آدرس شعب: تخت طاووس، مبنای دانش، دارآباد 021-2610-7569 aj_lab_group
آزمایش کم خونی
آزمایش کم خونی
 • توضیحات
درخواست نمونه گیری در محل
{{lab.tests.info.price.toLocaleString()}} تومان
اطلاعات تماس آزمایشگاه
درخواست مشاوره
جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با آزمایشگاه تماس بگیرید.
اطلاعات تماس آزمایشگاه

آزمایش کم خونی

برای تشخیص کم خونی ، پزشک احتمالاً در مورد سابقه پزشکی و خانوادگی شما سوال می کند ، یک معاینه فیزیکی انجام می دهد و آزمایش های زیر را ممکن است بخواهد که در آزمایشگاه انجام دهید:

شمارش کامل خون (CBC) :

آزمایش CBC برای شمارش تعداد سلول های خونی در نمونه خون شما استفاده می شود. در مورد کم خونی ، پزشک به میزان گلبول های قرمز موجود در خون شما (هماتوکریت) و هموگلوبین خون شما علاقه مند می شود. مقادیر طبیعی هماتوکریت بزرگسالان در بین شیوه های پزشکی متفاوت است اما به طور کلی بین 40 تا 52 درصد برای مردان و 35 تا 47 درصد برای زنان است. مقدار طبیعی هموگلوبین بزرگسالان به طور کلی برای مردان 14 تا 18 گرم در دسی لیتر و برای زنان 12 تا 16 گرم در دسی لیتر است.

آزمایشی برای تعیین اندازه و شکل گلبول های قرمز خون. برخی از گلبول های قرمز خون شما نیز ممکن است از نظر اندازه ، شکل و رنگ غیرمعمول مورد بررسی قرار گیرند.

آزمایشات تشخیصی اضافی

در صورت تشخیص کم خونی ، پزشک ممکن است آزمایشات بیشتری را برای تعیین علت آن تجویز کند. گاهی اوقات ، ممکن است برای تشخیص کم خونی ، مطالعه نمونه ای از مغز استخوان ضروری باشد.

آزمایش کم خونی

نام های دیگر آزمایش کم خونی :

 • CBC
 • Complete Blood Count
 • CBC with diff
 • Hemogram
 • آزمایش شمارش کامل سلول های خونی
 • آزمایش غلظت خون

چه زمانی شما نیاز به انجام آزمایش کم خونی دارید؟

 • برای انجام چکاپ های فردی
 • اگر علائم مختلفی از جمله خستگی، ضعف، کبودی، خونریزی شدید، گودی زیر چشم دارید
 • اگر نشانه های مرتبط با شرایطی که سلول های خونی را تحت تاثیر قرار می دهند مانند پلی سایتمی، آنمی ها، لوسمی ها و … دارید
 • اگر تحت شیمی درمانی هستید، به طور منظم CBC درخواست می‌ شود تا اثر این داروها را بر روی سلول های خونی شما بررسی کنند
 • اگر علائم و نشانه های حاکی از عفونت و یا التهاب دارید

تاریخچه پزشکی و خانوادگی

پزشک ممکن است از شما بپرسد که آیا علائم یا نشانه های شایع کم خونی را دارید یا خیر. او همچنین ممکن است بپرسد که آیا شما بیماری یا شرایطی دارید که می تواند باعث کم خونی شود. پزشک خود را در مورد داروهای مصرفی ، آنچه معمولاً مصرف می کنید (رژیم غذایی) و اینکه آیا اعضای خانواده شما مبتلا به کم خونی هستند یا سابقه آن را دارید مطلع کنید.

درمان کم خونی بستگی به علت آن دارد، علل مختلف کم خونی :

نارسایی کمبود آهن : درمان این نوع کم خونی معمولاً شامل مصرف مکمل های آهن و تغییر رژیم غذایی است.

اگر علت کمبود آهن از دست دادن خون است یعنی غیر از قاعدگی، منبع خونریزی باید مشخص شود و خونریزی متوقف شود. این ممکن است شامل جراحی باشد.

کم خونی های کمبود ویتامین : درمان کمبود اسید فولیک و ویتامین C شامل مکمل های غذایی و افزایش این مواد مغذی در رژیم غذایی شما است.

