آدرس شعب: تخت طاووس، مبنای دانش، دارآباد 021-2610-7569 aj_lab_group
آزمایش کووید نوترالایز یا آنتی بادی خنثی کننده
آزمایش کووید نوترالایز یا آنتی بادی خنثی کننده
 • هدف: تشخیص وجود ویروس کرونا در بدن. نمونه: خون کاربرد آزمایش: دو هفته بعد از دوز دوم واکسن آمادگی برای آزمایش: نیاز به ناشتایی ندارد. زمان هماهنگی بعد از پرداخت: 4 ساعت کاری زمان نمونه گیری: تا 24 ساعت کاری بعد از پرداخت زمان جواب دهی: یک هفته
درخواست نمونه گیری در محل
{{lab.tests.info.price.toLocaleString()}} تومان
اطلاعات تماس آزمایشگاه
درخواست مشاوره
جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با آزمایشگاه تماس بگیرید.
اطلاعات تماس آزمایشگاه

آزمایش کووید نوترالایز یا آنتی بادی خنثی کننده

آزمایشگاه آج این امکان را برای شما فراهم میکند تا بدون حضور به آزمایشگاه ها و جلوگیری از شیوع کرونا، بتوانید درخواست آزمایش نوترولایزر یا آنتی بادی خنثی کننده خود را بدهید. آزمایش آنتی بادی خنثی کننده (NAb) مسئول دفاع از سلول ها در برابر عوامل بیماری زا که باعث بیماری می شوند، می باشد. در حال حاضر در شهر تهران از طریق همین صفحه میتوانید این آزمایش را به انجام برسانید و بهتر است بدانید که مدت زمان جوابدهی آزمایشگاه برای نمونه گیری این تست، 6 الی 20 ساعت پس از انجام نمونه گیری می باشد. همچنین در صورتی که درخواست خود را خارج از ساعت اداری ارسال نمایید در اولین روز کاری بعد، درخواست شما بررسی و با شما جهت هماهنگی بیشتر برای انجام نمونه گیری تماس گرفته خواهد شد.

ویروس کرونا چیست؟

ویروس کرونا که به تازگی شناسایی شده SARS-CoV-2 ، باعث ایجاد یک بیماری همه گیر در سراسر جهان از بیماری های تنفسی ، به نام COVID-19 شده است. COVID-19 بیماری ناشی از ویروس کرونا است که برای اولین بار در دسامبر 2019 شناسایی شد. علائم COVID-19 شامل سرفه ، تب یا لرز ، تنگی نفس یا دشواری در تنفس ، دردهای عضلانی یا بدن ، گلو درد ، از دست دادن چشایی یا بویایی جدید ، اسهال ، سردرد ، خستگی جدید ، حالت تهوع یا استفراغ و گرفتگی یا آبریزش بینی است. COVID-19 می تواند شدید باشد و بعضی موارد باعث مرگ شده است.

ویروس کرونا چگونه منتقل می شود؟

از هم اکنون ، محققان می دانند که ویروس کرونا، ویروس جدیدی که از طریق قطره هایی که در هنگام سرفه یا عطسه فرد آلوده به هوا منتشر می شود ، پخش می شود. قطره ها به طور کلی بیش از دو متر حرکت نمی کنند و در عرض چند ثانیه به زمین (یا روی سطوح) می افتند به همین دلیل فاصله فیزیکی در جلوگیری از گسترش این ویروس موثر است.

بیماری های زمینه ای خطرناک برای کرونا :

 • چاقی
 • اختلالات ژنتیکی
 • اختلالات عصبی شدید
 • اختلالات متابولیکی ارثی
 • بیماری سلول داسی شکل
 • بیماری قلبی مادرزادی (از بدو تولد)
 • دیابت
 • بیماری مزمن کلیه
 • آسم و سایر بیماری های مزمن ریه 
 • سرطان
 • بیماری مزمن کلیوی
 • COPD (بیماری انسدادی مزمن ریوی)
 • سندرم داون
 • بیماری های قلبی ، مانند نارسایی قلبی ، بیماری عروق کرونر ، یا کاردیومیوپاتی
 • حالت نقص ایمنی

انواع تست کرونا را بشناسید!

آزمایش آنتی بادی (آزمایش سرولوژی یا آزمایش خون)

تست مولکولی (RNA یا تست PCR) 

آزمایش نوترولایز یا آنتی بادی خنثی کننده ( این آزمایش برای افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند یا افرادی که داروهای خاصی مصرف می‌ کنند، بسیار مهم می باشد (گروه گسترده‌ ای که شامل میلیون‌ ها نفر از افراد دریافت‌کننده اعضاء بدن اهدایی، سرطان خون خاص یا استروئیدها یا داروهای دیگر که سیستم ایمنی بدن را سرکوب می‌ کنند. شواهد موجود نشان می‌ دهد که بخش قابل‌ توجهی از این افراد پس از واکسیناسیون آنتی‌ بادی کافی تولید نمی‌کنند.)

آزمایش نوترولایزر یا آنتی بادی خنثی کننده چیست؟

آنتی بادی خنثی کننده (NAb) آنتی بادی است که مسئول دفاع از سلول ها در برابر عوامل بیماری زا که باعث بیماری می شوند، می باشد. آنها به عنوان بخشی از پاسخ ایمنی بدن به طور طبیعی توسط بدن تولید می شوند و تولید آنها هم توسط عفونت ها و هم واکسیناسیون علیه عفونت ها آغاز می شود.

