آدرس شعب: تخت طاووس، مبنای دانش، دارآباد 021-2610-7569 aj_lab_group
آزمایش چکاپ کامل برای بانوان
آزمایش چکاپ کامل برای بانوان
  • آزمایش چکاپ زنان از جمله مواردی است که لازم می باشد خانم ها حتما آن را به صورت روتین انجام دهند. تفاوت در فیزیولوژی و مورفولوژی بدن مردان و زنان باعث می شود که آزمایشات چکاپ آن ها نیز با یکدیگر تفاوت داشته باشد. شما چگونه متوجه شوید بدن شما به هیچ بیماری خاصی مبتلا نشده است؟؟ به جز آنکه علائمی را مشاهده کنید و زمانی این علائم بروز می کند که بیماری در بدن شما به اوج خود رسیده باشد.
درخواست نمونه گیری در محل
{{lab.tests.info.price.toLocaleString()}} تومان
اطلاعات تماس آزمایشگاه
درخواست مشاوره
جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با آزمایشگاه تماس بگیرید.
اطلاعات تماس آزمایشگاه

آزمایش چکاپ کامل برای بانوان

آزمایش چکاپ کامل برای بانوان شامل تست هایی چون CA 125، شمارش کامل سلول های خونی CBC، قند خون ناشتا FBS، میانگین قند خون سه ماهه گذشته Hb A1C، چربی خون TG، بررسی چربی مضر بدن Cholestrol، چربی خوب بدن HDL، چربی بد بدن LDL، آنزیم کبدی AST، آنزیم کبدی ALT، آنزیم کبدی و استخوانی ALK، تعیین زردی بدن Bill Total & Direct، بررسی عملکرد کلیه Urea، بررسی عملکرد کلیه Creat، بررسی نقرس Uric Acid و ... می شود.

آزمایش چکاپ زنان از جمله مواردی است که لازم می باشد بانوان حتما آن را به صورت روتین انجام دهند. تفاوت در فیزیولوژی و مورفولوژی بدن مردان و زنان باعث می شود که آزمایشات چکاپ آن ها نیز با یکدیگر تفاوت داشته باشد. شما چگونه متوجه شوید بدن شما به هیچ بیماری خاصی مبتلا نشده است؟؟ به جز آنکه علائمی را مشاهده کنید و زمانی این علائم بروز می کند که بیماری در بدن شما به اوج خود رسیده باشد. به همین دلیل عاقلانه ترین راه جلوگیری از هرگونه بیماری این است که در طول سال و در بازه های زمانی معین، آزمایشات چکاپ را انجام دهید تا در صورتی که کوچکترین خطری شما را تهدید می کند، قبل از شدت گرفتن بیماری درمان را شروع کنید.

همچنین با توجه به شرایط جسمی که زنان دارند، امکان ابتلا به برخی بیماری‌ها مانند سرطان دهانه رحم، روده بزرگ و پستان در آنها شایع‌تر است. همچنین احتمال کمبود آهن و پوکی استخوان به دلیل دوره‌ های قاعدگی و بارداری در خانم‌ ها بیشتر است.

به همین دلیل شما باید به طور منظم به پزشک مراجعه کرده و مرتبا چکاپ کامل کنید، حتی اگر احساس سلامتی می کنید. این آزمایشات می تواند به شما در جلوگیری از مشکلات در آینده کمک کند. به عنوان مثال، تنها راه برای اطلاع از فشار خون بالا این است که به طور منظم آن را چک کنید. قند خون بالا و سطح کلسترول بالا نیز ممکن است در مراحل اولیه علائمی نداشته باشند. آزمایش خون ساده می تواند این شرایط را بررسی کند. برای مثال :

غربالگری فشار خون

حداقل هر 2 سال یک بار فشار خون خود را چک کنید. اگر عدد بالا (عدد سیستولیک) از 120 تا 139 یا عدد پایین (عدد دیاستولیک) از 80 تا 89 میلی‌متر جیوه باشد، باید هر سال آن را بررسی کنید.
اگر عدد بالا 130 یا بیشتر یا عدد پایین 80 یا بیشتر است، یک قرار ملاقات با ارائه دهنده خود تعیین کنید تا بدانید چگونه می توانید فشار خون خود را کاهش دهید.
اگر دیابت، بیماری قلبی، مشکلات کلیوی یا برخی شرایط دیگر دارید، ممکن است لازم باشد فشار خون خود را بیشتر چک کنید، اما باز هم حداقل یک بار در سال.

غربالگری دیابت

اگر فشار خون شما 80/130 میلی متر جیوه یا بالاتر باشد، ممکن است پزشک سطح قند خون شما را برای دیابت آزمایش کند.
داشتن BMI بیش از 25 به این معنی است که شما اضافه وزن دارید. اگر اضافه وزن دارید، باید از سن 35 سالگی غربالگری شوید.
اگر عوامل خطر دیگری برای دیابت دارید، مانند یکی از بستگان درجه یک مبتلا به دیابت یا سابقه بیماری قلبی، احتمالاً پزشک شما را از نظر دیابت غربالگری خواهد کرد.

غربالگری پوکی استخوان 

آزمایش تراکم استخوان تعیین می کند که آیا شما به پوکی استخوان مبتلا هستید یا خیر - اختلالی که با استخوان هایی که شکننده تر هستند و احتمال شکستگی آنها بیشتر است مشخص می شود. این آزمایش از اشعه ایکس برای اندازه‌گیری چند گرم کلسیم و سایر مواد معدنی استخوان در یک بخش از استخوان استفاده می‌کند. استخوان هایی که بیشتر مورد آزمایش قرار می گیرند در ستون فقرات، لگن و گاهی اوقات ساعد هستند.

آزمایش CA 125 میزان پروتئین CA 125 (آنتی ژن سرطانی 125) را در خون شما اندازه گیری می کند.

آزمایش CA 125 ممکن است برای نظارت بر برخی سرطان ها در طول درمان و پس از درمان استفاده شود. در برخی موارد، آزمایش CA 125 ممکن است برای بررسی علائم اولیه سرطان تخمدان در افرادی که در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند، استفاده شود. آزمایش CA 125 به طور کلی برای غربالگری سرطان تخمدان به اندازه کافی دقیق نیست زیرا بسیاری از شرایط غیر سرطانی می توانند سطح CA 125 را افزایش دهند. بسیاری از شرایط مختلف می توانند باعث افزایش CA 125 شوند، از جمله شرایط طبیعی، مانند قاعدگی، و شرایط غیر سرطانی، مانند فیبروم رحم. برخی از سرطان ها نیز ممکن است باعث افزایش سطح CA 125 شوند، از جمله سرطان های تخمدان، آندومتر، صفاق و لوله فالوپ.

لیست کامل آزمایشات چکاپ کامل :

چکاپ کامل

نظر خود را ثبت کنید
* اطلاعات تماس شما نمایش داده نخواهد شد.