آدرس شعب: تخت طاووس، مبنای دانش، دارآباد 021-2610-7569 aj_lab_group
آزمایش تیروئید
آزمایش تیروئید
  • توضیحات
درخواست نمونه گیری در محل
{{lab.tests.info.price.toLocaleString()}} تومان
اطلاعات تماس آزمایشگاه
درخواست مشاوره
جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با آزمایشگاه تماس بگیرید.
اطلاعات تماس آزمایشگاه

آزمایش تیروئید

TSH مخفف هورمون محرک تیروئید است. آزمایش TSH یک آزمایش خون است که این هورمون را اندازه گیری می کند. تیروئید یک غده کوچک پروانه ای شکل است که در نزدیکی گلو شما قرار دارد. تیروئید شما هورمون هایی تولید می کند که نحوه استفاده از انرژی بدن را تنظیم می کند. همچنین نقش مهمی در تنظیم وزن ، دمای بدن ، قدرت ماهیچه ها و حتی خلق و خوی شما دارد. TSH در غده ای در مغز به نام هیپوفیز ساخته می شود. هنگامی که سطح تیروئید در بدن شما پایین است ، غده هیپوفیز TSH بیشتری تولید می کند. وقتی سطح تیروئید بالا باشد ، غده هیپوفیز TSH کمتری تولید می کند. سطح TSH بیش از حد بالا یا خیلی پایین می تواند نشان دهد تیروئید شما به درستی کار نمی کند.

نام دیگر: آزمایش تیروتروپین

به چه علت آزمایش تیروئید انجام می دهیم؟

از یک آزمایش TSH برای تعیین میزان عملکرد تیروئید استفاده می شود.

چرا به آزمایش TSH نیاز دارم؟

در صورت وجود علائم بیش از حد هورمون تیروئید در خون (پرکاری تیروئید) یا کم بودن هورمون تیروئید (کم کاری تیروئید) ممکن است به آزمایش TSH نیاز داشته باشید.

علائم پرکاری تیروئید ، که به تیروئید بیش فعال نیز معروف است ، شامل موارد زیر است:

اضطراب
کاهش وزن
لرزش در دستان
افزایش ضربان قلب
برآمدگی چشم ها
مشکل در خوابیدن

علائم کم کاری تیروئید ، که به تیروئید کم کار نیز معروف است ، شامل موارد زیر است:

افزایش وزن
خستگی
ریزش مو
تحمل کم در برابر درجه حرارت سرد
قاعدگی های نامنظم
یبوست

در طول آزمایش TSH چه اتفاقی می افتد؟

یک متخصص مراقبت های بهداشتی با استفاده از یک سوزن کوچک نمونه خون را از رگ بازوی شما می گیرد. پس از وارد کردن سوزن ، مقدار کمی خون در لوله آزمایش یا ویال جمع آوری می شود. وقتی سوزن داخل یا بیرون می رود ممکن است کمی احساس سوزش کنید. این آزمایش معمولاً چند دقیقه طول می کشد.

آیا آزمایش تیروئید خطری دارد؟

خطر بسیار کمی برای انجام آزمایش خون وجود دارد. ممکن است در نقطه ای که سوزن در آن قرار داده شده اند احساس درد یا کبودی کمی داشته باشید ، اما اکثر علائم به سرعت از بین می روند.

نتایج آزمایش تیروئید :

سطح بالای TSH می تواند به این معنی باشد که تیروئید شما به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید نمی کند ، وضعیتی که به آن کم کاری تیروئید می گویند. سطوح پایین TSH می تواند به این معنی باشد که تیروئید شما بیش از حد هورمون تولید می کند ، وضعیتی که پرکاری تیروئید نامیده می شود. آزمایش TSH توضیح نمی دهد که چرا سطح TSH بسیار زیاد یا خیلی پایین است. اگر نتایج آزمایش شما غیرطبیعی باشد ، پزشک احتمالاً آزمایشات دیگری را برای تعیین علت مشکل تیروئید شما تجویز می کند. این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

آزمایش هورمون تیروئید T4
آزمایشات هورمون تیروئید T3

آزمایش هایی برای تشخیص بیماری گریوز ، یک بیماری خود ایمنی که باعث پرکاری تیروئید می شود
آزمایش هایی برای تشخیص تیروئیدیت هاشیموتو ، یک بیماری خود ایمنی که باعث کم کاری تیروئید می شود

تغییرات تیروئید در دوران بارداری ممکن است رخ دهد. این تغییرات معمولا قابل توجه نیستند، اما برخی از زنان در دوران بارداری می توانند به بیماری تیروئید مبتلا شوند. پرکاری تیروئید در تقریبا از هر 500 حاملگی یک مورد رخ می دهد، در حالی که کم کاری تیروئید تقریباً در هر 250 حاملگی یک مورد رخ می دهد. پرکاری تیروئید و در موارد نادر کم کاری تیروئید، ممکن است بعد از بارداری باقی بماند. اگر در دوران بارداری به بیماری تیروئید مبتلا شدید، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما وضعیت شما را پس از تولد نوزاد شما تحت نظر خواهد داشت. اگر سابقه بیماری تیروئید دارید، اگر باردار هستید یا در فکر باردار شدن هستید حتما با پزشک خود مشورت کنید.

نظر خود را ثبت کنید
* اطلاعات تماس شما نمایش داده نخواهد شد.