آدرس شعب: تخت طاووس، مبنای دانش، دارآباد 021-2610-7569 aj_lab_group
آزمایش هورمون رشد
آزمایش هورمون رشد
 • توضیحات
 • توضیحات
درخواست نمونه گیری در محل
{{lab.tests.info.price.toLocaleString()}} تومان
اطلاعات تماس آزمایشگاه
درخواست مشاوره
جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با آزمایشگاه تماس بگیرید.
اطلاعات تماس آزمایشگاه

آزمایش هورمون رشد

هورمون رشد (GH) هورمونی است که برای رشد و نمو طبیعی کودکان ضروری است. این باعث رشد مناسب استخوانی خطی از بدو تولد تا بلوغ می شود. در کودکان و بزرگسالان ، هورمون رشد به تنظیم میزان تولید انرژی بدن از غذا (متابولیسم) و تولید چربی ، پروتئین و گلوکز (قند) کمک می کند. همچنین به تنظیم تولید گلبول های قرمز خون و توده عضلانی کمک می کند.

هورمونی که به کنترل رشد و واکنش های شیمیایی در بدن ما کمک می کند ، هورمون رشد انسانی نامیده می شود. (ممکن است مشاهده کنید که به صورت HGH یا به طور خلاصه GH نوشته شده است) بدن شما ممکن است آن را در مقادیر زیادی تولید کند یا خیلی کم تولید کند.

HGH بیش از حد یا بسیار کم می تواند منجر به مسائل مختلف شود ، از جمله:

 • کوتاهی قد
 • خستگی
 • ضعف استخوان
 • بلوغ تاخیری

اگر شما یا فرزندتان دارای هر یک از این شرایط هستید ، پزشک ممکن است به شما پیشنهاد کند که یک تست تحریک هورمون رشد انجام دهید. اساس این آزمایش یک نمونه خون ساده است که سپس در آزمایشگاه مورد بررسی قرار می گیرد. اگرچه مشکلات هورمون رشد در صورت عدم درمان می تواند مشکلاتی را ایجاد کند ، اما درمان آنها ممکن است به سادگی تزریق منظم هورمون رشد باشد. و در کودکان، این مسائل ممکن است به مرور خود به خود بهتر شوند.

غده هیپوفیز شما

هورمون رشد توسط غده هیپوفیز ساخته می شود. این غده به اندازه یک نخود در بخش تحتانی مغز شما و پشت بینی تان قرار دارد.

GH تنها هورمون تولید شده توسط غده هیپوفیز نیست. در حقیقت ، هیپوفیز "غده اصلی" نامیده می شود زیرا هورمون های آن به کنترل هورمون های دیگر کمک می کند و بر بسیاری از عملکردهای بدن نظارت می کند. اما اگر GH بیش از حد یا بسیار کم در بدن شما باشد ، ممکن است در غده هیپوفیز شما مشکلی وجود داشته باشد.

در کودکان ، ممکن است این موضوع را در حین ملاقات با پزشک متخصص اطفال متوجه شوید. در طول یک ویزیت معمولی ، پزشک متخصص اطفال احتمالاً فرزند شما را از نظر قد ، وزن و اندازه سر بررسی می کند و می بیند که آنها چگونه با محدوده طبیعی کودکان آن سن مقایسه می شوند. اگر اندازه گیری ها خارج از این محدوده باشد ، ممکن است آزمایش هایی را سفارش دهند.

اگر بزرگسال هستید ، ممکن است بخواهید به پزشک خود مراجعه کنید اگر علائم شما شامل موارد زیر باشد:

 • انرژی کم
 • قدرت کمتر
 • افسردگی
 • کاهش توده عضلانی
 • افزایش چربی بدن

علل احتمالی مختلفی برای این علائم وجود دارد ، اما ممکن است علائم تولید GH را نیز نشان دهند. یک آزمایش می تواند میزان GH در خون شما را اندازه گیری کند. غده هیپوفیز شما GH را در پالس هایی که بر حسب جنس ، سن و حتی زمان روز متفاوت است آزاد می کند. به همین دلیل است که پزشکان قبل از انجام آزمایش از روش های مختلفی برای تحریک یا سرکوب ترشح هورمون رشد استفاده می کنند.

کمبود GH می تواند ناشی از آسیب غده هیپوفیز یا غده دیگری به نام هیپوتالاموس باشد. آسیب می تواند قبل از تولد (مادرزادی) ، یا در حین یا بعد از تولد (اکتسابی) رخ دهد. غده هیپوفیز غده ای به اندازه نخود است که در قاعده مغز قرار دارد. غده هیپوفیز به طور معمول 8 هورمون مختلف ترشح می کند. این هورمون ها رشد ، متابولیسم ، فشار خون و سایر فرایندهای بدن را کنترل می کنند.

چرا انجام آزمایش هورمون رشد لازم است؟

 • برای کمک به تشخیص کمبود هورمون رشد (GH) 
 • به منظور کنترل کردن تولید بیش از حد هورمون رشد
 • به منظور ارزیابی عملکرد هیپوفیز
 • به منظور نظارت بر اثر درمان GH اضافی

چه زمانی برای آزمایش هورمون رشد می توان اقدام کرد؟

هنگامی که کودک دارای رشد آهسته ، کوتاهی قد و تاخیر در رشد حرکتی باشد یا گاهی اوقات هنگامی که یک فرد بزرگسال تراکم استخوان و یا قدرت عضلانی اش کاهش پیدا کرده و سطح چربی خون فرد بالا برود این موضوع می تواند با کمبود هورمون رشد مرتبط باشد. علاوه بر کمبود هورمون رشد هنگامی که یک کودک یا بزرگسال علائم و نشانه هایی نشان می دهد که هورمون رشد بیش از حد تولید میکند این موضوع می تواند باعث دو بیماری نادر شود.

نظر خود را ثبت کنید
* اطلاعات تماس شما نمایش داده نخواهد شد.