آدرس شعب: تخت طاووس، مبنای دانش، دارآباد 021-2610-7569 aj_lab_group
آزمایش قبل از بارداری
آزمایش قبل از بارداری
  • توضیحات
درخواست نمونه گیری در محل
{{lab.tests.info.price.toLocaleString()}} تومان
اطلاعات تماس آزمایشگاه
درخواست مشاوره
جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با آزمایشگاه تماس بگیرید.
اطلاعات تماس آزمایشگاه

آزمایش قبل از بارداری

آزمایش قبل از بارداری شامل مجموعه ای از آزمایشات مختلف است که شما را از داشتن یک بارداری سالم مطمئن می سازد. این آزمایشات شامل FSH, LH, PRL, AMH, ESTD,PROG,TSH, VIT B12, FBS, U/A,U/C و .... می شود.

آزمایشات پیش از بارداری چیست و چرا مهم است؟

آزمایش پیش از بارداری به پزشک شما کمک می کند تا مطمئن شود بدن شما برای بارداری آماده است. شما می توانید هر زمان حتی تا یک سال قبل از بارداری ، چکاپ پیش از بارداری را انجام دهید.

برخی شرایط پزشکی مانند افسردگی ، دیابت ، فشار خون بالا و عدم وزن مناسب می تواند بر بارداری و باروری شما (توانایی شما برای باردار شدن) تأثیر بگذارد. سیگار کشیدن یا سوء استفاده از داروهای خیابانی یا نسخه ای نیز می تواند بر آنها تأثیر بگذارد. ارائه دهنده شما می تواند به شما در مدیریت شرایط سلامتی و ایجاد تغییرات در زندگی شما کمک کند تا نوزاد شما سالم متولد شود.

حتی اگر قبلاً بچه دار شده اید ، یک معاینه پیش از بارداری انجام دهید. سلامتی شما ممکن است از آخرین بارداری شما تغییر کرده باشد. اگر در بارداری قبلی مشکلی داشته اید ، ممکن است ارائه دهنده شما بتواند به شما در جلوگیری از همین مشکل در بارداری بعدی کمک کند.

انجام آزمایش قبل از بارداری برای چه کسانی ضرورت دارند؟

تولد زودرس : این تولدی است که قبل از هفته 37 بارداری اتفاق می افتد.

نقایص مادرزادی : نقص های مادرزادی شرایط سلامتی هستند که در هنگام تولد وجود دارند. آنها شکل یا عملکرد یک یا چند قسمت از بدن را تغییر می دهند. آنها می توانند در سلامت کلی ، نحوه رشد بدن یا نحوه عملکرد بدن مشکلاتی ایجاد کنند.
سقط جنین : این زمانی است که نوزاد قبل از هفته 20 بارداری در رحم می میرد.
مرده زایی : این زمانی است که نوزاد قبل از تولد در رحم می میرد ، اما بعد از 20 هفته بارداری

برخی از انواع آزمایشاتی که مربوط به آزمایش قبل از بارداری می شود :

آزمایش FSH :

این آزمایش سطح هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) را در خون شما اندازه گیری می کند. FSH توسط غده هیپوفیز ساخته می شود ، یک غده کوچک که در زیر مغز واقع شده است. FSH نقش مهمی در رشد و عملکرد جنسی دارد. در زنان ، FSH به کنترل چرخه قاعدگی کمک می کند و رشد تخمک ها را در تخمدان ها تحریک می کند. سطح FSH در زنان در طول چرخه قاعدگی تغییر می کند و بالاترین سطح آن درست قبل از آزاد شدن تخمک توسط تخمدان رخ می دهد. این به تخمک گذاری معروف است.

در مردان ، FSH به کنترل تولید اسپرم کمک می کند. به طور معمول ، سطح FSH در مردان تغییر چندانی نمی کند. در کودکان ، سطح FSH معمولاً تا زمان بلوغ پایین است ، زمانی که سطح شروع به افزایش می کند. در دختران ، به هورمون استروژن برای تخمدان ها کمک می کند. در پسران ، به سیگنال بیضه ها برای تولید تستوسترون کمک می کند.

آزمایش LH :

هورمون لوتئینیزه (LH) هورمونی است که با تولید مثل ارتباط دارد. تحریک تخمدان یا بیضه ها باعث آزاد شدن تخمک از تخمدان (تخمک گذاری) در زنان یا تولید تستوسترون در مردان می شود. این آزمایش میزان هورمون لوتئینیزه کننده در خون را اندازه گیری می کند.

LH توسط غده هیپوفیز ، اندام کوچکی که در مرکز سر در پشت حفره سینوس در قاعده مغز قرار دارد ، تولید می شود. کنترل تولید LH یک سیستم پیچیده است که شامل هیپوتالاموس در مغز ، غده هیپوفیز و هورمون های تولید شده توسط تخمدان ها و بیضه ها است.

آزمایش TSH :

TSH مخفف هورمون محرک تیروئید است. آزمایش TSH یک آزمایش خون است که این هورمون را اندازه گیری می کند. تیروئید یک غده کوچک پروانه ای شکل است که در نزدیکی گلو شما قرار دارد. تیروئید شما هورمون هایی تولید می کند که نحوه استفاده از انرژی بدن را تنظیم می کند. همچنین نقش مهمی در تنظیم وزن ، دمای بدن ، قدرت ماهیچه ها و حتی خلق و خوی شما دارد. TSH در غده ای در مغز به نام هیپوفیز ساخته می شود. هنگامی که سطح تیروئید در بدن شما پایین است ، غده هیپوفیز TSH بیشتری تولید می کند. وقتی سطح تیروئید بالا باشد ، غده هیپوفیز TSH کمتری تولید می کند. سطح TSH بیش از حد بالا یا خیلی پایین می تواند نشان دهنده عملکرد صحیح تیروئید شما نباشد.

آژمایش PRL :

آزمایش پرولاکتین (PRL) سطح پرولاکتین را در خون اندازه گیری می کند. پرولاکتین هورمونی است که توسط غده هیپوفیز (که یک غده کوچک در قاعده مغز است) ساخته می شود. پرولاکتین باعث رشد سینه ها و تولید شیر در دوران بارداری و پس از تولد می شود. سطح پرولاکتین به طور معمول برای زنان باردار و مادران حامله بالا است و سطح آن معمولاً برای زنان غیر باردار و برای مردان پایین است.

اگر سطح پرولاکتین بیشتر از حد طبیعی باشد ، اغلب به این معنی است که نوعی تومور غده هیپوفیز وجود دارد که به آن پرولاکتینوما می گویند. این تومور باعث می شود غده بیش از حد پرولاکتین تولید کند. پرولاکتین اضافی می تواند باعث تولید شیر مادر در مردان و زنان غیر باردار یا شیرده شود. در زنان ، پرولاکتین بیش از حد نیز می تواند مشکلات قاعدگی و ناباروری (ناتوانی در باردار شدن) را ایجاد کند. در مردان ، می تواند منجر به کاهش میل جنسی و اختلال نعوظ (ED) شود. همچنین به عنوان ناتوانی جنسی شناخته می شود ، ED ناتوانی در ایجاد یا حفظ نعوظ است.

نظر خود را ثبت کنید
* اطلاعات تماس شما نمایش داده نخواهد شد.