در زیر مغز واقع شده است. FSH نقش مهمی در رشد و عملکرد جنسی دارد. در زنان ، FSH به کنترل چرخه قاعدگی کمک می کند و رشد تخمک ها را در تخمدان ها تحریک می کند. سطح FSH در زنان در طول چرخه قاعدگی تغییر می کند و بالاترین سطح درست قبل از رهاسازی تخمک توسط تخمدان اتفاق می افتد. این به تخمک گذاری معروف است. در مردان ، FSH به کنترل تولید اسپرم کمک می کند. به طور معمول ، سطح FSH در مردان تغییر چندانی نمی کند.

در کودکان ، سطح FSH معمولاً تا زمان بلوغ پایین است ، زمانی که سطح شروع به افزایش می کند. در دختران ، به هورمون استروژن برای تخمدان ها کمک می کند. در پسران ، به سیگنال بیضه ها برای تولید تستوسترون کمک می کند. FSH بیش از حد یا بسیار کم می تواند مشکلات مختلفی را ایجاد کند ، از جمله ناباروری (ناتوانی در باردار شدن) ، مشکلات قاعدگی در زنان ، میل جنسی پایین در مردان و بلوغ زودرس یا تاخیری در کودکان و ...

آزمایش LH چیست؟

این آزمایش سطح هورمون لوتئینیزه کننده (LH) را در خون شما اندازه گیری می کند. LH توسط غده هیپوفیز شما ساخته می شود ، یک غده کوچک که در زیر مغز واقع شده است. درواقع آزمایش LH به منظور ارزیابی مشکلات باروری یا سلامت اندام های تناسلی انجام می شود.

LH نقش مهمی در رشد و عملکرد جنسی دارد. در زنان ، LH به کنترل چرخه قاعدگی کمک می کند. همچنین باعث آزاد شدن تخمک از تخمدان می شود. این به تخمک گذاری معروف است. سطح LH درست قبل از تخمک گذاری به سرعت افزایش می یابد. در مردان ، LH باعث می شود بیضه ها تستوسترون تولید کنند که برای تولید اسپرم مهم است. به طور معمول ، سطح LH در مردان تغییر چندانی نمی کند. در کودکان ، سطح LH معمولاً در اوایل دوران کودکی پایین است و چند سال قبل از شروع بلوغ شروع به افزایش می کند. در دختران ، LH به سیگنال تخمدان ها برای تولید استروژن کمک می کند. در پسران ، به سیگنال بیضه ها برای تولید تستوسترون کمک می کند. که ترشح زیاد و یا کم آن می تواند مشکلاتی را ایجاد نماید.

نام های دیگر: لوتروپین ، هورمون تحریک کننده سلول های بینابینی

 

نظر خود را ثبت کنید
* اطلاعات تماس شما نمایش داده نخواهد شد.