اگر سیستم گوارشی شما در جذب ویتامین B-12 از غذایی که می خورید مشکل داشته باشد ، ممکن است نیاز به تزریق ویتامین B-12 داشته باشید. در ابتدا ، ممکن است یک روز در میان عکس بگیرید. در نهایت ، بسته به موقعیت خود ، فقط یکبار در ماه به احتمال زیاد مادام العمر به عکس نیاز خواهید داشت.

کم خونی بیماری مزمن : درمان خاصی برای این نوع کم خونی وجود ندارد. تمرکز پزشکان بر درمان بیماری زمینه ای است. در صورت شدید شدن علائم ، تزریق خون یا تزریق هورمون مصنوعی که معمولاً توسط کلیه های شما تولید می شود (اریتروپویتین) ممکن است به تحریک تولید گلبول های قرمز خون و کاهش خستگی کمک کند.

کم خونی آپلاستیک : درمان این کم خونی می تواند شامل تزریق خون برای افزایش سطح گلبول های قرمز خون باشد. اگر مغز استخوان شما نتواند سلول های خونی سالم بسازد ، ممکن است به پیوند مغز استخوان نیاز داشته باشید.

کم خونی های مرتبط با بیماری مغز استخوان : درمان این بیماری های مختلف می تواند شامل دارو ، شیمی درمانی یا پیوند مغز استخوان باشد.

کم خونی های همولیتیک : این نوع کم خونی به دلیل درمان عفونت ها و مصرف داروهایی است که سیستم ایمنی بدن شما را سرکوب می کند ، که می تواند به گلبول های قرمز خون شما حمله کند.

کم خونی داسی شکل : این نوع کم خونی مادرزادی می باشد و درمان ممکن است شامل اکسیژن ، مسکن و مایعات خوراکی و داخل وریدی برای کاهش درد و جلوگیری از عوارض باشد. پزشکان همچنین ممکن است تزریق خون ، مکمل های اسید فولیک و آنتی بیوتیک ها را توصیه کنند. داروی سرطانی به نام هیدروکسی اوره (Droxia ، Hydrea ، Siklos) نیز برای درمان کم خونی داسی شکل استفاده می شود.

تالاسمی : اکثر انواع تالاسمی خفیف هستند و نیازی به درمان ندارند. اشکال شدیدتر تالاسمی ها عموماً نیازمند تزریق خون ، مکمل های اسید فولیک ، دارو ، برداشتن طحال یا پیوند سلول های بنیادی خون و مغز استخوان می باشند.

در آزمایش CBC سه نوع سلول مورد بررسی قرار می گیرد :

 1. پلاکت های خون : پلاکت یا ترومبوسیت‌ها اجسام کروی شکل کوچکی هستند که اندازه ای به قطر 4 الی 2 میکرون دارند. پلاکت ها از قطعه قطعه شدن سیتوپلاسم سلول های بزرگی به نام مگاکاریوسیت در مغز استخوان ایجاد می شوند و دارای عملکرد مهمی در بدن هستند. مهم ترین و اصلی ترین کار پلاکت انعقاد و جلوگیری از خون ریزی می باشد.
 2. گلبول های قرمز خون : گلبول قرمز خون یا اریتروسیت‌ (Erythrocyte) یکی از سلول‌ های خونی و دارای هموگلوبین می باشد که این سلول‌ ها، در مهره‌ داران وظیفه انتقال اکسیژن و دریافت دی اکسید کربن را در میان بافت‌ های مختلف بر عهده دارد.
 3. گلبول های سفید خون : این سلول به عنوان جزیی از سیستم ایمنی بدن در مبارزه با پاتوژن‌ ها و سایر عوامل بیگانه وارد عمل می‌ شود و بالا یا پایین تر بودن تعداد WBC ها نسبت به میزان طبیعی ممکن است نشان دهنده یک بیماری زمینه ای باشد. شمارش گلبول های سفید خون می‌تواند عفونت های مخفی بدن را آشکار ساخته و پزشکان را از بیماری های تشخیص داده نشده مانند بیماری های خود ایمنی، نقص ایمنی و اختلالات خونی آگاه سازد.

 

نظر خود را ثبت کنید
* اطلاعات تماس شما نمایش داده نخواهد شد.