آنتی بادی های خنثی کننده می تواند منجر به ایمنی مادام العمر در برابر برخی از عفونت ها شود و می توان از آنها برای بررسی اینکه آیا فرد پس از بهبودی از عفونت ایمنی ایجاد کرده است یا خیر ، استفاده کرد. آنتی بادی های خنثی کننده را می توان با آنتی بادی های اتصال دهنده ، که مسئول اتصال به یک عامل بیماری زا و هشدار سیستم ایمنی به حضور آن هستند ، اشتباه گرفت ، بنابراین گلبول های سفید خون می توانند برای از بین بردن آن ارسال شوند. آنتی بادی های خنثی کننده ، اگرچه بخشی جدایی ناپذیر از پاسخ ایمنی بدن هستند ، اما هدف متفاوتی برای اتصال آنتی بادی ها دارند.

آزمایش نوترولایزر یا آنتی بادی خنثی کننده برای چه کسانی مناسب است؟

 برای دریافت پاسخ مطمئن از آزمایش، افراد واکسینه شده باید نوع خاصی از آزمایش را در زمان مناسب انجام دهند البته می بایست توجه داشته باشید که اگر آزمایش خیلی زود انجام شود یا آزمایش آنتی‌ بادی‌ به درستی انتخاب نشود، ممکن است باور کنید که به دلیل عدم وجود آنتی‌ بادی آسیب‌ پذیر هستید.

آنتی بادی های خنثی کننده چگونه ساخته می شوند؟

آنتی بادی ها توسط سلول های B در مغز استخوان ساخته می شوند. هنگامی که سلول های B ایجاد می شوند ، شروع به تولید آنتی بادی هایی می کنند که به آنتی ژن های خاص متصل می شوند.

نحوه عملکرد آنتی بادی های خنثی کننده

یک آنتی بادی خنثی کننده می تواند با تأثیر بر چگونگی ورود مولکولهای سطح عامل بیماری زا به سلولهای بدن ، مانع از آلوده شدن بدن به بدن شود. در ویروس های پوشیده شده (سلول ویروسی حساس به گرما که در داخل غشای چربی قرار دارد) ، آنتی بادی های خنثی کننده اتصال ویروس به سلول و همچنین ورود آن به سلول را مسدود می کنند.

در ویروسهای بدون پوشش (سلول ویروسی مقاوم در برابر حرارت بدون غشای لیپیدی) ، آنتی بادیهای خنثی کننده می توانند به پروتئین کپسید ، که پوسته پروتئینی است و اطلاعات ژنتیکی درون سلول ویروس را احاطه کرده است ، متصل شوند.

آنتی بادی های خنثی کننده همچنین می توانند ساختار و شکل پاتوژن ها را که به عنوان تغییرات تطبیقی ​​شناخته می شوند ، برای ورود و تکثیر درون سلول متوقف کنند. در عفونت های باکتریایی ، آنتی بادی های خنثی کننده می توانند اثرات مضر سموم را مسدود کنند. ثابت شده است که این امر در داروهای دیفتری اتفاق می افتد ، اگرچه دیگر برای جلوگیری از عفونت های دیفتری توصیه نمی شود. هنگامی که یک عامل بیماری زا توسط NAb خنثی می شود ، عامل بیماری زا توسط گلبول های سفید خون تجزیه می شود و طحال عامل بیماری زا را فیلتر می کند تا از طریق ادرار یا مدفوع دفع شود.

برنامه های کاربردی برای خنثی سازی آنتی بادی ها

استفاده معمول برای خنثی سازی آنتی بادی ها در پزشکی ، ایمن سازی غیرفعال است. این فرآیندی است که طی آن به فردی که از بیماری ایمن نیست ، آنتی بادی های فردی که از قبل در برابر این بیماری مصون است ، داده می شود. این محافظت طولانی مدت نیست ، اما بلافاصله از عفونت محافظت می کند و با آن مبارزه می کند. ایمنی غیرفعال می تواند به طور طبیعی از طریق شیردهی در چند ماه اول زندگی نوزاد منتقل شود.

واکسیناسیون همچنین از آنتی بادی های خنثی کننده استفاده می کند که به واکسیناسیون فعال معروف است. واکسن ها به منظور تقلید پاسخ ایمنی طبیعی به عفونت با تزریق نمونه فعال ویروس یا باکتری یا قسمتی از ویروس یا باکتری به بدن طراحی شده اند. سیستم ایمنی بدن می تواند در پاسخ به ویروس یا باکتری موجود در واکسن ، آنتی بادی های خنثی کننده را تولید کند ، که اگر فرد برای بار دوم در معرض عامل بیماری زا قرار گیرد ، به طور طبیعی عفونت را تشخیص داده و با آن مبارزه می کند.

چگونه ویروس ها از آنتی بادی های خنثی کننده فرار می کنند

برخی از ویروس ها می توانند از اثرات خنثی سازی آنتی بادی ها مانند ویروس دنگی و ویروس زیکا جلوگیری کنند. ویروس آنفلوانزا همچنین می تواند از آنتی بادی های خنثی کننده فرار کند زیرا به طور منظم جهش می یابد به طوری که دیگر توسط آنتی بادی ها تشخیص داده نمی شود ، حتی اگر این آنتی بادی ها ممکن است گونه قبلی ویروس آنفلوانزا را تشخیص داده باشند.

فرآیندی که به عنوان تقویت وابسته به آنتی بادی (ADE) شناخته می شود ، که منجر به عفونت های شدیدتر می شود ، می تواند زمانی رخ دهد که ویروس به آنتی بادی هایی که به ویروس کمک می کنند سلول ها را آلوده کند ، متصل شود. این ویروس بهتر می تواند وارد سلول های بدن شود و گاهی نیز هنگامی که وارد سلول میزبان می شود ، بیشتر تکثیر می شود.

