آدرس شعب: تخت طاووس، مبنای دانش، دارآباد 021-2610-7569 aj_lab_group
آزمایش چکاپ کامل برای آقایان
آزمایش چکاپ کامل برای آقایان
  • آزمایش چکاپ مردان از جمله مواردی است که لازم می باشد آقایان حتما آن را به صورت روتین انجام دهند. تفاوت در فیزیولوژی و مورفولوژی بدن مردان و زنان باعث می شود که آزمایشات چکاپ آن ها نیز با یکدیگر تفاوت داشته باشد. شما چگونه متوجه شوید بدن شما به هیچ بیماری خاصی مبتلا نشده است؟؟ به جز آنکه علائمی را مشاهده کنید و زمانی این علائم بروز می کند که بیماری در بدن شما به اوج خود رسیده باشد.
درخواست نمونه گیری در محل
{{lab.tests.info.price.toLocaleString()}} تومان
اطلاعات تماس آزمایشگاه
درخواست مشاوره
جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با آزمایشگاه تماس بگیرید.
اطلاعات تماس آزمایشگاه

آزمایش چکاپ کامل برای آقایان

آزمایش چکاپ کامل برای آقایان شامل تست هایی چون PSA، شمارش کامل سلول های خونی CBC، قند خون ناشتا FBS، میانگین قند خون سه ماهه گذشته Hb A1C، چربی خون TG، بررسی چربی مضر بدن Cholestrol، چربی خوب بدن HDL، چربی بد بدن LDL، آنزیم کبدی AST، آنزیم کبدی ALT، آنزیم کبدی و استخوانی ALK، تعیین زردی بدن Bill Total & Direct، بررسی عملکرد کلیه Urea، بررسی عملکرد کلیه Creat، بررسی نقرس Uric Acid و ... می شود.

آزمایش چکاپ مردان از جمله مواردی است که لازم می باشد آقایان حتما آن را به صورت روتین انجام دهند. تفاوت در فیزیولوژی و مورفولوژی بدن مردان و زنان باعث می شود که آزمایشات چکاپ آن ها نیز با یکدیگر تفاوت داشته باشد. شما چگونه متوجه شوید بدن شما به هیچ بیماری خاصی مبتلا نشده است؟؟ به جز آنکه علائمی را مشاهده کنید و زمانی این علائم بروز می کند که بیماری در بدن شما به اوج خود رسیده باشد. به همین دلیل عاقلانه ترین راه جلوگیری از هرگونه بیماری این است که در طول سال و در بازه های زمانی معین، آزمایشات چکاپ را انجام دهید تا در صورتی که کوچکترین خطری شما را تهدید می کند، قبل از شدت گرفتن بیماری درمان را شروع کنید.

شما باید به طور منظم به پزشک مراجعه کرده و مرتبا چکاپ کامل کنید، حتی اگر احساس سلامتی می کنید. این آزمایشات می تواند به شما در جلوگیری از مشکلات در آینده کمک کند. به عنوان مثال، تنها راه برای اطلاع از فشار خون بالا این است که به طور منظم آن را چک کنید. قند خون بالا و سطح کلسترول بالا نیز ممکن است در مراحل اولیه علائمی نداشته باشند. آزمایش خون ساده می تواند این شرایط را بررسی کند. برای مثال :

غربالگری فشار خون

حداقل هر 2 سال یک بار فشار خون خود را چک کنید. اگر عدد بالا (عدد سیستولیک) از 120 تا 139 یا عدد پایین (عدد دیاستولیک) از 80 تا 89 میلی‌متر جیوه باشد، باید هر سال آن را بررسی کنید.
اگر عدد بالا 130 یا بیشتر یا عدد پایین 80 یا بیشتر است، یک قرار ملاقات با ارائه دهنده خود تعیین کنید تا بدانید چگونه می توانید فشار خون خود را کاهش دهید.
اگر دیابت، بیماری قلبی، مشکلات کلیوی یا برخی شرایط دیگر دارید، ممکن است لازم باشد فشار خون خود را بیشتر چک کنید، اما باز هم حداقل یک بار در سال.

غربالگری کلسترول و پیشگیری از بیماری های قلبی

سنین توصیه شده برای شروع غربالگری کلسترول برای مردانی که فاکتورهای خطر شناخته شده ای برای بیماری عروق کرونر قلب ندارند، 35 سال و برای مردان با عوامل خطر شناخته شده برای بیماری عروق کرونر قلب، سن 20 سالگی است.
مردانی که سطح کلسترول طبیعی دارند نیازی به تکرار آزمایش به مدت 5 سال ندارند.
اگر تغییراتی در سبک زندگی (از جمله افزایش وزن و رژیم غذایی) ایجاد شد، آزمایش را زودتر از زمان مورد نیاز تکرار کنید.
اگر دیابت، بیماری قلبی، مشکلات کلیوی یا برخی شرایط دیگر دارید، ممکن است نیاز به معاینه بیشتر داشته باشید.

غربالگری دیابت

اگر فشار خون شما 80/130 میلی متر جیوه یا بالاتر باشد، ممکن است پزشک سطح قند خون شما را برای دیابت آزمایش کند.
داشتن BMI بیش از 25 به این معنی است که شما اضافه وزن دارید. اگر اضافه وزن دارید، باید از سن 35 سالگی غربالگری شوید.
اگر عوامل خطر دیگری برای دیابت دارید، مانند یکی از بستگان درجه یک مبتلا به دیابت یا سابقه بیماری قلبی، احتمالاً پزشک شما را از نظر دیابت غربالگری خواهد کرد.

آزمایش PSA مردان 

آنتی ژن اختصاصی پروستات یا PSA پروتئینی است که توسط سلول های طبیعی و همچنین بدخیم غده پروستات تولید می شود. آزمایش PSA سطح PSA را در خون مرد اندازه گیری می کند. برای انجام این آزمایش، نمونه خون برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه ارسال می شود. نتایج معمولاً به صورت نانوگرم PSA در هر میلی لیتر (ng/mL) خون گزارش می شود.

سطح خونی PSA اغلب در مردان مبتلا به سرطان پروستات افزایش می یابد و آزمایش PSA در ابتدا توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) در سال 1986 برای نظارت بر پیشرفت سرطان پروستات در مردانی که قبلاً مبتلا به این بیماری تشخیص داده شده بودند تأیید شد. . در سال 1994، FDA استفاده از تست PSA را همراه با یک آزمایش دیجیتال رکتوم (DRE) برای آزمایش سرطان پروستات مردان بدون علامت تایید کرد. مردانی که علائم پروستات را گزارش می‌کنند اغلب تحت آزمایش PSA (همراه با DRE) قرار می‌گیرند تا به پزشکان در تعیین ماهیت مشکل کمک کنند.

علاوه بر سرطان پروستات، تعدادی از شرایط خوش خیم (نه سرطانی) می توانند باعث افزایش سطح PSA مردان شوند. شایع ترین بیماری های خوش خیم پروستات که باعث افزایش سطح PSA می شود، پروستاتیت (التهاب پروستات) و هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) (بزرگ شدن پروستات) است. هیچ مدرکی مبنی بر اینکه پروستاتیت یا BPH منجر به سرطان پروستات می شود وجود ندارد، اما ممکن است یک مرد یا هر دوی این بیماری ها را داشته باشد و به سرطان پروستات نیز مبتلا شود.

لیست کامل آزمایشات چکاپ کامل :

چکاپ کامل

نظر خود را ثبت کنید
* اطلاعات تماس شما نمایش داده نخواهد شد.