روشهای مختلفی وجود دارد که از طریق آنها می توان افزایش وابستگی به آنتی بادی را انجام داد. در ویروس دنگو ، آنتی بادی های خنثی کننده به نوعی از گلبول های سفید خون موسوم به ماکروفاژ متصل شده اند که به ویروس کمک می کند وارد سلول های سفید خون شده و تکثیر شود.

علاوه بر این ، پروتئین های روی سطح یک ویروس می توانند با آنتی بادی هایی که با یک سروتیپ ویروس مبارزه می کنند پوشانده شوند و می توانند با یک سروتیپ متفاوت به یک ویروس جداگانه و مشابه متصل شوند.

سپس ترکیبی از ویروس و آنتی بادی ها به گیرنده های آنتی بادی ناحیه Fc (پروتئین هایی که در نقش محافظتی سیستم ایمنی نقش دارند) در غشای سلولی متصل می شوند. در نتیجه ، سلول می تواند ویروس را درونی کرده و آن را تکثیر کند و منجر به افزایش عفونت شود.

افزایش وابسته به آنتی بادی در ویروس های زیر مشاهده شده است:

ویروس دنگو
ویروس تب زرد
ویروس زیکا
ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV)

کرونا ویروس هم انسان و هم حیوان را تحت تاثیر قرار می دهد

ADE در توسعه واکسن ها نگران کننده است. این به این دلیل است که واکسن ها اغلب باعث تولید آنتی بادی هایی می شوند که می توانند ADE را تسهیل کرده و باعث بیماری شدیدتری شوند. به عنوان مثال ، واکسیناسیون علیه ویروس دنگو و ویروس کرونا روی گربه ها ناموفق تلقی شد زیرا منجر به افزایش وابستگی به آنتی بادی شد که باعث عفونت در افرادی که واکسینه شده بودند در مقایسه با آنهایی که واکسینه نشده بودند، بدتر کرد.

آنتی بادی های خنثی کننده آنتی بادی های طبیعی هستند که نقش مهمی در سیستم ایمنی بدن ایفا می کنند. آنها در کنار آنتی بادی های اتصال دهنده که نشان دهنده وجود عامل بیماری زا در بدن است عمل می کنند تا گلبول های سفید خون بتوانند آن را پیدا کرده و بکشند. آنتی بادی های خنثی کننده مسدود کننده ورود عامل بیماری زا به داخل سلول هستند به طوری که اولاً قادر به آلوده کردن سلول های سالم نیست و ثانیاً قادر به تکثیر و ایجاد عفونت شدید نیست.

آنتی بادی های خنثی کننده در پزشکی کاربرد پیدا کرده و اغلب به عنوان بخشی از واکسن ها مورد استفاده قرار می گیرند ، اما مشخص شده است که این ویروس ها به سلول ها وارد می شوند و تکثیر می شوند و باعث ایجاد عفونت های شدید می شوند و بنابراین اطمینان از اینکه خنثی سازی آنتی بادی ها عفونت را تسهیل نمی کند ، بخش مهمی از توسعه است.

سازمان غذا و دارو روز جمعه اعلام کرد : در حالی که آنتی بادی ها می توانند برخی محافظت های ایمنی را در فرد ایجاد کنند، اما سازمان نظارت بر دارو و غذای آمریکا از مردم این کشور می خواهد که با وجود داشتن آنتی بادی در برابر کرونا، واکسن کووید 19 را دریافت کنند تا بتوانند کاملا از خود در برابر اثر این ویروس محافظت کنند.

این سازمان همچنین افزود: نوع آنتی بادی هایی که واکسن های کرونا ایجاد می کنند، با آزمایش هایی که برای تشخیص آلوده بودن قبلی فرد به ویروس کووید 19 انجام می شود، قابل تشخیص نیست. بنابراین آزمایش خون احتمالاً مصونیت فرد را در برابر این ویروس تأیید نمی کند.

آزمایش های آنتی بادی در شناسایی افرادی که احتمالا در معرض ویروس SARS-CoV-2 قرار داشته‌اند و احتمالا یک واکنش ایمنی تطبیقی ایجاد کرده اند، نقش مهمی دارند. سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد: در هر زمان نباید از آزمایش های آنتی بادی برای تعیین مصونیت فرد در برابر کووید 19 استفاده کرد.

روماتولوژیست جفری کرتیس ، MD ، MPH ، پروفسور پزشکی در دانشگاه آلاباما در این باره می گوید: "خطر برای بیماران مبتلا به نقص ایمنی این است که شما ممکن است تحت این باور غلط عمل کنید که تحت حفاظت هستید و ممکن است از آن محافظت نکنید." بیرمنگام که رهبری کارگروه ایجاد راهنمای بالینی واکسن ACR COVID-19 را بر عهده داشت. اما اگر آزمایش آنتی بادی با تعداد معینی برمی گردد ، هیچ کس نمی داند این به چه معناست. "

به عبارت دیگر ، اگر نتیجه آزمایش آنتی بادی نشان دهد که پس از واکسن COVID-19 آنتی بادی دارید ، این بدان معنا نیست که می توانید فرض کنید که کاملا محافظت شده اید. دکتر کرتیس می گوید: "اگر در نتیجه اقدامات بهداشتی پیشگیرانه کمتری اتخاذ کنید ، این یک خطر است." از سوی دیگر ، اگر آزمایش آنتی بادی سطح بالایی از آنتی بادی ها را نشان ندهد ، ممکن است نگران باشید - اما ممکن است تصویر کامل را نشان ندهد.

Amesh A. Adalja ، پزشک متخصص بیماری های عفونی می گوید ، بسیاری از مردم در مورد آزمایش آنتی بادی ، به علاوه آزمایش آنتی بادی تنها یک جزء خاص از سیستم ایمنی را اندازه گیری می کنند ، زمانی که چندین قسمت در دفع COVID-19 نقش دارند.

دکتر آدالجا می گوید: "ما نمی خواهیم مردم به شدت فکر کنند که تحت حفاظت نیستند زیرا آزمایش آنتی بادی آنطور که می خواستند پیش نرفت."

آشنایی با انواع مختلف آزمایشات آنتی بادی

به گفته جانس هاپکینز پزشکی ، وقتی مهاجمی مانند ویروس کرونا SARS-CoV-2 وارد بدن شما می شود ، سلول هایی به نام لنفوسیت B آنتی بادی هایی برای محافظت از شما ایجاد می کنند. این آنتی بادی ها برای دفاع در برابر مهاجم در صورت بازگشت مجدد می چسبند.

واکسن ها به بدن شما می آموزند که بدون پاسخ به بیماری ، این پاسخ را تقلید کند. به همین دلیل است که پس از عفونت طبیعی با ویروس و پس از دریافت واکسن ، آنتی بادی ایجاد می کنید. با این حال ، همه آنتی بادی ها یکسان نیستند و همه آزمایش ها به دنبال انواع مشابه آنتی بادی ها نیستند. نوع و کیفیت آزمون می تواند بر نتایج دریافتی شما تأثیر بگذارد.

آزمایش آنتی بادی صحافی

این آزمایشات رایج آنتی بادی از پروتئین های تصفیه شده SARS-CoV-2 (نه یک ویروس زنده) برای تشخیص وجود آنتی بادی های اتصال دهنده که به ویروس متصل می شوند ، بر اساس CDC استفاده می کند.

اکثر این آزمایشات آنتی بادی های یکی از دو نوع پروتئین ویروس کرونا را تشخیص می دهند:

پروتئین نوکلئوکپسید (N)
پروتئین سنبله (S)

اگر قرار باشد با SARS-CoV-2 آلوده شوید ، بدن شما در پاسخ به چندین پروتئین ویروسی ، از جمله نوکلئوکپسید و پروتئین سنبله ، آنتی بادی می سازد. از طرف دیگر ، واکسن هایی که در حال حاضر مجاز به استفاده در ایالات متحده هستند فقط باعث ایجاد آنتی بادی علیه پروتئین سنبله می شوند ، بنابراین آزمایش آنتی بادی پس از دریافت واکسن فقط باید آنتی بادی های آن پروتئین سنبله را تشخیص دهد ، نه پروتئین نوکلئوکپسید.

دکتر آدالجا می گوید: "شما می خواهید مطمئن شوید که از نظر آنتی بادی های پروتئین سنبله آزمایش می شوید ، زیرا انتظار می رود پس از واکسن به این نتیجه برسید." "اگر شما مبتلا به عفونت COVID-19 بودید ، هر یک از آزمایش ها مثبت بود زیرا به کل ویروس آلوده شده اید."

برخی از آزمایشها به دنبال آنتی بادی هایی برای پروتئین سنبله و پروتئین نوکلئوکپسید هستند تا بین واکسیناسیون و عفونت تمایز قائل شوند. باتوجه به مدت زمان عفونت یا واکسیناسیون ، برخی آزمایشات به دنبال آنتی بادی های خاصی برای این پروتئین ها هستند. به عنوان مثال ، ممکن است در مورد آزمایش آنتی بادی IgG و آزمایش آنتی بادی IgM برای COVID-19 شنیده باشید.

آنتی بادی IgG (ایمونوگلوبولین G) در همه مایعات بدن یافت می شود و شایع ترین آنتی بادی ها هستند که 75 تا 80 درصد آنتی بادی های بدن شما را تشکیل می دهند. آنها در مبارزه با عفونت های ویروسی بسیار مهم هستند.

آنتی بادی IgM (ایمونوگلوبولین M) در خون و مایع لنفاوی یافت می شود و اولین نوع آنتی بادی است که در پاسخ به عفونت ساخته می شود. آنها سایر سلولهای سیستم ایمنی را ترغیب می کنند تا مواد خارجی را از بین ببرند. آنتی بادی های IgM حدود 5 تا 10 درصد از کل آنتی بادی های بدن شما را تشکیل می دهند.

سیدنی رامیرز ، دکتر ، پزشک ، متخصص بیماریهای عفونی و محقق در این باره می گوید: "IgG عمر طولانی تری دارد و معمولاً آنتی بادی هایی هستند که در محیط بالینی و تحقیقاتی مورد بررسی قرار می گیرند تا به محافظت یا ایمنی طولانی مدت نگاه کنند." دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو و موسسه ایمونولوژی لا ژولا. IgM اغلب در اوایل عفونت یا اوایل واکسیناسیون دیده می شود. "

آزمایش های خنثی سازی آنتی بادی

اگرچه آنتی بادی های متصل کننده به یک میکروب متصل می شوند ، اما مطابق FDA تضمین نمی شود که این کار را به گونه ای انجام دهند که از عفونت سلول جلوگیری کند. از طرف دیگر ، آنتی بادی های خنثی کننده به ویروس متصل می شوند و ویروس را خنثی می کنند تا از عفونت سلول جلوگیری کند.

به این ترتیب ، آزمایش های خنثی سازی آنتی بادی ، توانایی آنتی بادی های شما در جلوگیری از عفونت را تعیین می کند. آنها همچنین کمی هستند زیرا تعداد آنتی بادی های خنثی کننده را نشان می دهند.

این آزمایشات معمولاً با نمونه خون در آزمایشگاه تحقیقاتی انجام می شود ، اگرچه در محیط های بالینی نیز قابل انجام است. اگرچه انواع مختلفی از این آزمایش های آنتی بادی وجود دارد ، محققان به طور سنتی یک نمونه خون را با ذرات ویروسی تزریق می کنند (که ممکن است از ستون فقرات ویروس دیگر ساخته شده باشد اما پروتئین سنبله ای SARS-CoV-2 در سطح آنها بیان شده است). سپس محققان می توانند تعیین کنند که آنتی بادی ها به خوبی مانع از آلوده شدن ویروس به سلول ها می شوند.

بسیاری از مطالعات تحقیقی (از جمله آزمایشات بالینی واکسن COVID-19) ، از این آزمایش ها برای بررسی خاص آنتی بادی های خنثی کننده استفاده کرده اند ، زیرا این آنتی بادی ها می توانند ذرات ویروس را مسدود (خنثی) کرده و از اتصال آنها به سلول های شما جلوگیری کرده و آنها را آلوده کنند.

دکتر رامیرز می گوید: "این آنتی بادی های خنثی کننده هنگام مطالعه پاسخ های ایمنی ناشی از واکسن و تعیین حفاظت ناشی از واکسن ، بیشتر مورد توجه هستند."

نحوه اندازه گیری خنثی سازی نیز متفاوت است و برخی از آزمایش ها بسیار حساس تر از بقیه هستند. به همین دلیل ، مقایسه آزمایشات آنتی بادی خنثی کننده بین مطالعات و آزمایشگاه ها می تواند چالش برانگیز باشد.

آنتی بادی های خنثی کننده معمولاً آزمایش های آنتی بادی IgG هستند ، اما می توانند آزمایش های آنتی بادی IgA (ایمونوگلوبولین A) نیز باشند. حدود 10 تا 15 درصد از آنتی بادی های شما آنتی بادی IgA هستند ، اما برخی از آنها آن را تولید نمی کنند. طبق طب میشیگان ، آنتی بادی IgA در قسمت های بدن مانند بینی ، مجاری تنفسی و دستگاه گوارش یافت می شود.

دکتر رامیرز می گوید: "اکثر آزمایشات بالینی به دنبال IgA نیستند ، اما IgA می تواند خنثی کننده باشد." "IgA بیشتر با مخاط و ایمنی مخاط ارتباط دارد ، که می تواند برای ایمنی یا پیشگیری از عفونت در ریه ها یا سایر قسمتهای راه هوایی در مورد SARS-CoV-2 و سایر ویروسهای تنفسی مهم باشد."

کارشناسان هنوز در حال بررسی اثر خنثی سازی آنتی بادی های SARS-CoV-2 در انسان هستند. این بدان معناست که پزشک شما نمی تواند به شما بگوید که نتایج شما از نظر خطر COVID-19 چیست ، زیرا هنوز مشخص نیست که برای جلوگیری از عفونت در بدن شما به چه سطحی از آنتی بادی های خنثی کننده نیاز خواهید داشت.

آزمونهای کیفی در مقابل کمی

برخی از آزمایشات بالینی آنتی بادی کیفی هستند ، به این معنی که آنها به سادگی یک "مثبت" یا "منفی" برای آنتی بادی به جای سطح واقعی ارائه می دهند. برخی دیگر کمی هستند ، به این معنی که سطح آنتی بادی یا تیتر واقعی را ارائه می دهند.

از آنجایی که ما هنوز نمی دانیم چه میزان آنتی بادی با حفاظت از COVID-19 در ارتباط است ، نه یک آزمایش کمی "مثبت" کیفی یا "زیاد" نمی تواند به طور قطعی به شما بگوید که آیا شما به اندازه کافی محافظت شده اید یا خیر.

اگر نتیجه آنتی بادی "منفی" دارید ، باید با پزشک خود مشورت کنید تا مراحل بعدی را به صورت جداگانه تعیین کنید.

می گوید: "این امر نیاز به پزشکی دارد که آزمایش آنتی بادی را به خوبی درک کرده و سابقه پزشکی شخصی فرد ، از جمله داروها و زمان واکسیناسیون و سابقه را نیز بداند ، به طوری که آنها بتوانند با فرد مذاکره آگاهانه تصمیم گیری کنند." دکتر رامیرز.

کیفیت آزمایشات متفاوت است

همه آزمایشات آنتی بادی یکسان نیستند ، و دشوار است که بدانید کدام آزمایش آنتی بادی را دریافت می کنید. اگر علاقمند به انجام آزمایش آنتی بادی هستید ، از پزشک خود توصیه کنید. دکتر آدالجا می گوید: "اکثر آزمایشگاه های بیمارستان از یک آزمایش آنتی بادی بسیار معتبر استفاده می کنند ، اما برخی دیگر از آزمایش هایی که می توانید دریافت کنید از کیفیت یکسانی برخوردار نیستند."

شما باید حداقل دو هفته پس از واکسن یک دوز یا دو هفته پس از تزریق نهایی واکسن دو دوز منتظر بمانید تا آزمایش آنتی بادی انجام شود تا بدن شما شانس تولید آنتی بادی های قابل تشخیص را داشته باشد. آزمایش قبل از اینکه بدن واکنش ایمنی بدن خود را تقویت کند ممکن است منجر به آزمایش شود که هیچ آنتی بادی یا کمتری نشان نمی دهد.

شما نمی توانید از نتایج آنتی بادی نتیجه گیری کنید

اول از همه ، هیچ راهنمایی در حال حاضر برای ترجمه نتایج آزمایش آنتی بادی در مورد معنی حفاظت شما در برابر COVID-19 وجود ندارد. دکتر رامیرز می گوید: "در حال حاضر ، ما نمی دانیم که وجود آنتی بادی یا سطوح آن چقدر با ایمنی ارتباط دارد." "برای برخی از واکسن هایی که برای مدت زمان طولانی تری مورد استفاده قرار گرفته اند ، ما ایده بهتری داریم که سطح آنتی بادی مربوط به حفاظت است."

به عنوان مثال ، کارکنان مراقبت های بهداشتی و آزمایشگاهی که نمونه خون را آزمایش می کنند ، اغلب سطح آنتی بادی هپاتیت B خود را بررسی می کنند تا نشان دهند که در برابر هپاتیت B مصون هستند. برای هپاتیت B ، کارشناسان می دانند که سطح آنتی بادی خاص برای ویروس محافظ در نظر گرفته می شود. اگر افراد به اندازه کافی بالا نباشند ، می توانند واکسن های تقویت کننده هپاتیت B - یا حتی کل سری واکسن ها را دریافت کنند. همچنین بین نداشتن آنتی بادی و داشتن برخی آنتی بادی ها تفاوت وجود دارد. دکتر رامیرز می گوید: "امکان دریافت واکسن و عدم ایجاد آنتی بادی وجود دارد." این می تواند نقص سیستم ایمنی فرد در پاسخ به واکسن و ایجاد پاسخ آنتی بادی باشد. "

در برخی موارد ، یک فرد ممکن است دارای مشکل سیستم ایمنی خاصی باشد که به او اجازه نمی دهد به واکسن ها پاسخ دهد. این می تواند به دلیل مشکل در سلول های B آنها یا در سلول های T کمکی باشد که به سلول های B در ساخت آنتی بادی کمک می کند. با این حال ، کارشناسان می گویند که به ندرت پس از دریافت واکسن هیچ آنتی بادی وجود ندارد.

این احتمالاً اقلیتی از بیماران ، حتی بیماران مبتلا به نقص سیستم ایمنی ، خواهد بود. "دکتر کرتیس می گوید. "ما نمی دانیم ، زیرا مطالعات زیادی بر اساس جمعیت در جمعیت های روماتیسمی انجام نشده است ، اما احتمالاً این یک اتفاق غیر معمول خواهد بود."

چه چیزی رایج تر از دریافت صفر آنتی بادی در آزمایش شما است: سطح آنتی بادی شما یک عدد مشخص خواهد بود ، چه کم و چه زیاد ، اما نمی دانید که آیا این میزان به معنای واقعی محافظت شده شما است یا خیر. دکتر کرتیس می افزاید: "هیچ کس این را برای افراد سالم نمی داند و هیچ کس آن را برای افراد دارای نقص ایمنی نمی داند."

هنوز اطلاعات کافی در مورد افراد دارای نقص ایمنی برای تعیین نحوه واکنش آنها به واکسن وجود ندارد ، اما کارشناسان هنوز معتقدند که در صورت نقص ایمنی ، مقداری مصونیت دریافت خواهید کرد. حتی اگر از دارویی استفاده می کنید که بر عملکرد سیستم ایمنی بدن تأثیر می گذارد - مانند متوترکسات ، ریتوکسیماب یا مایکوفنولات - و آزمایش آنتی بادی سطح پایینی از آنتی بادی ها را نشان می دهد ، هنوز نمی توان دقیقاً بدانید که معنی آن چیست.

دکتر رامیرز می گوید: "با توجه به مشکلات تفسیر آزمایشات آنتی بادی و اینکه ما هنوز نمی دانیم که آیا سطح خاصی از آنتی بادی پس از واکسیناسیون می تواند محافظت را پیش بینی کند یا خیر ، نتیجه گیری قطعی دشوار خواهد بود."

در آینده ، پزشکان ممکن است بتوانند برای افرادی که واکنش آنتی بادی قوی ندارند ، تزریق تقویت کننده اضافی را توصیه کنند - اما به دلیل محدودیت عرضه واکسن ، این امر در حال حاضر امکان پذیر نیست.

دکتر رامیرز می گوید: "در حال حاضر هیچ راهنمای روشنی برای پزشکان در مورد این که چه کسی دوزهای اضافی واکسن را به چه کسانی تزریق کند یا چه زمانی به آنها تزریق شود ، وجود ندارد." "همچنین راهنمای زیادی در مورد چگونگی اولویت بندی دوزهای اضافی واکسن برای این نوع سناریوها وجود ندارد ، در حالی که ایالات متحده و بسیاری از جهان هنوز در مرحله تجویز دوزهای اول و دوم واکسن برای افرادی هستند که هنوز استفاده نشده اند. کاملاً واکسینه شده است. ” به خاطر داشته باشید که ممکن است برخی از آنتی بادی ها نیز وجود داشته باشند ، اما تعداد کمی از آنها برای آزمایش آزمایشگاهی قابل تشخیص است - که می تواند مشکلی در آزمایش یا یک مشکل بیولوژیکی باشد.

دکتر رامیرز می گوید : "در مورد کسی که سطح آنتی بادی را برای تشخیص بسیار پایین دارد ، ممکن است سطح آنتی بادی به مرور زمان به سطح قابل تشخیص برسد - به عنوان مثال ، اگر آزمایش خیلی زود انجام شود - یا سطح آنتی بادی به پس از دوز تقویت کننده واکسن ، سطح قابل تشخیص است. "

حفاظت در برابر COVID-19 چیزی فراتر از آنتی بادی است

نکته مهم این است که واکسن COVID-19 ممکن است حفاظتی فراتر از آنتی بادی ها ارائه دهد. دکتر آدالجا می گوید: "تنها یک بازوی سیستم ایمنی وجود ندارد." "علاوه بر آنتی بادی هایی که پس از واکسیناسیون ایجاد می شوند ، افراد همچنین ایمنی سلول T را ایجاد می کنند ، که ممکن است به همان اندازه مهم باشد ، اما اندازه گیری آن سخت تر است و در آزمایش آنتی بادی منعکس نمی شود."

تصور می شود که واکسیناسیون همچنین باعث واکنش سلول T در بدن شما می شود. سلول های T سیستم ایمنی بدن شما ممکن است نتوانند از عفونت SARS-CoV-2 جلوگیری کنند مگر اینکه سطح ویروس پایینی باشد ، اما احتمالاً برای پاکسازی ویروس SARS-CoV-2 از بدن پس از بروز عفونت مهم هستند.

دکتر رامیرز می گوید: "ما مشاهده کردیم که افراد بستری در بیمارستان مبتلا به کووید -19 در صورت داشتن سلول های T که می توانند ویروس SARS-CoV-2 را تشخیص دهند ، دارای بیماری کمتر شدید و نتایج بالینی بهتری بودند." سلولهای T باید در صورت بروز و شدت عفونت محدود شوند. سلول های T همچنین به بهبود پاسخ آنتی بادی که به ویروس SARS-CoV-2 ایجاد می شود ، کمک می کند. "

بهترین کاری که می توانید در حال حاضر انجام دهید: واکسن COVID-19 را دریافت کنید و اقدامات پیشگیرانه را برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض ویروس دنبال کنید. در اینجا اطلاعات بیشتری در مورد اقدامات پیشگیرانه پس از دریافت واکسن در صورت نقص ایمنی وجود دارد و اگر بعد از واکسن COVID-19 آزمایش آنتی بادی گرفته اید و نگران نتایج آن هستید ، به خاطر داشته باشید که ممکن است این داستان کامل را نشان ندهد. این داده ها ممکن است به راهنمایی برای تقویت کننده ها بر اساس وضعیت سرکوب کننده سیستم ایمنی شما کمک کند یا به تعیین واکسن های خاصی کمک کند که ممکن است در آینده برای سرکوب کننده سیستم ایمنی بهتر باشد.

تست pcr (پی سی آر) کرونا چیست؟

این آزمایشات تشخیصی، حساس ترین آزمایش برای تشخیص عفونت فعال در نظر گرفته می شود و نتایج بسیار دقیقی دارند. اگر فکر می کنید که COVID دارید بهتر است که تست پی سی آر کرونا را انجام دهید. درواقع این آزمایش برای شما مشخص میکند که هم اکنون به ویروس مبتلا هستید یا خیر.

آزمایشاتی که با استفاده از سواب نازوفارنکس انجام می شود. درواقع در این تست، سوآب به عمق بینی تا پشت گلو می رود و تکنسین آزمایشگاه نمونه های مخاط یا ته حلق را جمع آوری کرده و پس از تجزیه و تحلیل در آزمایشگاه جواب تست شما مشخص می شود.

تست آنتی بادی یا آزمایش سرولوژی چیست؟

این آزمایش به دنبال آنتی بادی های ویروس کرونا است. آنتی بادی ها پروتئین هایی هستند که سیستم ایمنی بدن شما برای مقابله با یک مهاجم خارجی مانند ویروس تولید می کند. آزمایش آنتی بادی COVID-19 نمی تواند عفونت فعال ویروس کرونا را تشخیص دهد. تنها چیزی که به شما می گوید این است که آیا در گذشته حتی اگر این اتفاق ماه ها پیش رخ داده باشد ، آیا در بعضی از دوره ها به ویروس آلوده شده اید یا خیر. آنتی بادی ها حداقل تا چند روز پس از شروع عفونت قابل تشخیص نیستند.

چگونه ویروس کرونا به انسان سرایت کرد؟

COVID-19 در دسامبر سال 2019 در ووهان ، شهری در چین ظاهر شد. اگرچه محققان هنوز در حال یافتن منبع دقیق این ویروس کرونا هستند ، فرضیه های اولیه تصور می کردند که این ممکن است به یک بازار غذاهای دریایی در ووهان ، چین مرتبط باشد. برخی از افرادی که از این بازار بازدید کردند ، به ذات الریه ویروسی ناشی از ویروس کرونا مبتلا شدند. مطالعه ای که در تاریخ 25 ژانویه سال 2020 انجام شد ، اشاره می کند که فردی با اولین مورد گزارش شده در 1 دسامبر 2019 بیمار شد و هیچ ارتباطی با بازار غذاهای دریایی نداشت. تحقیقات در مورد چگونگی پیدایش و شیوع این ویروس ادامه دارد.

دوره انکوباسیون COVID-19 چیست؟

به نظر می رسد که علائم در طی 14 روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس در افراد مشاهده می شود.

علائم ویروس کرونا شامل موارد زیر است:

 • سرفه
 • تب یا لرز
 • تنگی نفس یا دشواری در تنفس
 • درد عضله یا بدن
 • گلو درد
 • از بین رفتن چشایی یا بویایی جدید
 • اسهال
 • سردرد
 • خستگی جدید
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • احتقان یا آبریزش بینی

در موارد نادر ، COVID-19 می تواند منجر به مشکلات شدید تنفسی ، نارسایی کلیه یا مرگ شود.

اگر تب یا هر نوع مشکل تنفسی مانند سرفه یا تنگی نفس دارید ، قبل از مراجعه به مطب پزشک ، بهتر است تست پی سی آر کرونا را انجام دهید.

به طور کلی با داشتن هریک از این علائم بهتر است تست کرونا را انجام دهید!

چگونه COVID-19 تشخیص داده می شود؟

تشخیص فقط با معاینه فیزیکی ممکن است دشوار باشد زیرا موارد خفیف COVID-19 ممکن است شبیه آنفولانزا یا سرماخوردگی باشد به همین خاطر انجام آزمایش کرونا میتواند برای شما مفید باشد.

COVID-19 چگونه درمان می شود؟

درحال حاضر درمان خاص و قطعی برای این ویروس وجود ندارد. افرادی که به COVID-19 بیمار می شوند باید با اقدامات حمایتی مانند تغذیه مناسب، استراحت و ... درمان شوند. برای موارد شدید نیز ، ممکن است از گزینه های اضافی استفاده کنند ، از جمله داروهای تحقیقاتی و درمانی

غذاهای مفید برای کرونا چیست ؟

خطر ابتلا به بیماری های مزمن و بیماری هایی چون ویروس کرونا در افرادی که از یک رژیم غذایی متعادل استفاده می کنند به دلیل داشتن سیستم ایمنی قوی تر، کمتر می باشد. بنابراین شما باید هر روز انواع غذاهای تازه و فرآوری نشده را بخورید تا ویتامین ها ، مواد معدنی ، فیبر غذایی ، پروتئین و آنتی اکسیدان های مورد نیاز بدنتان را دریافت کنید. آب کافی بنوشید. از مصرف شکر ، چربی و نمک خودداری کنید تا خطر اضافه وزن ، چاقی ، بیماری های قلبی ، سکته مغزی ، دیابت و انواع خاصی از سرطان را به میزان قابل توجهی کاهش دهید و در نتیجه در مواجهه با ویروس کرونا بتوانید عملکرد بهتری داشته باشید.

هر روز از غذاهای تازه و فرآوری نشده استفاده کنید

میوه ها ، سبزیجات ، حبوبات (به عنوان مثال عدس ، لوبیا) ، آجیل و غلات سبوس دار (مانند ذرت فرآوری نشده ، ارزن ، جو دوسر ، گندم ، برنج قهوه ای یا غده های نشاسته ای یا ریشه هایی مانند سیب زمینی) و غذاهای حیوانی استفاده کنید مانند (گوشت ، ماهی ، تخم مرغ و شیر)

آیا کرونا از فرد فاقد علائم بیماری، به دیگران منتقل می شود؟ 

درخصوص راه اصلی انتقال این ویروس در پاسخ به تیتر ویروس کرونا چگونه منتقل می شود؟ به طور مفصل توضیح داده ایم که افراد از طریق برخورد قطرات تنفسی فرد آلوده یا تماس نزدیک به آنها مبتلا می شوند. اما به طور کلی انتقال این ویروس از فردی که علائمی ندارد بسیار کمتر می باشد البته این نکته را خاطر نشان کنیم که ممکن است فردی علائم خفیف داشته باشد که به عنوان سرماخوردگی یا آنفولانزا آن را شناخته باشید درحالی که کرونا داشته و بیماری را از فردی بگیرید که به عنوان مثال فقط سرفه ‌های خفیفی دارد و احساس بیماری نمی ‌کند.

آیا COVID-19 باعث مرگ می شود؟

از اول فوریه 2021 ، 2،229،601 مرگ به COVID-19 نسبت داده شده است. با این حال 57،141،354 نفر از این بیماری بهبود یافته اند. این اطلاعات از نقشه Coronavirus COVID-19 Global Cases توسط مرکز علوم و مهندسی جانز هاپکینز تهیه شده است.

چگونه خود را در برابر ویروس کرونا محافظت می کنید؟

به طور کلی با رعایت بهداشت ، آداب تنفس و فاصله اجتماعی میتوانید از خطر ابتلا به این ویروس جلوگیری نمایید. این موارد کلی شامل موارد جزئی تر می شوند :

 • دستان تان را به صورت منظم و با دقت بشویید. 
 • یک تا دو متر از افرادی که به این بیماری مبتلا شده اند، فاصله بگیرید.
 • بیرون از خانه تا حد ممکن چیزی را لمس نکنید.
 • از دست دادن با افراد و بغل‌ کردن آنها خودداری کنید.
 • از جاها و گردهمایی های مزدحم خودداری کنید.
 • صورت خود یا صورت دوستانتان را لمس نکنید.
 • در صورت لزوم دستکش به دست کنید و آن ها را روزانه بشویید یا عوض کنید.
 • دستمال های استفاده شده را به سرعت دور بیاندازید و اگر از دستمال ‌های پارچه ‌ای استفاده می‌کنید، آن را مرتباَ تمیز بشویید.
 • در هنگام عطسه و سرفه، دست تان را به دهان و بینی تان نگیرید، بلکه آرنج دست یا دستمال کاغذی را به دهان تان بگیرید.

نکاتی که درباره ویروس کرونا بهتر است بدانید :

 1. ویروس کرونا در حیوانات مختلف شایع است و بندرت ، ویروس کرونا می تواند انسان را آلوده کند.
 2. ویروس های مختلفی از کرونا وجود دارند. برخی از آنها می توانند باعث سرماخوردگی یا سایر بیماری های خفیف تنفسی شوند.
 3. ویروس های کرونا می توانند باعث بیماری های جدی تری، از جمله سندرم تنفسی حاد شدید (SARS) شوند.
 4. ویروس های کرونا به دلیل ظاهر آنها نامگذاری شده اند. در زیر میکروسکوپ، به نظر می رسد با ساختارهای نوک تیز پوشانده شده اند که مانند یک تاج آنها احاطه شده اند.
نظر خود را ثبت کنید
* اطلاعات تماس شما نمایش داده نخواهد شد.